Marína
20.02.08,12:44
FO má trvalý pobyt v Slovenskej republike. Za účelom zamestnania sa zdržiava viac ako 183 dní v Českej republike.

Podľa Zák. 595/2003 Zb. a n. p. § 2 písm.d) ods.1 (http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html)
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt,1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

Podľa Zák. 586/2002 Sb. a p.p., § 2 ods.2 a 4 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx)
(2) Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.
(4) Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu. Bydlištěm na území České republiky se pro účely tohoto zákona rozumí místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.

Podľa vnútroštátnych právnych predpisov SR je považovaný za daňového rezidenta, má tu trvalý pobyt.
Podľa vnútroštátnych právnych predpisov ČR je považovaný za daňového rezidenta, pretože sa tu zdržiava viac ako 183 dní, má stály byt(vlastný, prenajatý,….ktorý má dlhodobo k dispozícii).
Tu vzniká konflikt záujmov(konflikt dvojitej rezidencie), keď obidva štáty si robia nárok na na to, že dotyčná osoba je ich rezidentom. Konflikt dvojitej rezidencie posúdime podľa rozhraničovacích kritérii uvedených v čl. 4 ods. 2 Zmluvy medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-cesko)
1. Na účely tejto zmluvy výraz rezident zmluvného štátu označuje každú osobu, ktorá podľa právnych predpisov tohto štátu podlieha zdaneniu v tomto štáte z dôvodu svojho bydliska, trvalého pobytu, miesta vedenia alebo akéhokoľvek iného podobného kritéria a zahŕňa aj tento štát a každý jeho nižší správny útvar alebo miestny orgán. Tento výraz však nezahŕňa žiadnu osobu, ktorá podlieha zdaneniu v tomto štáte iba z dôvodu príjmov zo zdrojov v tomto štáte alebo majetku umiestneného v tomto štáte.
2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:
a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
-ak má osoba stály byt v ČR, je rezidentom ČR
-ak má osoba stály byt v SR, je rezidentom SR
-ak má osoba stály byt v SR aj ČR a stredisko životných záujmov v ČR, je rezidentom ČR
- ak má osoba stály byt v SR aj ČR a stredisko životných záujmov v SR, je rezidentom ČR
-ak má stredisko životných záujmov v oboch štátoch, pokračujeme podľa kritérii uvedených pod b)
Poznámka:
Stály byt = byt, ktorý je daňovníkovi kedykoľvek k dispozícii podľa jeho potrieb a to či už vlastný alebo prenajatý, je využívaný v náväznosti na jeho ekonomické väzby(zamestnanie, podnikanie a pod.)
Stredisko životných záujmov = rodinné a spoločenské vzťahy, zamestnanie, kultúrna, politická činnosť, miesto podnikania, miesto, z ktorého spravuje svoj majetok a pod.
Napr. ak si osoba, ktorá má byt v jednom štáte, zabezpečí si byt v druhom štáte, ale zároveň si byt v prvom štáte ponechá, môže nasvedčovať tomu, že ponechanie si bytu v prostredí, v ktorom skôr žila, pracovala, má tam rodinu, svoj majetok a pod., znamená, že strediskom jej životných záujmov je v prvom štáte.

b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
-v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia sa nešpecifikuje dĺžka obvyklého pobytu, musí ísť však o dostatočne dlhú dobu, aby bolo možné určiť, či pobyt je obvyklý.
-v Zák.565/2003 Zb. a n. p. § 2 písm.d) ods.1 a Zák. 586/2002 Sb. a p.p., § 2 ods. 4, sa stretneme s pojmom zdržiava sa(resp. pobýva) 183 dní
-ak neplatí b), pokračujeme podľa kritérii v c)

c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
-ak sa osoba zdržiava v SR aj ČR, alebo sa nezdržiava ani v jednom z týchto štátov, je rezidentom toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom
-ak je príslušníkom oboch zmluvných štátov, pokračujeme podľa kritérii v d)

d) ak je táto osoba štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.


3. Ak je podľa ustanovení odseku 1 osoba iná než fyzická osoba rezidentom oboch zmluvných štátov, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa nachádza miesto jej skutočného (hlavného) vedenia. V prípade pochybností upravia príslušné orgány zmluvných štátov túto otázku vzájomnou dohodou.
ZDENIELA
18.03.08,07:16
FO má trvalý pobyt v Slovenskej republike. Za účelom zamestnania sa zdržiava viac ako 183 dní v Českej republike.
....
-ak má osoba stály byt v ČR, je rezidentom ČR
-ak má osoba stály byt v SR, je rezidentom SR
-ak má osoba stály byt v SR aj ČR a stredisko životných záujmov v ČR, je rezidentom ČR
- ak má osoba stály byt v SR aj ČR a stredisko životných záujmov v SR, je rezidentom ČR - tu sa zrejme chybička vloudila, je rezidentom SR
-ak má stredisko životných záujmov v oboch štátoch, pokračujeme podľa kritérii uvedených pod b) ....


Dovolila som si to opraviť ...;)
Marína
18.03.08,08:16
Ďakujem. Pre mňa z neznámych dôvodov nemám možnosť úvodný príspevok upraviť.:eek:
Magma
25.03.08,06:50
Dcéra pracuje v ČR celý rok, zároveň študuje doktorandské štúdium, býva na internáte. Je to stály byt? Teda môže sa považovať za rezidenta ČR?
kuryr
25.03.08,09:15
Este keby mi niekto poradil ako dokážem DÚ že som rezidentom ČR.Kópiou nájomnej zmluvy a pracovnej zmluvy.
Magma
25.03.08,11:56
Dcéra pracuje v ČR celý rok, zároveň študuje doktorandské štúdium, býva na internáte. Je to stály byt? Teda môže sa považovať za rezidenta ČR?

prosím..
ZDENIELA
26.03.08,11:56
Dcéra pracuje v ČR celý rok, zároveň študuje doktorandské štúdium, býva na internáte. Je to stály byt? Teda môže sa považovať za rezidenta ČR?
V poriadku, to všetko má v ČR, ale čo má na slovensku??? Treba doplniť informácie...
Magma
28.03.08,11:52
V poriadku, to všetko má v ČR, ale čo má na slovensku??? Treba doplniť informácie...

