damati
20.02.08,11:40
Aký materiál je dobré použiť na zamedzenie neustáleho praskania priečky v murovanom dome. Priečka je vraj staticky zle spravená a stále praská a odúva sa omietka. Ďakujem za tipy ;):)
AndrejG
20.02.08,14:13
Skus dat sietku pod omietku.
dad111
20.02.08,14:16
Ja by som navrhoval odstranit vsetku nesudrznu uvolnujucu sa omietku. Podklad zbavit prachu. Flexi lepidlom nalepit sietku s presahom na steny v kutoch, aplikovat omietku.
zsolt69
20.02.08,14:20
Do špár by som natlačil sylikon-je pružný.
Bastian
20.02.08,14:59
Ak je tá priečka zle spravená, tak to bude praskať stále. Skúste to urobiť s tou sieťkou, ale ja si myslím že sa tá prasklina objaví znova. Kašlite na to alebo ju urobte znova.
damati
20.02.08,15:54
No veď práve, problém je v nekvalitnej robote od základu a potom človek nevie, čo s tým. Ide to dokola, opravíš na chvíľu a si tam kde si bol.
Elena Navrátilová
20.02.08,16:05
Alebo sadrokartón...
damati
20.02.08,16:29
Myslíte, že sadrokartón sa praskaním priečky nepoškodí?
AndrejG
20.02.08,16:36
Myslíte, že sadrokartón sa praskaním priečky nepoškodí?

Nie, ved date dostatocne velke spary a pretmelite.
damati
20.02.08,17:24
No vidíš to nás nenapadlo. Ďakujem
bony-p
20.02.08,17:41
Sadrokartón je riešenie len v prípade že sa jedná o samostatne stojacu priečku jednostranne opláštenú . Pokiaľ by ste ho nalepili na stenu nedokážete zamedziť praskaniu . Sylikón nie je vhodné riešenie nedá sa premalovať .
daria29
20.02.08,17:44
prosila by som o nazory na to ,ci je dobre zateplit izbu polistyrenom z vnutornej strany.co myslite pesnilo alebo neplesnilo by to,?mysleli sme ,ze z vnutornej strany nepotrebujeme lesenie,stacilo by nam ,ak by sme zateplili 2 izby. mame posch,dom.dakujem za nazory.
daria29
20.02.08,17:49
este som zabudla napisat ,tiez praskli steny, tak by sa to vlastne zakrylo.tiez dalsia myslienka .na schodisti mame sklo beton.chceli by sme dat plastove okna z vonku, ale napad bol ten ,ze co keby sa sklo beton tam nechal, bolo by teplejsie, alebo dat ho von?moze vzniknut medzi sklo betonom a plast.oknom kondenzat, to sklo by bolo pevne,neotvaralo by sa.co myslite?
svrbik juraj
20.02.08,19:38
mali sme popraskane steny,obuchali sme omietku,presietkovali s dostatocnym presahom ,na to kleber,omietka,malovka a po dvoch mesiacoch popraskalo znovu,uz na to kaslem.nepomoze nic-je to chyba v statike.odkaz pre dariu-aj my sme chceli zateplovat zvnutra severnu stenu,ale nas odbornici odhovorili,ze to bude plesniet pod polystyrenom.
Peter Briatka
21.02.08,10:30
VŽDY sa pokúste odstrániť príčinu prasklín v priečke... Dôležitá je hrúbka trhlín a ich smer... Ak mi pošlete skicu s popísanými (aspoň týmito základnými) údajmi môžme sa o tom baviť na vyššej úrovni. Prípadne by bolo vhodné odsledovať kedy rozvoj, resp. správanie sa trhliny v čase... ako to súvisí so zrážkami. Vhodné by bolo poznať materiál priečky, omietky a kotvenie priečky do nosných konštrukcií...
r.galovic
21.02.08,12:32
Áno presne tak. V prvom rade je nutné sa presvedčiť o tom, či sa skutočne jedná o statické trhliny. O tom svedčí hlavne ich smer a tvar.
damati
22.02.08,14:17
Áno presne tak. V prvom rade je nutné sa presvedčiť o tom, či sa skutočne jedná o statické trhliny. O tom svedčí hlavne ich smer a tvar.
Ak sa pozerám na stenu tak stena praská sprava do ľava, najprv trochu a potom sa to celé odúva.
damati
Peter Briatka
22.02.08,14:46
este som zabudla napisat ,tiez praskli steny, tak by sa to vlastne zakrylo.tiez dalsia myslienka .na schodisti mame sklo beton.chceli by sme dat plastove okna z vonku, ale napad bol ten ,ze co keby sa sklo beton tam nechal, bolo by teplejsie, alebo dat ho von?moze vzniknut medzi sklo betonom a plast.oknom kondenzat, to sklo by bolo pevne,neotvaralo by sa.co myslite?

Aby som odpovedal na tvoju otázku... Sklo je vlastne parozábrana - čiže vlhkosť by prestupovala len cez škáry... ,tie však tiež sú však tiež dostatočne hutné lebo sa robili z cementovej malty... takže keď si uvedomíte, že v mieste sklobetónu zrejme nie je taká vysoká vlhkosť ako napr. v kúpeľni a zvážite to, čo som uviedol v predchádzajúcom - problém by s tým nemal byť.

