Mahulka
20.02.08,12:12
Prosím Vás poraďáci, ako je to s kurzovými rozdielmi v JÚ , účtujú sa alebo nie.
Ďakujem Mahulka
Zoltán Kovács
20.02.08,11:16
Prosím Vás poraďáci, ako je to s kurzovými rozdielmi v JÚ , účtujú sa alebo nie.
Ďakujem Mahulka

V priebehu roka kurzové rozdiely vzniknuté pri úhradách záväzkov a pohľadávok sa neúčtujú.
myšička
20.02.08,12:24
Dobrý deň poraďáci, ja mám podobnú otázku ako Mahulka. Dúfam že som dobre zaradila tému je to môj prvý príspevok.
Ako je to pri výbere peňaž.prostriedkov z účtu do pokladne cez bankomatovú kartu v JU.Výberný lístok je napr.15.2. kurz NBS, odpísané z účtu sú peniaze až napríklad 18.2. tiež kurz NBS?Účtuje sa cez priebežné položky a čo s rozdielom ktorý vznikne? Priebežné položky by sa mali rovnať? Rozdiel bude príjem alebo výdaj neovplyv.zákl.dane?

Ďakujem myšička
Zoltán Kovács
20.02.08,12:36
Dobrý deň poraďáci, ja mám podobnú otázku ako Mahulka. Dúfam že som dobre zaradila tému je to môj prvý príspevok.
Ako je to pri výbere peňaž.prostriedkov z účtu do pokladne cez bankomatovú kartu v JU.Výberný lístok je napr.15.2. kurz NBS, odpísané z účtu sú peniaze až napríklad 18.2. tiež kurz NBS?Účtuje sa cez priebežné položky a čo s rozdielom ktorý vznikne? Priebežné položky by sa mali rovnať? Rozdiel bude príjem alebo výdaj neovplyv.zákl.dane?

Ďakujem myšička

AK vyberáš z SKK účtu a vkladáš do pokladne, tak použiješ kurz komerčnej banky v oboch prípadoch. A tým pádom ti nevznikne kurzový rozdiel.
VladoaKatka
20.02.08,13:49
Kurzové rozdiely v JÚ - účtuje sa zostatok na účtoch alebo v pokladni cudzej meny a to, k 31.12. daného roku kurzom NBS a buď je to -
- kurzová strata
- kurzový zisk

napr. CZK zostatok v pokladni
k 31.12.2007 1000,- CZK
podľa účtovníctva je to 1228,- SKK
kurz NBS - 1,263 CZK teda podľa toho by malo byť 1263,- SKK

1263 - 1228 = 35,- SKK

je to kurzový zisk, ktorý sa zaúčtuje zápisom do pokladne

valuty = 0,- CZK
IZP = 35,- SKK
v opačnom prípade je to strata.
VladoaKatka
20.02.08,13:57
Podľa §15 odst.4 Postupov účtovania v JÚ kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách. Neúčtujú sa v rámci uzávierkových operácií, majú plyv na základ dane a na stav peňažných prostriedkov na účtoch a v banke.
Je to preto, aby v riadkoch 10 a 11 účtovného "Výkazu o majetku a záväzkov" sa peňažné prostriedky v cudzej mene vykazovali v ocenení kurzom NBS ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, teda k 31.12. daného roku.
myšička
20.02.08,18:24
Tomuto všetkému rozumiem čo píšete.
Ja som sa asi nevyjadrila presne pri formulovaní mojej otázky.Chcem vedieť ak vyberiem 15.2.z CZK účtu bank.kartou do pokladne napríklad 14 000 CZK kurz NBS je 1,299=18 186 Sk.Účtujem cez priebež.položky v slov.korunách 18186 SK( 14 000 CZK príjem do val.pokladne), ale z CZK účtu mám túto sumu 14 000 CZK odpísanú až 18.2. kurz NBS 1,308=18 312 Sk cez priebežné položky.Mňa zaujímal ten rozdiel na priebežných položkách(126 SK) ako zaúčtovať.Je to v JU. Alebo sa to tak neúčtuje? Nevyberám z účtu v hotovosti, ale cez bankomatovú kartu a vtedy tam vzniká ten časový posun pri odpísaní peňazí z účtu.Pri výbere mám lístok z bankomatu a ten je podklad pre príjem do pokladne.Mám pravdu? Alebo ma vyveďte z omylu alebo mi poraďte ako to robíte vy.

