evina
20.02.08,12:44
V posledných dňoch mám stále viac požiadaviek na vystavenie Potvrdení pre zamestnancov mojich klientov, že im nepriznávame DB. Požadujú to účtovníci z firiem manželov/manželiek, ktorí daňový bonus poberajú.

Každý daňovník, ktorý požiada o vykonanie RZD, potvrdzuje svojím podpisom na Žiadosti a aj vo Vyhlásení plnú zodpovednosť za všetky údaje, t.j. aj to, že on je ten v rodine, ktorý si uplatňuje DB. V prípade, že by si DB uplatnili obaja budú braní oni na zodpovednosť ako daňovníci a nie mzdová účtovníčka, resp. účtovníčka. RZD je vlastne daňovým priznaním daňovníka podaného prostredníctvom zamestnávateľa.
Skúsim poprosiť všetkých účtovníkov - nepýtajte tieto Potvrdenia, zákon to nevyžaduje a ak by to aj DK žiadala /lebo to sú najčastejšie dôvody prečo priložiť/ musí takúto požiadavku napísať do protokolu a neuznať na základe toho DB- čo samozrejme po námietkach alebo odvolaní nemôže mať úspech.
Skúsme byť trochu odvážnejší a možno aspoň jeden milimeter nás budú brať vážnejšie, lebo naozaj nemusíme robiť všetko, čo kde komu napadne, ale len veci v zmysle zákona. Spomeňte si na to, ako Vás poteší ak Vás zbytočne preháňajú v SP prípadne iných inštitúciách.
DB Vám zdokladoval Váš zamestnanec, a tým je to dané :):)
katkaj
20.02.08,11:51
V posledných dňoch mám stále viac požiadaviek na vystavenie Potvrdení pre zamestnancov mojich klientov, že im nepriznávame DB. Požadujú to účtovníci z firiem manželov/manželiek, ktorí daňový bonus poberajú.

Každý daňovník, ktorý požiada o vykonanie RZD, potvrdzuje svojím podpisom na Žiadosti a aj vo Vyhlásení plnú zodpovednosť za všetky údaje, t.j. aj to, že on je ten v rodine, ktorý si uplatňuje DB. V prípade, že by si DB uplatnili obaja budú braní oni na zodpovednosť ako daňovníci a nie mzdová účtovníčka, resp. účtovníčka. RZD je vlastne daňovým priznaním daňovníka podaného prostredníctvom zamestnávateľa.
Skúsim poprosiť všetkých účtovníkov - nepýtajte tieto Potvrdenia, zákon to nevyžaduje a ak by to aj DK žiadala /lebo to sú najčastejšie dôvody prečo priložiť/ musí takúto požiadavku napísať do protokolu a neuznať na základe toho DB- čo samozrejme po námietkach alebo odvolaní nemôže mať úspech.
Skúsme byť trochu odvážnejší a možno aspoň jeden milimeter nás budú brať vážnejšie, lebo naozaj nemusíme robiť všetko, čo kde komu napadne, ale len veci v zmysle zákona. Spomeňte si na to, ako Vás poteší ak Vás zbytočne preháňajú v SP prípadne iných inštitúciách.
DB Vám zdokladoval Váš zamestnanec, a tým je to dané :):)

Evka plne s tebou súhlasím a ešte by som k tým potvrdeniam pridala aj zbytočné čestné prehlásenia ;)
MarcelkaT
20.02.08,12:24
Evka plne s tebou súhlasím a ešte by som k tým potvrdeniam pridala aj zbytočné čestné prehlásenia ;)
A ešte aj potvrdené notárom.;)
evina
20.02.08,12:27
A ešte aj potvrdené notárom.;)

No to už dúfam nikto nechcel, lebo asi odpadnem....
Chobot
20.02.08,13:25
V posledných dňoch mám stále viac požiadaviek na vystavenie Potvrdení pre zamestnancov mojich klientov, že im nepriznávame DB. Požadujú to účtovníci z firiem manželov/manželiek, ktorí daňový bonus poberajú.

Každý daňovník, ktorý požiada o vykonanie RZD, potvrdzuje svojím podpisom na Žiadosti a aj vo Vyhlásení plnú zodpovednosť za všetky údaje, t.j. aj to, že on je ten v rodine, ktorý si uplatňuje DB. V prípade, že by si DB uplatnili obaja budú braní oni na zodpovednosť ako daňovníci a nie mzdová účtovníčka, resp. účtovníčka. RZD je vlastne daňovým priznaním daňovníka podaného prostredníctvom zamestnávateľa.
Skúsim poprosiť všetkých účtovníkov - nepýtajte tieto Potvrdenia, zákon to nevyžaduje a ak by to aj DK žiadala /lebo to sú najčastejšie dôvody prečo priložiť/ musí takúto požiadavku napísať do protokolu a neuznať na základe toho DB- čo samozrejme po námietkach alebo odvolaní nemôže mať úspech.
Skúsme byť trochu odvážnejší a možno aspoň jeden milimeter nás budú brať vážnejšie, lebo naozaj nemusíme robiť všetko, čo kde komu napadne, ale len veci v zmysle zákona. Spomeňte si na to, ako Vás poteší ak Vás zbytočne preháňajú v SP prípadne iných inštitúciách.
DB Vám zdokladoval Váš zamestnanec, a tým je to dané :):)