Na Slovensku má trvalý pobyt, inak nič, zamestnanie, škola, prechodný pobyt v Prahe. Ako presvedčíme daňové orgány že je rezidentom ČR?
Totiž ak spraví daňové priznanie na Slovensku, tak jej vyjde nedoplatok, čo je pre mňa absolutne nelogické, aby z príjmu, ktorý zarobí v ČR, minie v ČR, platila dane v SR. Domov na trvalý pobyt príde k rodičom občas na víkend..
ZDENIELA
28.03.08,13:17
Ja som posielala dopyt na DRSR ohľadom určenia rezidncie človeka pracujúceho v ČR, no on mal rodinu, teda ženu a deti v SR a prišla mi nasledujúca diplomatická odpoveď, z ktorej som nebola moc múdrejšia ale pricapím ju tu, pretože je to stanovisko daňového riaditeľstva a toho sa treba držať ;):

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Rozhodujúcou skutočnosťou pre posúdenie daňových povinností takéhoto daňovníka na území SR je rezidencia (miestna príslušnosť) daňovníka.
Lokálne kritériá na určenie rezidencie fyzickej osoby na účely zdaňovania jej príjmov sú vymedzené v ustanovení § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov. Ak daňovník pracujúci v ČR má trvalý pobyt na území SR, je na základe týchto kritérií považovaný (bez ohľadu na dĺžku svojho prechodného pobytu v ČR) za rezidenta SR.
Ak v konkrétnom prípade súčasne SR aj ČR (napr. na základe dĺžky prechodného pobytu v ČR) považujú podľa svojich vnútroštátnych (lokálnych) daňových predpisov tú istú fyzickú osobu na vlastnom území za daňového rezidenta, rezidencia takéhoto daňovníka sa posudzuje na základe spoločnej medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
V článku 4 ods. 2 Zmluvy medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia uverejnenej v Zbierke zákonov pod č. 238/2003 (ďalej len ?medzinárodná zmluva?) sú stanovené pravidlá pre rozhraničenie dvojitej rezidencie fyzickej osoby, ktoré sa aplikujú postupne, v tom poradí ako sú uvedené v medzinárodnej zmluve, dovtedy, pokiaľ nie je stanovený len jeden štát rezidencie tejto osoby. Výsledok rozhraničenia dvojitej rezidencie podľa medzinárodnej zmluvy je relevantný nielen pre uplatnenie tejto zmluvy, ale tiež pre uplatnenie zákona o dani z príjmov.
Ak po uplatnení vyššie uvedených daňových právnych predpisov (zákona o dani z príjmov a medzinárodnej zmluvy) je fyzická osoba na území SR považovaná v roku 2007 za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidenta SR) a daňovník za rok 2007 dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúcu sumu 47 808,- Sk, je táto v predloženom prípade povinná po skončení zdaňovacieho obdobia podať v lehote najneskôr do 31.03.2008 daňové priznanie na území SR, v ktorom uvedie všetky svoje zdaniteľné príjmy za rok 2007 vrátane príjmov za prácu v ČR. Podľa § 45 ods. 1 zákona o dani z príjmov a článku 22 ods. 1 medzinárodnej zmluvy, k zamedzeniu dvojitého zdanenia príjmov za prácu vykonávanú v ČR, daň prípadne zaplatená na území ČR sa započíta na daňovú povinnosť na území SR (metóda jednoduchého zápočtu dane).
Ak naopak po uplatnení vyššie uvedených daňových právnych predpisov je fyzická osoba na území SR považovaná v roku 2007 za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidenta SR), nie je táto v predloženom prípade povinná po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie na území SR, ak v tomto období nepoberala žiadne príjmy, ktorých zd

Tak včuľ buďme múdri .... neviem ale mne to tak vychádza, že obhájiš, alebo neobhájiš si to pred nami daňovákmi.... pretože oni sami sa v názoroch na tieto prípady totálne rozchádzajú.

A ja osobne... neviem či im za stály byt bude stačiť internát ...
Magma
28.03.08,20:46
Tak ďakujem za odpoveď. Podstata je v tom, že dcéra odmieta akékoľvek dane doplatiť v SR, v tom sa zhodli aj jej kolegyne ktoré sú v podobnej situácii. Tak budeme sa asi obhajovať na DÚ, resp. platiť aj penále.
ešte raz ďakujem.
Braňo
09.04.08,11:49
Dotazník pre určenie rezidencie.
Zlata
19.02.09,20:11
[quote=Braňo;703707]Dotazník pre určenie rezidencie.[/quot

Dotazník niekto potvrdzuje?
Kde ho prikladám?
Alebo na základe dotazníka vystavuje doklad o rezidencii príslušný (ale aký) úrad v cudzom štáte?
Tak by mi to dávalo zmysel.

Vie niekto? Dík!!!!!!!!!
ondrejvla
19.02.09,20:32
Práve dnes som riešila tento problém ale vôbec nie som múdrejšia... Synovec pracoval v ČR od januára do 26.septembra, bol zamestnancom, platil tam dane, odvody do fondov, na potvrdení o zdaniteľných príjmoch nie je odpočitateľná položka na daňovníka. Býval na ubytovni, ktorú mu poskytol zamestnávateľ. Keďže v ČR sú dane 15% tak sumu zodpovedajúcu mu aj zrazili a odviedli. Od októbra je živnostníkom v SR, má príjem zo živnosti. Mám dilemu, je povinný dať si do príjmov tento príjem podľa §5 a aj odvod preddavkovej dane, k tomu príjem podľa §6 a daň doplatiť? Jeho názor je, že nie, podá si DP v ČR za obdobie, ktoré je viac ako ako 183 dní a taktiež si podá DP zo živnosti v SR za obdobie 3 mesiacov, odkedy je späť v SR, má tu trvalý pobyt. Ale čo s odpočitateľnou položkou, uznať mu ju len za 3 mesiace?
Alebo čo je vlastne správne...ďakujem za všetky rady.
Zlata
19.02.09,20:42
Práve dnes som riešila tento problém ale vôbec nie som múdrejšia... Synovec pracoval v ČR od januára do 26.septembra, bol zamestnancom, platil tam dane, odvody do fondov, na potvrdení o zdaniteľných príjmoch nie je odpočitateľná položka na daňovníka. Býval na ubytovni, ktorú mu poskytol zamestnávateľ. Keďže v ČR sú dane 15% tak sumu zodpovedajúcu mu aj zrazili a odviedli. Od októbra je živnostníkom v SR, má príjem zo živnosti. Mám dilemu, je povinný dať si do príjmov tento príjem podľa §5 a aj odvod preddavkovej dane, k tomu príjem podľa §6 a daň doplatiť? Jeho názor je, že nie, podá si DP v ČR za obdobie, ktoré je viac ako ako 183 dní a taktiež si podá DP zo živnosti v SR za obdobie 3 mesiacov, odkedy je späť v SR, má tu trvalý pobyt. Ale čo s odpočitateľnou položkou, uznať mu ju len za 3 mesiace?
Alebo čo je vlastne správne...ďakujem za všetky rady.
Podľa mňa si musí podať daňové priznanie za celý rok v SK (príjmy sa zdaňujú za zdaniteľné obdobie - kalendárny rok). V ČR mu neodpočitavali odpočitateľnú položku asi preto, že si tam nežiada vo "Vyhlásení" aby mu ju odpočitavali. V SK si uplatní celu sumu. Keby mu v ČR odpočitavali odp. položku, pravdepodobne by mu vznikol nedoplatok na dani.
ondrejvla
19.02.09,20:46
Podľa mňa si musí podať daňové priznanie za celý rok v SK (príjmy sa zdaňujú za zdaniteľné obdobie - kalendárny rok). V ČR mu neodpočitavali odpočitateľnú položku asi preto, že si tam nežiada vo "Vyhlásení" aby mu ju odpočitavali. V SK si uplatní celu sumu. Keby mu v ČR odpočitavali odp. položku, pravdepodobne by mu vznikol nedoplatok na dani.