ďakujem myšička
VladoaKatka
21.02.08,04:01
Tomuto všetkému rozumiem čo píšete.
Ja som sa asi nevyjadrila presne pri formulovaní mojej otázky.Chcem vedieť ak vyberiem 15.2.z CZK účtu bank.kartou do pokladne napríklad 14 000 CZK kurz NBS je 1,299=18 186 Sk.Účtujem cez priebež.položky v slov.korunách 18186 SK( 14 000 CZK príjem do val.pokladne), ale z CZK účtu mám túto sumu 14 000 CZK odpísanú až 18.2. kurz NBS 1,308=18 312 Sk cez priebežné položky.Mňa zaujímal ten rozdiel na priebežných položkách(126 SK) ako zaúčtovať.Je to v JU. Alebo sa to tak neúčtuje? Nevyberám z účtu v hotovosti, ale cez bankomatovú kartu a vtedy tam vzniká ten časový posun pri odpísaní peňazí z účtu.Pri výbere mám lístok z bankomatu a ten je podklad pre príjem do pokladne.Mám pravdu? Alebo ma vyveďte z omylu alebo mi poraďte ako to robíte vy.

ďakujem myšička
Či vyberáš s kartou alebo priamo v pobočke komerčnej banky z korunového účtu inú menu - teda cudziu, vždy sa používa kurz tej konkrétnej banky a nie kurz NBS. Nemôžeš príjem do pokladne zaúčtovať kurzom NBS a výdaj s účtu kurzom komerčnej banky, to nejde - priebežné účtovné položky musia korešpondovať

výdaj PUP = príjem PUP

Na výpise by mal byť uvedený kurz, alebo zistíš ten konkrétky deň v Tvojom prípade 18.2. kurz komerčnej banky VALUTA - PREDAJ a s tým kurzom to zaúčtuješ.
Kurzové rozdiely na valutových pokladniach vznikajú vtedy, keď príjem cudzej meny sa prepočítava kurzom komerčnej banky a výdaj kurzom NBS. Keď sú takéto pohyby niekoľkokrát mesačne teda aj ročne, podľa účtovníctva potom môžu vzniknúť aj niekoľko tisícové rozdiely.
myšička
21.02.08,05:21
Ďakujem veľmi pekne, to je to čo som potrebovala vedieť. Totiš na bankovom výpise neuvádzajú kurz kom.banky, tak ma to nutkalo použiť kurz NBS a potom som nevedela čo s tým.
Ešte raz ďakujem za vysvetlenie.
myšička
VladoaKatka
21.02.08,08:43
Ďakujem veľmi pekne, to je to čo som potrebovala vedieť. Totiš na bankovom výpise neuvádzajú kurz kom.banky, tak ma to nutkalo použiť kurz NBS a potom som nevedela čo s tým.
Ešte raz ďakujem za vysvetlenie.
myšička
Ešte by som Ťa upozornila na to, že pri hotovosti komerčné banky používajú
kurz - VALUTA
ale, ak by si presúvala z korunového účtu na účet vedený v cudzej mene tak
kurz - DEVÍZY.
KvetkaK
21.02.08,08:48
A ako to je prosím, keď vyberiem z devízového účtu v jednej banke hotovosť a potom to vložím na devízový účet v inej banke. Môžem použiť kurz NBS? Ďakujem.
VladoaKatka
21.02.08,09:11
V komerčných bankách sa vždy používa kurz konkrétnej banky v konkrétny deň.
Kurz NBS sa používa v súvislosti s účtovaním výdavkov alebo príjmov cudzej meny - nákup materiálu, tovaru atď., pri dobropisoch, predaj tovaru, ale nie pri manipulácií finanačných prostriedkov - presunoch z účtu do pokladne alebo opačne, alebo z jednej banky do druhej.

Priebežné položky - kurz komerčných bánk

Nákup tovaru,predaj tovaru - kuz NBS
KvetkaK
21.02.08,09:17
A ako to je prosím, keď vyberiem z devízového účtu v jednej banke hotovosť a potom to vložím na devízový účet v inej banke. Môžem použiť kurz NBS? Ďakujem.
Čiže kurzom komerčnej banky, z ktorej sa vybrali peniaze účtujem aj vklad do druhej banky? Dobre tomu rozumiem?
Lebo doteraz náš účtovník účtoval všetko kurzom NBS.
VladoaKatka
21.02.08,09:38
Čiže kurzom komerčnej banky, z ktorej sa vybrali peniaze účtujem aj vklad do druhej banky? Dobre tomu rozumiem?
Lebo doteraz náš účtovník účtoval všetko kurzom NBS.