PS: My sme riešili podobný problém so sklobetónom na schodišti... Plocha asi 20 m2 ... Prekrytie plastovými oknami som ale zavrhol kvoli neskutočne vysokej cene...Pri zateplovaní celého domu sme zateplili aj sklobetón. Z vnútornej strany sme ho prekryli sdk konštrukciou. Nemusíte sa báť že by bola vo vnútri tma... my sme navyše použili tmavé farby celý večer je schodisko osvetlené LED svetlami - skoro žiadna spotreba energie a životnosť diód je cca. 10000 hod...
220870
24.02.08,18:37
Chyba .Všetci tu odstranujete dôsledok a nie príčinu, a tá v priečke asi nebude. ak mi pošlete fotto tej priečky tak vám odpíšem čo s tým.Tzv sieťka má za účel vyrovnávať vnútorné alebo povrchové pnutie nosných materiálov a nie udržiavať statické namáhanie muriva.
editasara
09.07.08,04:53
Ahoj poraďáci. My sme začali stavať svojpomocne v r. 1997 z YPORIEK. Manžel to vybral, lebo chcel všetko robiť sám, nepotreboval piesok, nikoho, pomaly si to robil ako stavebnicu. Lepil lepidlom a pekne to rástlo. Je strojár, takže všetko muselo presne sedieť, všetko krásne vyrezal atd. Postupoval presne podľa kazety a príručky, ktorú nám dodal výrobca. Z vonkajšej strany sme naťahovali sieťku, z vnútorných iba omietku. Tak sme sa vytešovali z nového domčeka, kým to nezačalo praskať. Z vnútornej strany tenké mikrošpáry v tvare kvádier - či vodorovne, či zvysle, pár zvyslých hrubších škár. Robil, čo mohol, tmelil, oškrabával, znovu to praskalo. Tiež nás to prestalo baviť. Už nabral odvahu, že natiahne sieť a urobí to odznova, ale našli sme praskliny aj z vonkajšej strany, kde bola sieť, tak to vzdal. Do jednej izby sme kúpili takú papierovú maľbu - omietku, bola to taká bavlna s papierom, zmiešalo sa to s lepidlom a natiahol to. Má to peknú štruktúru, steny sú také teplé, izoluje to a zatiaľ to nepraská. Máme to druhý rok. Teraz zháňame nejaký pružný flexi náter, veď vývoj ide dopredu. Ja už nechcem ani vidieť lepidlá a sieťky, tak hľadáme niečo menej pracné. Ale je to na nervy. Ak máte niekto overený "recept", podelte sa, prosím.
220870
09.07.08,18:12
Nie je armovacia sieť ako sieť!!!Obrovský rozdiel je v lepidlách a takisto aj v podzákladovom podloží.Málokto zo stavebníkov vie že PORFIX je nestabilný materiál a časom mení svoj objem, čím vznikajú tzv pavučinové trhlinky ( je vydieť každú jednotlivú kvádru.PORFIX by podľa noriem mal po výrobe dva roky stáť na sklade a pomaly vyzrievať.A aj tak by ešte po vymurovaní a zakrití strechous mal stáť ďaší rok a až po jeho úplnom vysušení by sa mal omietať.
noman1
09.07.08,18:47
nielen Porfix ale všetky plynosilikáty hlavne vtedy ak zmoknú a zabuduje sa vlhkosť - po vyparení sa zmršťujú a teda praskajú omietky... záchrana z Baumitu penetrák na mikrotrhliny z celulózovým vláknom pobehal som stenu v mieste prasklín osvedčené aj po elektr. kábloch rôznych výspravkách... možné použiť aj na maľovke u rodičov pred následnou maľovkou...budete spokojní myslím že do veľkosti špár cca 1mm.
editasara
10.07.08,16:37
Ďakujem za radu, možno to vyskúšame. Takže penetrákom celú stenu a na to bežnú maľovku? Alebo tiež niečo "extra"?
Zitulda
11.07.08,09:19
prosila by som o nazory na to ,ci je dobre zateplit izbu polistyrenom z vnutornej strany.co myslite pesnilo alebo neplesnilo by to,?mysleli sme ,ze z vnutornej strany nepotrebujeme lesenie,stacilo by nam ,ak by sme zateplili 2 izby. mame posch,dom.dakujem za nazory.

Odporúčam Ti pozri si tému " zateplenie z vnútra " a zistíš, že to nie je správne riešenie. Toto určite by som nerobila.
chandler
15.07.08,20:35
Ak sa pozerám na stenu tak stena praská sprava do ľava, najprv trochu a potom sa to celé odúva.
damati


ak je ta prasklina vodorovna skoro po celej dlzke asi tak v polovici steny, tak sa pravdepodobne prehybaju dosky nad alebo pod prieckou... treba ju hore oddelit od dosky a vyplnit to niecim pruznym
frozeneyes
07.04.09,16:26
posim o radu,
mam stenu, ktora mi schodovito praska, a velkost spar je 1-2mm. Chcem zistit, ci je to chyba steny alebo jej nosnosti?