No ale ten mu vznikne tu a poriadny. Zamestnávateľ v ČR mu povedal, že nech si podá DP u nich. Tak teraz už vôbec neviem...
Zlata
19.02.09,20:55
No ale ten mu vznikne tu a poriadny. Zamestnávateľ v ČR mu povedal, že nech si podá DP u nich. Tak teraz už vôbec neviem...
Keď má živnosť v SK, tak si musí podať tu aj priznanie a nejde len od októbra, kedy začal podnikať. A podať si za časť roka v ČR to nejde tiež. Nemôže si 2x odpočtat odpočitateľnú položku , v ČR aj v SR. No a keď mu ju neodpočitavali v ČR, tak platil daň v väčšej sumy, takže by mu mal vznikúť preplatok. Tak sa to aspoń mne javí.
ondrejvla
19.02.09,21:02
Keď má živnosť v SK, tak si musí podať tu aj priznanie a nejde len od októbra, kedy začal podnikať. A podať si za časť roka v ČR to nejde tiež. Nemôže si 2x odpočtat odpočitateľnú položku , v ČR aj v SR. No a keď mu ju neodpočitavali v ČR, tak platil daň v väčšej sumy, takže by mu mal vznikúť preplatok. Tak sa to aspoń mne javí.
Ale on si ani nechce uznať odpoč.položku v ČR, ale len u nás, teda nemal by 2x odpoč.položku.
Zlata
19.02.09,21:24
Ale on si ani nechce uznať odpoč.položku v ČR, ale len u nás, teda nemal by 2x odpoč.položku.
Tak prečo by si tam chce podávať priznanie? A to chce akože zdanižeľné obdobie len časť roka? Veď to ani nejde len za časť obobia.
ondrejvla
19.02.09,21:32
Tak prečo by si tam chce podávať priznanie? A to chce akože zdanižeľné obdobie len časť roka? Veď to ani nejde len za časť obobia.

Pretože mu zamestnávateľ povedal, že si má podať DP za obdobie pobytu v ČR
v ich štáte. Trvalý pobyt mal v SK. Ja som sa pýtala, či si môže podať DP len ako živnostník, teda typ "B", a ako si uznať odpoč. položku. V ČR si chce podať DP typ"A", tam bol 9 mesiacov... No nič, skúsim si ešte raz riadne prečítať zákon a pochopiť význam rezident a nerezident tak ako má byť správne a zároveň o zamedzenie dvojitého zdanenia.
Ďakujem za ochotu.
Marína
19.02.09,23:16
Podľa mňa si musí podať daňové priznanie za celý rok v SK (príjmy sa zdaňujú za zdaniteľné obdobie - kalendárny rok). V ČR mu neodpočitavali odpočitateľnú položku asi preto, že si tam nežiada vo "Vyhlásení" aby mu ju odpočitavali. V SK si uplatní celu sumu. Keby mu v ČR odpočitavali odp. položku, pravdepodobne by mu vznikol nedoplatok na dani.
Prepáč, ale hrubo vyznačenému nerozumiem.

Keď má živnosť v SK, tak si musí podať tu aj priznanie a nejde len od októbra, kedy začal podnikať. A podať si za časť roka v ČR to nejde tiež. Nemôže si 2x odpočtat odpočitateľnú položku , v ČR aj v SR. No a keď mu ju neodpočitavali v ČR, tak platil daň v väčšej sumy, takže by mu mal vznikúť preplatok. Tak sa to aspoń mne javí.
Tomu tiež nie.
V §38k Zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění p.p. sú uvedené podmienky, za akých si môže daňovník, poberajúci príjmy zo závislej činnosti, uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, zľavu na dani podľa § 35ba a daňové zvýhodnenie v ČR.
V § 11 Zák. č.595/2003 Z. z. v znení n.p. zase podmienky, za akých si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane v SR.
Z uvedených ustanovení oboch zákonov vyplýva, že daňovník, či už s obmedzenou alebo neobmedzenou povinnosťou si za splnení určitých podmienok môže uplatniť už uvedené vyššie.

No ale ten mu vznikne tu a poriadny. Zamestnávateľ v ČR mu povedal, že nech si podá DP u nich. Tak teraz už vôbec neviem...
Vlastička, dobre mu poradil.

Ale on si ani nechce uznať odpoč.položku v ČR, ale len u nás, teda nemal by 2x odpoč.položku.
Môže si odpočítať v ČR aj SR.