A vieš, že si ma teraz nachytala - tento presun treba robiť s kurzom NBS, inak by si musela kurz devízy predaj a kurz devízy nákup, ale Ti vlastne ani nekupuješ ani nepredávaš. Takže takúto transakciu robím aj ja kurzom NBS.

Ale z korunového je to tak ako som písala vyššie.
KvetkaK
21.02.08,09:40
A vieš, že si ma teraz nachytala - tento presun treba robiť s kurzom NBS, inak by si musela kurz devízy predaj a kurz devízy nákup, ale Ti vlastne ani nekupuješ ani nepredávaš. Takže takúto transakciu robím aj ja kurzom NBS.

Ale z korunového je to tak ako som písala vyššie.
Ďakujem pekne, že sme si to takto vzájomne ujasnili. ;)
ROTI
21.02.08,10:23
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať aký máte názor na účtovanie kurzových rozdielov v jednoduchom účtovníctve, pri účtovaní finanč.leasingu v euro,nakoľko odpisy sú v inej sume ako skutočná úhrada.
Sú na to rozdielne názory, ak niekto účtuje o týchto kurzových rozdieloch poradí mi ako?
Ďakujem.
Mahulka
26.02.08,06:23
Ďakujem za odpoveď na účtovanie kurzových rozdielov, ja som mala toto prvý príspevok aj keď som sa už minulý rok registrovala.
Len neviem sa v tom ešte orientovať, ako sa v porade odpovedá.
Slavena
16.05.08,20:43
Dobrý deň, účtujem bankový výpis v CM a chcela by som sa opýtať na kurzy, pretože by sa mali používať dvojaké.
Napr. pri pripísaní úhrady /EUR/ faktúry od odberateľa by sa mal použiť kurz NBS. Vtedy mi vzniká rozdiel medzi kurzom vystavenej faktúry a kurzom jej úhrady. Nemala by som v JÚ účtovať aspoň o týchto rozdieloch počas roka?

Keď sa uhrádza faktúra v Sk z účtu EUR, tak účtujem kurz banky /devíza-nákup/ a tento istý kurz platí aj pri prevode medzi EUR účtom na SK účet tej istej firmy.

Opravte ma prosím ak to robím zle.

A akým kurzom by som mala zaúčtovať poplatky banke, zrážku dane z úroku, kreditný úrok?

PORADÍTE? Je to dosť súrne. Ďakujem.
8alle
17.05.08,08:40
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať aký máte názor na účtovanie kurzových rozdielov v jednoduchom účtovníctve, pri účtovaní finanč.leasingu v euro,nakoľko odpisy sú v inej sume ako skutočná úhrada.

Sú na to rozdielne názory, ak niekto účtuje o týchto kurzových rozdieloch poradí mi ako?

Ďakujem.


Tiež mám problém v tejto oblasti, preto ma téma potešila.


Ak by šlo o nákup tovaru, tak úhradu zaúčtujem celú do VOZD, ale pri nákupe DM neviem, čo s tým rozdielom.


Takže obraciam sa aj ja v mene ROTI na odborníkov v tejto problematike:

- pri zaradení DM sa prepočíta hodnota majetku na SKK a táto sa v ďalšom období odpisuje, do záväzkov voči lízingovej spoločnosti je zaúčtovaná tá istá suma

- v deň splatnosti ďalšej splátky sa zaúčtuje dlžná suma splátky znížená o hodnotu istiny - ako to zaevidovať do záväzkov, aby boli sumy správne

- v deň úhrady znova vzniká rozdiel

Okrem lízingu tento problém vzniká, keď na nákup DM bol poskytnutý úver a to v cudzej mene - ako postupovať pri úhrade? Ak sú splátky rôzne od pôvodnej ceny (a to určite sú), kam zaúčtovať rozdiel - veď kurzový rozdiel nemôže zvýšiť hodnotu nakúpeného majetku.

Podeľte sa prosím s vašimi skúsenosťami.
Rozalka
17.05.08,08:54
Dobrý deň, účtujem bankový výpis v CM a chcela by som sa opýtať na kurzy, pretože by sa mali používať dvojaké.
Napr. pri pripísaní úhrady /EUR/ faktúry od odberateľa by sa mal použiť kurz NBS. Vtedy mi vzniká rozdiel medzi kurzom vystavenej faktúry a kurzom jej úhrady. Nemala by som v JÚ účtovať aspoň o týchto rozdieloch počas roka?