Evina, myslím, že to nepýtajú mzdárky vo firmách pre manželov, ale to je v zmysle novely zákona o prídavkoch na deti, kde zaviedli novnku - príplatok k prídavku na diteťa, na ktorého priznanie je podmienkou predloženie potvrdenia o nepriznaní nároku na daň. bonus. Je to 300 SKK a nahlasuje sa to na UPSVaR spolu pri nahlasovaní prídavku na dieťa. Asi pokiaľ také potvrdenie nepredloží, tak rodič nebude mať nárok na ten prípatok.

Je to v zákone o prídavku na deti č. 600/2003:
"Podmienky nároku na príplatok k prídavku sú

a) splnenie podmienok nároku na prídavok podľa § 7,
b) poberanie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % podľa osobitného predpisu, 18b) výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu18c) po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu18d) alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou podľa § 2 ods. 3 a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu, 1)
c) nevykonávanie zárobkovej činnosti oprávnenou osobou podľa § 2 ods. 3 a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu, 1)
d) nepriznanie daňového bonusu na nezaopatrené dieťa, na ktoré si oprávnená osoba uplatnila nárok na prídavok."

Takže bohužiaľ nie mzdári, ale štátna aparatúra ti to skomplikovala...:(
abel
20.02.08,13:29
Čím slabší odborník vo svojej profesii, tým viac byrokracie. Pýtajú potvrdenia o potvrdení, len aby sa cítili dôležití. Možno by pomohlo, keby sme im namiesto potvrdenia odpísali: napíšte, na základe čoho si tento nezmysel vyžadujete, prípadne za vystavenie jedného nezmyslu žiadali napr. 50.- Sk. to by ubudlo papierovačiek.
Chobot
20.02.08,13:53
Čím slabší odborník vo svojej profesii, tým viac byrokracie. Pýtajú potvrdenia o potvrdení, len aby sa cítili dôležití. Možno by pomohlo, keby sme im namiesto potvrdenia odpísali: napíšte, na základe čoho si tento nezmysel vyžadujete, prípadne za vystavenie jedného nezmyslu žiadali napr. 50.- Sk. to by ubudlo papierovačiek.

Veď je to na základe toho zákona č. 600/2003. Ono to nie je zase tak nelogické, lebo UPSVaR nemôže vedieť, či si nejaký špekulant neuplatní aj daňový bonus aj prídavok k príspevku.

Predsa len, keby si obaja uplatnili daňový bonus, tak daňový úrad si to môže preveriť u seba, ale UPSVaR nemá prístup k daňovým priznaniam, preto môžu vyžadovať to potvrdenie, aby si niekto nežiadal duplicitne.
evina
20.02.08,14:25
Too Chobot: Viem pozitívne, že je to pre druhého zamestnávateľa a chcú to väčšinou mzdové účtarne a je to už niekoľkoročná skúsenosť. Názov témy "nepriznanie DB" som si vymyslela ja... a úprime si v duchu povedzte, kto také priznanie pýta...;)

Príplatok k prídavku platí od 1.1.2008 a asi im k tomu netreba Potvrdenie o nepoberaní DB v roku 2007.
Mám známu na ÚPSV a R opýtam sa jej aké potvrdenie k tomu budú používať, pokiaľ ja viem
väčšinou vyžadujú kopie DP alebo RZD.
abel
20.02.08,15:33
Veď je to na základe toho zákona č. 600/2003. Ono to nie je zase tak nelogické, lebo UPSVaR nemôže vedieť, či si nejaký špekulant neuplatní aj daňový bonus aj prídavok k príspevku.

Predsa len, keby si obaja uplatnili daňový bonus, tak daňový úrad si to môže preveriť u seba, ale UPSVaR nemá prístup k daňovým priznaniam, preto môžu vyžadovať to potvrdenie, aby si niekto nežiadal duplicitne.
Písali sme príspevok takmer súčasne a keď som písala svoj, tvoj som tam ešte nevidela. Ak by to bolo za tým účelom, nemám námietky. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že je to tak, ako píše evina.
A never tomu, že úrady nie sú prepojené. Mnohé už sú - mám osobné skúsenosti - a hovorím si: konečne!!!