Práve dnes som riešila tento problém ale vôbec nie som múdrejšia... Synovec pracoval v ČR od januára do 26.septembra, bol zamestnancom, platil tam dane, odvody do fondov, na potvrdení o zdaniteľných príjmoch nie je odpočitateľná položka na daňovníka. Býval na ubytovni, ktorú mu poskytol zamestnávateľ. Keďže v ČR sú dane 15% tak sumu zodpovedajúcu mu aj zrazili a odviedli. Od októbra je živnostníkom v SR, má príjem zo živnosti. Mám dilemu, je povinný dať si do príjmov tento príjem podľa §5 a aj odvod preddavkovej dane, k tomu príjem podľa §6 a daň doplatiť? Jeho názor je, že nie, podá si DP v ČR za obdobie, ktoré je viac ako ako 183 dní a taktiež si podá DP zo živnosti v SR za obdobie 3 mesiacov, odkedy je späť v SR, má tu trvalý pobyt. Ale čo s odpočitateľnou položkou, uznať mu ju len za 3 mesiace?
Alebo čo je vlastne správne...ďakujem za všetky rady.
Vlasti, skoro na 100% nemal podpísané PROHLÁŠENÍ poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitk (http://www.formstudio.cz/formulare/pdf/df_08DPFOZ5457_19.pdf)ů (http://www.formstudio.cz/formulare/pdf/df_08DPFOZ5457_19.pdf)
Pre istotu mu ukáž, či takéto tlačivo podpisoval.
Tak ako v SR, aj v ČR platí, že daň sa má vysporiadať buď formou ročného zúčtovania alebo podania DP. Najprv si podá DP v ČR najneskôr do 31.3.2008, tlačivo aj poučenie nájde tu Přiznáni k dani z příjm (http://business.center.cz/business/sablony/s3-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob.aspx)ů fyzických osob (http://business.center.cz/business/sablony/s3-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob.aspx)
Súčasne nech požiada Finanční úřad(doteraz sa žiadal Praha I., predpokladám, že to platí aj naďalej) o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment). To bude prílohou DP podaného v SR.
V SR nech požiada DU, najneskôr do 16.3.2009(15.3. je nedeľa), o odklad na podanie DP do 30.9.2008 z dôvodu poberania príjmov zo zahraničia, aby mal časovú rezervu.
Ako rezident(daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou) v SR priznáva v DP všetky(celosvetové) svoje príjmy za celé zdaňovacie obdobie. V ňom uvedie príjmy podľa §5(v ČR §6) a odvody prepočítané pre neho najvýhodnejším kurzom. Podľa § 31 ZDP ods. 2 má 4 možnosti:
-priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem
-kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou
-ročný priemerný kurz
- priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy
Tiež uvedie príjmy zo živnosti dosiahnuté v SR. Nezdaniteľnú časť, ak má na ňu nárok(nie je dôchodca, výsluhový dôchodca k 1.1. zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa podáva DP) si uplatní celú – 98496 Sk. Uvedenú daň z potvrdenia vydaného FÚ si započíta. Ak daň = 0, nezapočíta nič.
Aby posledná novela Zák. o dani z príjmu platila retroaktívne, daňovník by sa mohol rozhodnúť, či daň bude započítavať alebo príjmy vyjme zo zdanenia podľa toho, čo je pre neho výhodnejšie.
Poznámka: V ČR sa začali používať nové tlačivá POTVRZENÍ o zdanitelných příjmech a ….., (http://www.formstudio.cz/formulare/pdf/df_08DPFOZ5460_16.pdf) na ktorých nie sú uvedené odvody hradené zamestnancom, preto ako doklad slúži potvrdenie od zamestnávateľa, ktorého o to je potrebné požiadať, alebo ako doklad sa tiež môžu použiť výplatné pásky.
ondrejvla
20.02.09,11:51
Evička Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale Bohužiaľ ti nemôžem pridať bodík, lebo musím pridať aj niekomu inému...Takže ako som pochopila, má podať DP v ČR, prinesie potvrdenie o zaplatení dane, potom si podá DP zo živnosti, teda podľa §6 u nás, a uvedie daň zaplatenú v zahraničí. Ale v tom prípade u nás doplatí daň, lebo v ČR je daň len 15%, čo pri prepočte kurzom mi vychádza, že doplatí na dani cca 8500,- Sk, čo je cca 282,14 €, ale ak by som mu brala len príjmy podľa §6, neplatil by nič, lebo by som mu uznala odpočiteteľnú položku za 12 mesiacov. Pochopila som správne?
Ešte raz ďakujem Evička za ochotu.
Marína
20.02.09,15:39
Vlasti, teraz mu tiež uplatníš celú nezdaniteľnú časť základu dane(NČZD) 98496, ale tým, že je povinný si v SR priznať všetky svoje príjmy, čiže aj príjmy z ČR, po odpočítaní NČZD mu ostáva časť základu dane(cca 44730) na zdanenie. Ak mu v ČR vyjde platiť daň, tú v slov. DP od vypočítanej odpočítaš.
Zlata
20.02.09,18:36
Marína, prepáč, mala som na mysli, že keby mu v ČR uplatnili odpočitateľnú položku, tak by mu naSK vznikol nedoplatok. Ale keďže si ju neuplatnil, tak daň v ČR zaplatil vyššiu.
O tej 2x odpočitateľnej položke som si to už uvedomila , že je to správne. Dik.
V konečnom dôsledku by mu v ČR v DP po odpočítaní odpočitateľnej položky mal vznknúť preplatok. Takže keď mu vznikne v SK v DP povinnosť, tak sa mu to z časti dorovná.
ondrejvla
20.02.09,19:48
Vlasti, teraz mu tiež uplatníš celú nezdaniteľnú časť základu dane(NČZD) 98496, ale tým, že je povinný si v SR priznať všetky svoje príjmy, čiže aj príjmy z ČR, po odpočítaní NČZD mu ostáva časť základu dane(cca 44730) na zdanenie. Ak mu v ČR vyjde platiť daň, tú v slov. DP od vypočítanej odpočítaš.
Evička, jemu nevyjde v ČR platiť daň, tam má zrazenú daň zo mzdy v plnej výške, ale ak tieto príjmy dám v DP typ B do príjmov podľa §5, taktiež odvody, potom príjmy podľa §6, mínus odp.položka 98496,- Sk, tak mu vyjde podľa ZoDzP doplatiť ten rozdiel z ČR na daň.povinnosť 19% u nás. Z príjmov v SR má ČZD 32664,-Sk, takže v SR mu nevyjde platiť daň za príjmy v SR, ale za príjmy v ČR ten rozdiel áno. Alebo sa mýlim..?
Marína
20.02.09,22:03
Vlastička, v ČR mal zrazenú daň, lebo nemal podpísané vyhlásenie, ale keď podá v ČR DP, tak ako píše Zlatka, daň sa mu vráti a to buď celá alebo jej časť. Napr. ak by v ČR mu vyšiel preplatok na dani v plnej výške, v slov. DP by samozrejme z toho príjmu zaplatil daň, ak by mu vrátili len časť dane, zvyšok by si započítal v slov. DP a daňová povinnosť by mu vyšla nižšia. On nemôže vidieť len to, že na Slovensku bude platiť povedzme 8000, od toho nech si odpočíta sumu dane, ktorú mu vrátia v ČR. Ak by tie peniaze zarobil nie v ČR ale v SR, tiež by z nich platil daň.
ondrejvla
21.02.09,21:00
Vlastička, v ČR mal zrazenú daň, lebo nemal podpísané vyhlásenie, ale keď podá v ČR DP, tak ako píše Zlatka, daň sa mu vráti a to buď celá alebo jej časť. Napr. ak by v ČR mu vyšiel preplatok na dani v plnej výške, v slov. DP by samozrejme z toho príjmu zaplatil daň, ak by mu vrátili len časť dane, zvyšok by si započítal v slov. DP a daňová povinnosť by mu vyšla nižšia. On nemôže vidieť len to, že na Slovensku bude platiť povedzme 8000, od toho nech si odpočíta sumu dane, ktorú mu vrátia v ČR. Ak by tie peniaze zarobil nie v ČR ale v SR, tiež by z nich platil daň.