Postupujem takto: hodnota faktúry prepočítaná v SKK - napr. nákup tovaru, zaúčtujem úhrady v hodnote faktúry, v zápätí ďalší účtovný zápis je úprava na sumu úhrady.
Takže napr. faktúra za tovar = 4000.00 v deň úhrady= 3900.00, zaúčtujem úhradu faktúry v sume 4000.00 (stlpec TOVAR), ďalší zápis = -100.00 (stlpec TOVAR). Takto mám síce úhradu tohto úbytku v dvoch riadkoch, ale čísla sú správne.


Keď sa uhrádza faktúra v Sk z účtu EUR, tak účtujem kurz banky /devíza-nákup/ a tento istý kurz platí aj pri prevode medzi EUR účtom na SK účet tej istej firmy.

Pri prevode medzi účtami tej istej firmy to považujem za nákup cudzej meny, účtujem kurzom komerčnej banky, ak uhrádzam faktúru inej firme z účtu v CM, prepočítavam NBS. Ale možno by sa to dalo kvalifikovať, že mi banka prostriedky predala a potom použijem tieto nakúpené prostriedky na úhradu faktúry.



A akým kurzom by som mala zaúčtovať poplatky banke, zrážku dane z úroku, kreditný úrok?

Na účte v CM kurzom NBS. Daň z úrokov sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.

Odpovede vyššie, netvrdím však, že sú správne, ak má niekto iný názor, prosím, vyjadrite sa.
8alle
22.05.08,18:41
Tiež mám problém v tejto oblasti, preto ma téma potešila.


Ak by šlo o nákup tovaru, tak úhradu zaúčtujem celú do VOZD, ale pri nákupe DM neviem, čo s tým rozdielom.


Takže obraciam sa aj ja v mene ROTI na odborníkov v tejto problematike:

- pri zaradení DM sa prepočíta hodnota majetku na SKK a táto sa v ďalšom období odpisuje, do záväzkov voči lízingovej spoločnosti je zaúčtovaná tá istá suma

- v deň splatnosti ďalšej splátky sa zaúčtuje dlžná suma splátky znížená o hodnotu istiny - ako to zaevidovať do záväzkov, aby boli sumy správne

- v deň úhrady znova vzniká rozdiel

Okrem lízingu tento problém vzniká, keď na nákup DM bol poskytnutý úver a to v cudzej mene - ako postupovať pri úhrade? Ak sú splátky rôzne od pôvodnej ceny (a to určite sú), kam zaúčtovať rozdiel - veď kurzový rozdiel nemôže zvýšiť hodnotu nakúpeného majetku.

Podeľte sa prosím s vašimi skúsenosťami.

