Lukana
20.02.08,13:04
Dobrý deň,
prosím pomôžte mi niekto. Mám dva prípady, keď mi zamestnanec priniesol potvrdenie o závislej činnosti na manželku a chce aby som ju zohľadnila na daň. Jedna pracovala celých 12 mesiacov a mala 63000,- príjem a druhá pracovala 6 mesiacov a mala 77.000,- príjem. V ich firmách im vystavili doklady, lebo sa im nechce robiť ročné zúčtovanie. Nie sú povinné si podať daň. priznanie, keď majú zárobok viac ako 47 808,- Sk?
Ďakujem
Zoltán Kovács
20.02.08,12:05
Najprv hladať potom sa pýtať. Asi pred 5 minutami sme ukončili debatu na rovnakú otázku. Tu je:

http://www.porada.sk/t73565-uplatnenie-odpoc-polzky-na-manzelku.html
katkaj
20.02.08,12:05
Dobrý deň,
prosím pomôžte mi niekto. Mám dva prípady, keď mi zamestnanec priniesol potvrdenie o závislej činnosti na manželku a chce aby som ju zohľadnila na daň. Jedna pracovala celých 12 mesiacov a mala 63000,- príjem a druhá pracovala 6 mesiacov a mala 77.000,- príjem. V ich firmách im vystavili doklady, lebo sa im nechce robiť ročné zúčtovanie. Nie sú povinné si podať daň. priznanie, keď majú zárobok viac ako 47 808,- Sk?
Ďakujem

Buď mali požiadať o vykonanie RZD do 15.2. alebo musia robiť DP.

To čo je že sa mzdárke nechce robiť RZD ???? :eek::eek::eek::eek: to máme zase nové metódy na Slovensku ?
jamis
20.02.08,12:08
Buď mali požiadať o vykonanie RZD do 15.2. alebo musia robiť DP.

To čo je že sa mzdárke nechce robiť RZD ???? :eek::eek::eek::eek: to máme zase nové metódy na Slovensku ?

Možno do 15.2.2008 nepožiadali o RZD a mzdárke to vyhovuje, lebo má o robotu menej....:D:D:D
Zoltán Kovács
20.02.08,12:11
Možno do 15.2.2008 nepožiadali o RZD a mzdárke to vyhovuje, lebo má o robotu menej....:D:D:D

Keď nepožiadali, tak ani ja by som im neurobil RZD. Predsa sme dospelí ľudia, a mzdár nemá povinnosť upozorňovať zamestnanca na termíny.

Je síce pravda, že právna gramotnosť na Slovensku je vo všeobecnosti na nízkej úrovni, ale to ešte neospravedlňuje nikoho, keď nevyužíva svoje práva.
Lukana
20.02.08,12:26
No to je všetko pekné, aj ja som naštvaná, lebo mám 150 zamestnancov a neviem, kde mi stojí hlava. Tak čo mám s tým robiť aby sa na mne niekto zas nevyzúril?
katkaj
20.02.08,12:30
No to je všetko pekné, aj ja som naštvaná, lebo mám 150 zamestnancov a neviem, kde mi stojí hlava. Tak čo mám s tým robiť aby sa na mne niekto zas nevyzúril?


prečo by sa mali na tebe vyzúriť ? Ty uplatni vášmu zamestnancovi odpočet na manželku v sume 95 616 - jej príjem - jej zaplatené poistné. A upozorni zamestnanca že pokiaľ manželka nepožiadala do 15.2 o vykonanie RZD tak musí podať DP nakoľko mala príjem vyšší ako 47 808.

Nič viac robiť nemôžeš
Zoltán Kovács
20.02.08,12:30
No to je všetko pekné, aj ja som naštvaná, lebo mám 150 zamestnancov a neviem, kde mi stojí hlava. Tak čo mám s tým robiť aby sa na mne niekto zas nevyzúril?

No keď máš toľko zamestnancov, a niektorí do 15.02. nepožiadali o RZD určite by som sa s nimi netrápil. Odovzdal by som potvrdenia proti podpisu, a nech si podávajú DP sami. Veď máščo robíť s tými, ktorí to odovzdali žiadosť v termíne. Veď predsa je nemysliteľné, že niekto si to zmyslí a požiadá o RZD napr. 10.03. a ty ako dobrý samaritán to urobíš.
Lukana
20.02.08,12:47
Prosím Vás, neviem ako mám tomu chápať. Myslela som, že keď si zamestnanec podá daňové priznanie alebo sa mu vykoná ročné zúčtovanie, daň sa považuje za vyúčtovanú. A vy hovoríte ešte o uplatňovaní NČZD na manželku. Myslela som že je to buď , alebo a nie súčastne.
KvetkaK
20.02.08,12:49
Prosím Vás, neviem ako mám tomu chápať. Myslela som, že keď si zamestnanec podá daňové priznanie alebo sa mu vykoná ročné zúčtovanie, daň sa považuje za vyúčtovanú. A vy hovoríte ešte o uplatňovaní NČZD na manželku. Myslela som že je to buď , alebo a nie súčastne.
Každý daňovník má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti, čiže aj manžel aj manželka pri vysporiadaní svojich daní. A potom ten daňovník, ktorého manžel/-lka nemali žiaden príjem alebo ich príjem bol nižší ako je nezdaniteľná časť, tak potom si môžu na neho/ňu uplatniť buď celú nezdaniteľnú časť alebo len rozdiel.
Evanka
20.02.08,12:52
Prosím Vás, neviem ako mám tomu chápať. Myslela som, že keď si zamestnanec podá daňové priznanie alebo sa mu vykoná ročné zúčtovanie, daň sa považuje za vyúčtovanú. A vy hovoríte ešte o uplatňovaní NČZD na manželku. Myslela som že je to buď , alebo a nie súčastne.
Ak manžel/manželka dosiahol v zdaňovacom období príjem nižší ako je nezdaniteľná čiastka, je možné si na ňu/neho nezdaniteľnú čiastku, resp, jej časť (rozdiel medzi mezdaniteľnou čiastkou a príjmom) uplatniť.
katkaj
20.02.08,12:55
Prosím Vás, neviem ako mám tomu chápať. Myslela som, že keď si zamestnanec podá daňové priznanie alebo sa mu vykoná ročné zúčtovanie, daň sa považuje za vyúčtovanú. A vy hovoríte ešte o uplatňovaní NČZD na manželku. Myslela som že je to buď , alebo a nie súčastne.

Dajú sa uplatniť obe možnosti pokiaľ spĺňajú zákonom dané podmienky. Nie je to buď jedno alebo druhé ;)
Lukana
20.02.08,13:01
Ďakujem, čo by som si bez Vás počala?
Melnick
22.03.08,00:46
Ďakujem, čo by som si bez Vás počala?

mimotemy Ak nezbieraš bodíky pre DM -drogérie ,tak ich kľudne rozdávaj na porade . :D:D:D:D
cloe
22.03.08,01:01
mimotemy Ak nezbieraš bodíky pre DM -drogérie ,tak ich kľudne rozdávaj na porade . :D:D:D:D

A môžeš aj jedno aj druhé. Myslím zbierať pre DM aj rozdávať na porade:D