Evička, ja viem, že by aj tu platil daň, keď sme prepočítali príjmy v ČR samozrejme bez nezd.čiastky, nevrátia mu daň, ani nebude doplácať. Bola som v tom, že musí daň zaplatenú v ČR a taktiež príjmy započítať do celkového základu dane a postupovať ako pri príjmoch podľa §5 v SR.
Marína
22.02.09,12:08
Evička, ja viem, že by aj tu platil daň, keď sme prepočítali príjmy v ČR samozrejme bez nezd.čiastky, nevrátia mu daň, ani nebude doplácať. Bola som v tom, že musí daň zaplatenú v ČR a taktiež príjmy započítať do celkového základu dane a postupovať ako pri príjmoch podľa §5 v SR.
V SR veru musí započítať príjem a výdaj(odvody) a odvedenú daň z ČR započítať.
Zlata
22.02.09,18:44
Dotazník pre určenie rezidencie.

Prosila by som Braňa alebo hocikoho znalého, na bližšie informácie ohľadom Dotazníka pre určnie rezidencie.
Komu sa predkladá?
Kedy sa predkladá?
Ako často sa predkladá?
Či mu na základe len "dotazníka" vystaví nejaký úrad (predpokladám že asi nejaký finančný) v zahraníčí doklad o tom, že je rezidentom daného štátu. Či to treba obnovovať každé zdaňovacie obdobie.
A či sa myslí stály pobyt prechodná adresa v zahraničí.
Či nepotebuje k dotazníku predložiť ďalšie doklady (ubytovanie, zamestnanied).
Marína
22.02.09,19:10
Zlati, nie som síce Braňo;), ale prispejem aspoň troškou
http://www.porada.sk/439630-post36.html
ondrejvla
22.02.09,19:19
V SR veru musí započítať príjem a výdaj(odvody) a odvedenú daň z ČR započítať.

Evička, tzn., že musí doplatiť tie 4% dane - rozdiel medzi daňou v SR a ČR, áno?
Ďakujem za trpezlivosť.
ZDENIELA
23.02.09,06:11
Evička, tzn., že musí doplatiť tie 4% dane - rozdiel medzi daňou v SR a ČR, áno?
Ďakujem za trpezlivosť.

Čo prináša tretí balíček - okrem iného:


Slováci zarábajúci v zahraničí, s trvalým pobytom na Slovensku, nebudú musieť doma doplatiť daň z príjmovUvedené neplatí na rok 2008?
Marína
23.02.09,07:48
Čo prináša tretí balíček - okrem iného:

Slováci zarábajúci v zahraničí, s trvalým pobytom na Slovensku, nebudú musieť doma doplatiť daň z príjmovUvedené neplatí na rok 2008?
Nič nám neostáva, len vyčkať, či zákon bude platiť retroaktívne.
pupkin
15.03.09,13:14
Čo prináša tretí balíček - okrem iného:


Slováci zarábajúci v zahraničí, s trvalým pobytom na Slovensku, nebudú musieť doma doplatiť daň z príjmovUvedené neplatí na rok 2008?
Je to niekde podložené, že by nemali doplácať daň na SR??? A schválili to už???
Ďakujem.
Rikino
21.03.09,14:15
Ďakujem. Pre mňa z neznámych dôvodov nemám možnosť úvodný príspevok upraviť.:eek:
Díky, moc mi Vas prispevok pomohol. Zistil som ze ked mam byt v CR na hypoteku a byvam tu a pracujem tu som danovym rezidentom len CR. Na slovensku nemam samozrejme ziadne prijmy.
Marína
21.03.09,18:08
Ďakujem.:)
Zita5
27.03.09,09:58
Prosím o kontrolu , priznám sa , prvý krát robím DP A príjmy na SK + príjem CZ.Jedná sa o závislú činnosť .

1 .Klient mi priniesol Potvrzení o zdanitelných o príjmech z ktorého vyplýva :

r.1 Úhrn zúčtovaných príjmu 244 835 Kč/Sk 307 268

r.2 Z.ř. príjmy vyplacené 244 835 Kč/Sk 307 268
r.4 0

r.5 Úhrn poistného , ktoré zaplatil zamestnávatel
sám za sebe 85 696 Kč/

r.6 Úhrn pojistného , ktoré zaplatil zamestnávatel
sám za sebe z příjmu uvedených na r.2 85 696 Kč

r.7 Základ dane r.2+4+6 330 531 Kč

r.8 Skutečne sražená záloha na daň z príjmu
uvedených na r. 1 37 200 Kč/Sk 46 686

r.9 Skutečne sražená záloha na daň z príjmu
uvedených na r.2 37 200 Kč/Sk 46 686

Pracoval tam v mesiacoch 7-12 roku 2008.

Tu musím napísať , že nakoľko som nevedela výšku platieb do fondov z uvedeného potvrdenia , tak som oslovila po telefóne českú firmu , a požiadala som ich , že či by mi mohli zaslať potvrdenie cez email a origiinál na adresu bývalého zamestnanca , koľko si platil odvody do fondov zo mzdy zamestnanec za dané obdobie .
Takže , vyšli mi v ústrety a poslali mi potvrdenie e mailom z ktorého , je známe , že e zamestnanec si zaplatil odvody vo výške

ZP 11 021 Kč
SP 19 590 Kč
Odvody prepočítané na Sk celkom 38 417

Rozhodla som sa všetko prepočítať ročným priemerným kurzom za rok 2008, ktorý bol 1,255 .


2.Príjem zo Slovenska -Potvrdenie o príjmoch


riadok 1 potvrdenia 270 727 Sk
riadok 3 35 258 Sk
riadok 4 235 469 Sk
riadok 5 úhrn na daň 35 452 Sk


Všetko som to uviedla v DP A a vyšlo mi to nasledovne

riadok 32 577 995
riadok 33 73 675
riadok 34 504 320

riadok 36 504 320
riadok 37 98 496
riadok 41 /uplatnil/ 5 240
riadok 42 5 240
riadok 43 103 736
riadok 44 400 584
riadok 45 76 110
riadok 49 307 268
riadok 50 46 686
riadok 51 6O,93%
riadok 52 46 374
riadok 53 46 374
riadok 54 29 736
riadok 56 29 736
riadok 62 35 452
riadok 65 - 5 716


Čiže vyšiel mi preplatok na dani z príjmu . Zároveň som pochopila , že ak by som nevyžiadala potvrdenie o plazbách do fondov , tak by daň doplácal .