Prosím, prosím, poraďte, kto viete. Veľmi pekne Vám ďakujem. :)
solikoo
23.05.08,17:25
Prosim Vas, prevadzal som peniaze do zahranicia a prisiel mi vypis z banky o uskutocneni transakcie. Previedol som 586 USD a banka mi odpocitala z uctu sumu 12597,97 sk, previedla to svojim kurzom 21,488. To by bolo v pohode ale ked to zauctujem v alfe (JU)a dam tam kurz NBS 21,229 vznikne mi kurzovy rozdiel. V penaznom denniku sa mi tento kurzovy rozdiel nezobrazuje takze mi nesedi ani zostatok na bankovom ucte v penaznom denniku. Chcem sa opytat ci treba menit sumu podla kurzu NBS alebo staci kurz z banky?Alebo ako to mam urobit aby mi to sedelo?
Dakujem
Vranová
24.05.08,06:58
Prosim Vas, prevadzal som peniaze do zahranicia a prisiel mi vypis z banky o uskutocneni transakcie. Previedol som 586 USD a banka mi odpocitala z uctu sumu 12597,97 sk, previedla to svojim kurzom 21,488. To by bolo v pohode ale ked to zauctujem v alfe (JU)a dam tam kurz NBS 21,229 vznikne mi kurzovy rozdiel. V penaznom denniku sa mi tento kurzovy rozdiel nezobrazuje takze mi nesedi ani zostatok na bankovom ucte v penaznom denniku. Chcem sa opytat ci treba menit sumu podla kurzu NBS alebo staci kurz z banky?Alebo ako to mam urobit aby mi to sedelo?
Dakujem
Predpokladám, že si robil prevod zahr.meny z účtu vedeného v SKK. Pri prevode z účtu vedeného v SKK, použiješ komerčný kurz danej banky a nie kurz NBS. Ten sa používa len pri prepočte na devízových účtoch. Potom Ti budú zostatky súhlasiť, myslím zostatok na výpise s tým čo budeš mať evidované v peňažnom denníku. V evidencií záväzkov máš určite inú sumu evidovanú, akú teraz uhrádzaš, ale to nevadí, lebo uvedený software sa ťa opýta, či chceš automatický doplniť kurzový rozdiel. Používam aj ja pri vedení JU ten istý program ako ty!!
solikoo
24.05.08,09:30
Super dakujem za odpoved myslim ze je vsetko jasne
antiny
30.05.08,04:51
Prosím mohol by niekto kto sa v tom dobre vyzná spísať taký návod (so všetkými možnosťami na ktoré si spomenie) o kurzovom rozdiele rečou laikov?
prečítala som všetko čo je na porade no ešte stále mi to celkom nie je jasné.
milenia
30.05.08,08:13
Prosím mohol by niekto kto sa v tom dobre vyzná spísať taký návod (so všetkými možnosťami na ktoré si spomenie) o kurzovom rozdiele rečou laikov?
prečítala som všetko čo je na porade no ešte stále mi to celkom nie je jasné.
Antiny, skus presnejsie formulovat co konkretne ta zaujima, lebo kurzovy rozdiel moze vzniknut pri uhradach zahr. faktur ale aj pri prevode penazi medzi dev. uctami a i.
Rozalka
02.06.08,16:26
Prosím, prosím, poraďte, kto viete. Veľmi pekne Vám ďakujem. :)
Vo FS 4/08 je oprava k FS 13/07, ktorý mení § 10 ods. 20 Opatrenia ... pre JÚ, vsunulo sa sem slovíčko postupne, takže ak pri postupnej úhrade DM v cudzej mene vznikajú kurzové rozdiely, tak sa účtujú podľa § 4, ods. 6 - písm. e, bod 5, alebo písm. d, bod tri (= do prevádzkovej réžie alebo ostatných príjmov OZD)
http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_04_2008.pdf
Asmína
31.10.08,08:42
Dobrý deň, poprosila by som o radu čo sa týka kurzových rozdielov:v jednoduchom účtovníctve účtujem tzv. tresaury operácie - prevod voľných peňažných prostriedkov v peňažnom denníku banka výdaj neovplyvňujúci základ dane kurzom NBS platným v deň prevodu. Jedná sa o prevod, keď pri dohode klienta s bankou sa na určitý čas a za výhodný úrok prevedú peňažné prostriedky na účet banky. Pri vrátení peňažných prostriedkov používam kurz platný v deň pripísania peňazí na účet klienta, účtujem v PD ako príjem neoplyvňujúci základ dane. Zamýšľam sa nad tým, že na konci roka vlastne z pohybu týchto peňazí zúčtujem do výdavkov, alebo príjmov kurzové rozdiely, pričom samotné pohyby počasa roka sú neovplyvňujúce základ dane. Mala by som príjem účtovať tým istým kurzom ako výdaj, vtedy nevzniknú rozdiely v kurzoch??? Ako to robíte Vy?
Soňula
20.01.09,07:05
No tak teraz som úplne popletená. Ja som účtovala výber do EUR pokladne z EUR účtu vždy kurzom NBS. Po prečítaní tejto témy som to pochopila tak, že výber z EUR účtu do EUR pokladne mám oceniť kurzom komerčnej banky. Je to prosím Vás tak? Ďakujem za odpoveď.
blska82
11.02.09,09:41
prosím vás máme s bývalou kolegynou problém ako sa účtujú kurzove rozdiely pri doslych a vyslych fakturach, ci sa vobec uctuju a kam sa uctuju a kedy sa uctuju v JU. dakujem pekne.
karpis
11.02.09,10:34
Kurzové rozdiely pri došlých a vyšlých faktúrach sa v PD neúčtujú, evidujú sa len v knihe došlých a vyšlých faktúr.
Kukuč
13.02.09,13:18
Keď mi zostane na účte 10 CZK k 30.12.08 kurz 1,143 rovná sa 11,43 Sk. Kurz k 31.12.08 je 1,255 krát 1O CZK rovná sa 12,55 Sk. Kurzová strata 1,12 Sk a to som mala dať do prevádzkovej réžie. V Alfe mi zadáva nejaké čudné čísla Iný neovplyvňujúci základ dane 1 924,55 Sk. Iný nezdanený príjem 1,12. A do prevádzkovej réžie strata vo výške 1 923,43 Sk. Robí to dobre? Ako by to spočítavalo za celý rok straty. Podľa toho ako sa to píše myslela som, že správne malo byť len ten výpočet straty v prev. réžií 1,12. Teraz som však zneistela. A neviem, čo s tým. Ďakujem. Všetkým
Lotarka
14.02.09,16:37
Kurzové rozdiely pri došlých a vyšlých faktúrach sa v PD neúčtujú, evidujú sa len v knihe došlých a vyšlých faktúr.