Viem že by bolo lepšie požiadať z jeho strany o RZD , ale už je neskoro .To má ponaučenie do budúcna .

Prosím , skontrolujte ma , či som zdaňovanie správne pochopila a vypočítala .

Veľké ďakujem vopred.

P.S.Daňovník má trvalý pobyt na Slovensku ,použitý zápočet dane .:)
Muška
27.03.09,10:35
Zitka,
dobre si to vypočítala. - za jedna s hviezdičkou Zitka opravila svoj príspevok v príspevku č. 50
Robila som tento rok ČR. To majú novinku, majú tú supermzdu a poistné si musíš pýtať, dávajú ho zvlášť .

A čo si myslela tým RZP?
Muška
27.03.09,10:38
Zitka,
ja som sa inšpirovala podľa Jožka Mihála tu:
http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-12./159433.html

lebo som najskôr na to potvrdenie kukala ako puk :D
Zita5
27.03.09,10:39
Zitka,
dobre si to vypočítala. - za jedna s hviezdičkou
Robila som tento rok ČR. To majú novinku, majú tú supermzdu a poistné si musíš pýtať, dávajú ho zvlášť .

A čo si myslela tým RZP?

Muška RZP je omyl , mala som na mysli RZD - ročné zúčtovanie dane .Aj to idem opraviť .

Som rada , že si ma skontrolovala .Veľmi pekne Ti ďakujem a oceňujem Tvoju nezištnú pomoc .:)
Zita5
27.03.09,10:44
Zitka,
ja som sa inšpirovala podľa Jožka Mihála tu:
http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-12./159433.html

lebo som najskôr na to potvrdenie kukala ako puk :D


Áno , aj ja som si najskôr všetko naštudovala a potom som sa vrhla na to , zabrzdilo ma vlastne , že čo to tam za hlúposti píšu , aké odvody , ktoré platil zamestnávateľ sám za seba .;):)

Ešte raz vďaka .
Zita5
27.03.09,10:46
Zitka,
dobre si to vypočítala. - za jedna s hviezdičkou
Robila som tento rok ČR. To majú novinku, majú tú supermzdu a poistné si musíš pýtať, dávajú ho zvlášť .

A čo si myslela tým RZP?

Ešte som zabudla , ja som sa tak bála že mi udelíš nedostatočnú .....že až :D:)
Zita5
27.03.09,10:55
Zituš,
ale RZD by aj tak nemohol urobiť, musí u nás podať DP.

Jedine, ak sa dá urobiť RZD v ČR a potom DP u nás /ale v tomto som si neni istá/ :)

To som mal na mysli , že v ČR .......len som to nedopísala tak ,ako by som mala.;)
VladoaKatka
27.03.09,11:01
Muška, Zitka aspoň viem na koho sa obrátiť ;), ... čaká ma spracovanie DP za takéhoto "rezidenta", ktorý ešte ani potvrdenia nemá:D a do poslednej chvíle predpokladal , že mu zamestnávatelia spracujú RZD sami od seba.
Muška
27.03.09,11:05
Katka, tak nech Ti doručí aj potvrdenie o platbách poistného "za zamestnanca", lebo tak ako si určite čítala od r. 2008 to už na tých "Potvrdeniach" nemajú.
Ale platbu poistného za zamestnanca môžeš nasčítať aj z výplatných pások /ak by Ťa tlačil čas a samozrejme ak má výplatné pásky :D/
Marína
27.03.09,11:08
Zitka, prepáč, ale musím ťa sklamať. Prepočítaj to ešte raz. Do r. 49 ide základ dane 268851(príjem mínus odvody) a nie "hrubý" príjem a tým na zápočet ti vychádza %-ne 53,31 %.
Zita5
27.03.09,11:31
Zitka, prepáč, ale musím ťa sklamať. Prepočítaj to ešte raz. Do r. 49 ide základ dane 268851(príjem mínus odvody) a nie "hrubý" príjem a tým na zápočet ti vychádza %-ne 53,31 %.

Marína , máš pravdu :rolleyes:: a ďakujem za upozornenie .

v riadku 49 - uvediem sumu 307 268 - odvody do fondov vo výške 38 417 = 268 851 .

Tým pádom mu vyjde povinnosť platiť daň 83 Sk . Avšak do 500 Sk platiť nemusí .

Takže to zhrniem ešte raz v príspevku , a možno to pomôže aj ostatným , čo budú robiť podobné DP.
Muška
27.03.09,11:36
Boooooooože Marínka, ešteže si tu.
Hlavne, že som si to ešte aj nahodila do programu a presne som opísala "hrubú mzdu" ako Zitka.

...a fčul sa červenám :mad:
Zita5
27.03.09,11:39
Prosím o kontrolu , priznám sa , prvý krát robím DP A príjmy na SK + príjem CZ.Jedná sa o zvislú činnosť .

1 .Klient mi priniesol Potvrzení o zdanitelných o príjmech z ktorého vyplýva :

r.1 Úhrn zúčtovaných príjmu 244 835 Kč/Sk 307 268

r.2 Z.ř. príjmy vyplacené 244 835 Kč/Sk 307 268
r.4 0

r.5 Úhrn poistného , ktoré zaplatil zamestnávatel
sám za sebe 85 696 Kč/

r.6 Úhrn pojistného , ktoré zaplatil zamestnávatel
sám za sebe z příjmu uvedených na r.2 85 696 Kč

r.7 Základ dane r.2+4+6 330 531 Kč

r.8 Skutečne sražená záloha na daň z príjmu
uvedených na r. 1 37 200 Kč/Sk 46 686

r.9 Skutečne sražená záloha na daň z príjmu
uvedených na r.2 37 200 Kč/Sk 46 686

Pracoval tam v mesiacoch 7-12 roku 2008.

Tu musím napísať , že nakoľko som nevedela výšku platieb do fondov z uvedeného potvrdenia , tak som oslovila po telefóne českú firmu , a požiadala som ich , že či by mi mohli zaslať potvrdenie cez email a origiinál na adresu bývalého zamestnanca , koľko si platil odvody do fondov zo mzdy zamestnanec za dané obdobie .
Takže , vyšli mi v ústrety a poslali mi potvrdenie e mailom z ktorého , je známe , že e zamestnanec si zaplatil odvody vo výške

ZP 11 021 Kč
SP 19 590 Kč
Odvody prepočítané na Sk celkom 38 417

Rozhodla som sa všetko prepočítať ročným priemerným kurzom za rok 2008, ktorý bol 1,255 .


2.Príjem zo Slovenska -Potvrdenie o príjmoch


riadok 1 potvrdenia 270 727 Sk
riadok 3 35 258 Sk
riadok 4 235 469 Sk
riadok 5 úhrn na daň 35 452 Sk


Všetko som to uviedla v DP A a vyšlo mi to nasledovne

riadok 32 577 995
riadok 33 73 675
riadok 34 504 320

riadok 36 504 320
riadok 37 98 496
riadok 41 /uplatnil/ 5 240
riadok 42 5 240
riadok 43 103 736
riadok 44 400 584
riadok 45 76 110
riadok 49 307 268 268 851
riadok 50 46 686
riadok 51 6O,93% 53,31
riadok 52 46 374 40 575
riadok 53 46 374 40 575
riadok 54 29 736 35 535
riadok 56 29 736 35 535
riadok 62 35 452
riadok 64 - 5 716 83


Čiže vyšiel mi preplatok na dani z príjmu . Zároveň som pochopila , že ak by som nevyžiadala potvrdenie o plazbách do fondov , tak by daň doplácal .

Viem že by bolo lepšie požiadať z jeho strany o RZD , ale už je neskoro .To má ponaučenie do budúcna .

Prosím , skontrolujte ma , či som zdaňovanie správne pochopila a vypočítala .

Veľké ďakujem vopred.

P.S.Daňovník má trvalý pobyt na Slovensku ,použitý zápočet dane .


Takže takto opravené by malo byť už správne .
Z toho vyplýva , že pozor na riadok 49 v ktorom uvádzame :

sumu príjmu zo zahraničia , započítaná v riadku 32 a od tejto sumy musíme odpočítať odvody , ktoré si platil zamestnanec v zahraničí a sú započítané v riadku 32.
Muška
27.03.09,11:40
Tým pádom mu vyjde povinnosť platiť daň 83 Sk . Avšak do 500 Sk platiť nemusí .


Už sa bojím odpovedať :cool:
Ale podľa mňa musí doplatiť 83,-

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

...nehovorí o nedoplatku
Zita5
27.03.09,11:45
Už sa bojím odpovedať :cool:
Ale podľa mňa musí doplatiť 83,-

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

...nehovorí o nedoplatku


Muška ?:):---;) sme skvelé , nééé?

Dobre tak ho zaplatí :) ja už tuším uvažujem len tak na pol ....

Ďakujem za spoluprácu , Vaša vegoska II.
Zita5
27.03.09,11:46
Zitka a riadok 65 oprav na riadok 64 ...ja toto potom vymažem

Je to už OK?
Zita5
27.03.09,11:54
Zitka, Ty až "na pol...",??:eek: Ja som si už nie istá ani v mene.....ešte chvíľu a začnem mať určite naovládateľný "tik" :D

Muška asi si dám fakt zmeniť nick na vegoska II.:D:---
Marína
27.03.09,12:57
Muška asi si dám fakt zmeniť nick na vegoska II.:D:---
:D:D:D

Zitka, Muši, ja sa z vás (dovolím si citovať klasika - Paulu) zmyšííííím.:D
A nemrobte mi tu mrník, dobre?;)
Marína
27.03.09,13:11
mimotemy Muši, neopováž sa mazať!:--- Veeeľmi sa mi páčia. A v tejto dobe sú balzamom.
Muška
27.03.09,13:13
OK, veď Zitka ich vždy citovala, tak sa nestratili :D:D

.....a toto ale vymažem
Marína
27.03.09,13:14
OK, veď Zitka ich vždy citovala, tak sa nestratili :D:D

.....a toto ale vymažem
Ešteže som ťa stihla citovať, ani toto nie.:)
VladoaKatka
28.03.09,14:28
Dievčatá, už som spravila DP pre môjho "rezidenta", no ten ma ukrkvá ak mu poviem, koľko musí doplatiť :D a preto sa pýtam, ako by som to mohla stiahnúť? Na prepočet som použila kurz priemer, ako písala Zitka, dal by sa s tým kurzom ešte ten výsledok nejako znížiť?
Muška
28.03.09,14:34
Katka,
ešte môže prepočítavať každý mesiac /ale to by si musela mať z každého mesiaca výplatné pásky/
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
VladoaKatka
28.03.09,14:46
Katka,
ešte môže prepočítavať každý mesiac /ale to by si musela mať z každého mesiaca výplatné pásky/
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
Ďakujem Muška, momentálne Ti nemôžem udeliť bod.
Skúsim niečo, ale asi moc veľký efekt to nebude mať, lebo on sa dostal vysoko nad hranicu milionárskej dane.
Zita5
28.03.09,15:09
VladoaKatka
28.03.09,16:45
Prosím o kontrolu , priznám sa , prvý krát robím DP A príjmy na SK + príjem CZ.Jedná sa o závislú činnosť .

Viem že by bolo lepšie požiadať z jeho strany o RZD , ale už je neskoro .To má ponaučenie do budúcna .

P.S.Daňovník má trvalý pobyt na Slovensku ,použitý zápočet dane .:)

Dovolila som skrátiť citát, ale mi nesedí to vyššie uvedené - veď predsa nemôže zamestnanec požiadať v oboch štátoch o RZD, alebo je to inak?

Ešte ...
Ak má daňovník trvalý pobyt na území oboch štátov, v ktorom štáte je daňovým rezidentom? Môžu mu spraviť obaja zamestnávatelia RZD alebo kde má podať DP ?
P.S:Manželku a deti má na Slovensku, kde aj on má trvalý pobyt, rodičov v ČR a u nich má tiež trvalý pobyt od septembra minulého roku.
Muška
28.03.09,16:49
Dovolila som skrátiť citát, ale mi nesedí to vyššie uvedené - veď predsa nemôže zamestnanec požiadať v oboch štátoch o RZD, alebo je to inak?

.
Katka ,
vybrala som iba túto časť.
Môžeš požiadať v oboch štátoch. Ale v jednom to musíš dať dokopy do jedného DP. Takže je zbytočnosť žiadať v štáte, kde budeš aj tak robiť DP, aby Ti urobili RZD /ktoré potom použiješ pri vyplňovaní DP/
Muška
28.03.09,16:51
.. a čo sa týka rezidencie, tak skús prečítať prvý zakladajúci príspevok od Marínky.