Došlá faktúra za tovar v zahraničnej mene napr. 100,-€ kurz 32,- 3200,- Sk. V deň úhrady je kurz 30,- 3000,- Sk. Do PD zaúčtujem 3000,- SK do tovaru, v knihe záväzkov je nedouhradená fa 200,- - to douhradím interným dokladom.
Opačne:
faktúra 100,-€ kurz 30,- 3000,- Sk
úhrada 100,-€ kurz 32,- 3200,- Sk
v PD 3200,- tovar, v knihe záväzkov -200,- ID

Je to správne?

Tomuto sa hovorí dorovnanie v knihe záväzkov?
janka marenistakova
08.03.11,12:02
Dobrý deň, aj ja by som chcela poprosiť o odobrenie -
došlá fa v CZK , deň zdan.plnenia 20.01.2010 , vezmem kurz ECB 29,01,2010 - zaúčtujem ako záväzok
úhrada je v hotovosti , napr 13.03.2010, vezmem kurz ECB 12.03.2010 , prepočítam, vznikne mi nejaký rozdiel , ten mi však základ dane nijako neovplyvní , len to musím dostať nejakým interným dokladom na 0, aby mi to nefigurovalo ako záväzok

pohľadávky do nového účt. obdobia - kurz k 31.12.2010 , posledný deň ÚO,
dostane sa to v tejto sume do pohľadávok

Prosím Vás o pomoc, konzultovala som to s dvoma DÚ, všade som dostala inú odpoveď a rada by som už uzavrela pár účtovníctiev.
ďakujem
mondes
12.02.12,21:13
Zdravím Vás.V apríli nám došla faktúra v sume 7729 CZK, s dátumom vystavenia 5.4.2011 , dátum vzniku daň. povinnosti tiež 5.4.2011. Prepočítala som ju kurzom 24,466 a zaevidovala som ju v sume 315,91 Eur. Avšak úhradu sme platili dobierkou v sume 324,01 Eur. Vyšiel mi kurzový rozdiel 8,10. Ak si pozriem úhrady pohľadávok, svieti mi tam, že zostáva uhradiť 8,10. Ako to mám správne vysporiadať? Účtujem v alfe. Vďaka.
mondes
13.02.12,17:57
Posúvam.
mondes
13.02.12,18:37
Zdravím Vás.V apríli nám došla faktúra v sume 7729 CZK, s dátumom vystavenia 5.4.2011 , dátum vzniku daň. povinnosti tiež 5.4.2011. Prepočítala som ju kurzom 24,466 a zaevidovala som ju v sume 315,91 Eur. Avšak úhradu sme platili dobierkou v sume 324,01 Eur. Vyšiel mi kurzový rozdiel 8,10. Ak si pozriem úhrady pohľadávok, svieti mi tam, že zostáva uhradiť 8,10. Ako to mám správne vysporiadať? Účtujem v alfe. Vďaka.

Prosím Vás pekne o radu.
mondes
15.02.12,07:53
Kurzové rozdiely pri došlých a vyšlých faktúrach sa v PD neúčtujú, evidujú sa len v knihe došlých a vyšlých faktúr.
Takže ak mám došlú fa v CZK v sume 7729 Kč, po prepočte 315,91 Eur, ale úhrada faktúry bola dobierkou v sume 324,01 Eur, takže mám v záväzkoch sumu -8,10 Eur. S tým už nerobím nič? Vďaka.
tinaM
15.02.12,08:21
Odpovedala som v téme Alfa a kurzové rozdiely. Príspevok č. 19