A mne tam furt vychádza....ako keby mal byť rezidentom ČR. Čo sa mi zdá "na hlavu"
Zita5
28.03.09,17:05
Katka Evka to aj tu veľmi pekne rozpisuje Vlastičke .
http://www.porada.sk/957304-post20.html
VladoaKatka
28.03.09,17:06
Katka ,
vybrala som iba túto časť.
Môžeš požiadať v oboch štátoch. Ale v jednom to musíš dať dokopy do jedného DP. Takže je zbytočnosť žiadať v štáte, kde budeš aj tak robiť DP, aby Ti urobili RZD /ktoré potom použiješ pri vyplňovaní DP/
... ja som myslela samostatne v oboch štátoch.
VladoaKatka
28.03.09,17:10
Katka Evka to aj tu veľmi pekne rozpisuje Vlastičke .
http://www.porada.sk/957304-post20.html
...hej študovala som aj v zadaní témy, aj ten článok v e-trende som čítala niekoľko krát.
Stále mi vychádza SR.Teraz, ... ale hypoteticky, do budúcna ak má v oboch štátoch aj občianstvo, aj trvalý pobyt celý rok (2009) tak potom v budúcom roku by sa mohol rozhodnúť podľa toho, kde mu to bude výhodnejšie podať DP. Aký je postup v takom prípade?
mimotemyuž začínam to moc komplikovať;)
VladoaKatka
28.03.09,17:14
.. a čo sa týka rezidencie, tak skús prečítať prvý zakladajúci príspevok od Marínky.

A mne tam furt vychádza....ako keby mal byť rezidentom ČR. Čo sa mi zdá "na hlavu"
Muška, trvalý pobyt v CR mal len 4 mesiace, takže ja sa radšej prikláňam k SR.
Marína
28.03.09,17:36
Katka, trvalý pobyt je kritériom v ZDP v oboch zmluvných štátoch. Ak ho má v oboch, postupuje podľa zmluvy o zamedzení .........
Už podľa a) väčšina daňovníkov vie posúdiť, ktorého štátu sú daňovníkmi s neobmedzenou daňovou povinnosťou, ak si môžem dovoliť nadnesene povedať, sa daňovník rozhoduje podľa toho, "kam ho srdce ťahá". :)
Maxinka
31.03.09,09:41
Prosím:
Syn pracuje v Anglicku celý rok, zároveň študuje Vysokoškolské štúdium, býva v Anglicku. Na Slovensku má len trvalý pobyt - iné príjmy zo SR nemá. Musí podať DP v SR???
Marína
31.03.09,17:26
Prosím:
Syn pracuje v Anglicku celý rok, zároveň študuje Vysokoškolské štúdium, býva v Anglicku. Na Slovensku má len trvalý pobyt - iné príjmy zo SR nemá. Musí podať DP v SR???
Podľa tvojej otázky sa nedá jednoznačne posúdiť, pozorne si prečítaj úvodný príspevok a prísp.2
lulinka10001
28.01.10,20:17
Ja sa tiež chcem opýtat.Ak kamarát robil v čechách, chodil na turnusi.Trvalý pobyt na slovensku, deti, manželku.Ale ked som spočítale dni čo si robí cestáky tak tam má 200 dní.Je živnostníkom v SR.Teraz ako postupovat?ako keby robil v SR,len prepočítat všetko kurzom a podat normálne danové,alebo je niečo iné?
lulinka10001
28.01.10,20:43
A ešte jenu otázku mám.Ide o to len kde sa zdržiava,alebo o čo ide v tomto zákone.jeho kamarát ked tiež je slovenský živnostník, pracuje pre tu istú firmu- českú firmu,ale viac zákazok mal na slovensku podáva len na slovensku danové priznanie?čitala som tie zákony,ale akosi im nerozumiem.
samod
28.01.10,20:45
A čo takto využiť novelu zákona o dani z príjmov 60/2009, konkrétne § 45 ods. 3 písm. c) čiže ak je to výhodnejšie namiesto metódy zápočtu použije metódou vyňatia a je po problémoch s rezidenciou.

citujem

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo

b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené,

c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

pekný večer

Samo
cathyc
08.03.10,14:10
Ja sa tiež chcem opýtat.Ak kamarát robil v čechách, chodil na turnusi.Trvalý pobyt na slovensku, deti, manželku.Ale ked som spočítale dni čo si robí cestáky tak tam má 200 dní.Je živnostníkom v SR.Teraz ako postupovat?ako keby robil v SR,len prepočítat všetko kurzom a podat normálne danové,alebo je niečo iné?
podľa všetkého sa v jeho prípade už jedná o prevádzkáreň v CZ, to znamená, že podá DP v CZ na Sovensku si požiada o odklad na podanie DP a keď bude mať vysporiadané dane v CZ podá DP na Slovensku z celosvetových príjmov.
V CZ samozrejme musí nahlásiť prevádzkáreň a tým pádom vedie PU.
Marína
08.03.10,19:45
Ako viesť účtovníctvo FO pri vzniku stálej prevádzkarne v ČR? (http://www.porada.sk/639348-post3.html)
mio71
08.03.11,13:47
Dobry den. Ja by som sa potreboval ujistit ci robim spravne. Jeden podnikatel ceskej narodnosti s dlhodobym pobytom a aj obcianstvom SR ukoncil zivnost v 9/2010. Prestahoval sa naspat do ciech, kde takisto podnika. Prakticky ma dvojite obcianstvo. Potreboval by som vediet ci v DP typu B, treba uviest presny prijem, ktory zarobil v cechach, alebo staci predbezny. Teraz ma napadlo, ze dotycny ma uz trvaly pobyt v cechach, nemam mu urobit DP iba z prijmov v SR a v cechach si to zarata do DP. Dost ma tlaci cas, pretoze komunikacia / email / s nim je pomala a v cechach nema tiez este DP hotove. Dakujem
gardenia
08.03.11,14:40
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať - moja dcéra pracuje v Holandsku celý rok 2010, trvalý pobyt v SR - má vypĺňať v DPFO A aj "oddiel X"?
Aj na 1.str. je tiež taká kolónka - či je daňovníkom s obmedzenou dan.pov. - treba začiarknuť "áno" ? Ďakujem za radu.
emilly1
10.03.11,07:52
Prosím Vás pekne potrebovala by som pradiť. Dcéra ukončila v júni vysokoškolské štúdium v ČR, kde sa následne aj zamestnala ako zamestnanec od 1.9.2010.Je povinná podať daňové priznanie na Slovensku ako rezident SR, a čo s ročným zúčtovaním na zdravotné poistenie. Ďakujem