natanan
20.02.08,15:15
Ahoj,
potrebovala by som poradit s následujúcim problémom. Po matke som zdedila 1/6 rodičovského domu, v ktorom býva moj brat. Dohodnut o vyplatení podielu sa s ním nedá. On dedí 4/6 domu. Aká je možnost z neho dostať peniaze za moj podiel? Teraz bude prebiehat dedicke konanie. Co mam pozadovat u notara, aby som mala nejaku moznost vymoct svoj podiel? Ďakujem vopred za odpoveď.
Chobot
20.02.08,14:19
Ahoj,
potrebovala by som poradit s následujúcim problémom. Po matke som zdedila 1/6 rodičovského domu, v ktorom býva moj brat. Dohodnut o vyplatení podielu sa s ním nedá. On dedí 4/6 domu. Aká je možnost z neho dostať peniaze za moj podiel? Teraz bude prebiehat dedicke konanie. Co mam pozadovat u notara, aby som mala nejaku moznost vymoct svoj podiel? Ďakujem vopred za odpoveď.

Notár ti v tomto nepomôže. On len urobí dedičské konanie, na základe ktorého získaš tú 1/6 domu. Následne, ak sa s bratom nedohodnete, budeš musieť požiadať súd o vysporiadanie spoluvlastníctva. V žalobe nevrhneš, že chceš vyplatiť hodnotu 1/6-ny domu, doloží sa znalecký posudok a súd môže zaviazať brata o vyplatenie tvojho podielu. Je tam však riziko, že mu to môže prikázať aj formou splátok, napr. 1000 SKK mesačne po dobu 20 rokov (ak nemá iný majetok alebo dedičstvo).
natanan
20.02.08,14:25
Ďakujem za odpoveď,
predpokladám teda, že všetky súdne trovy atd budem platiť ja. Tento systém ale dost znevýhodnuje ďedičov. Brat s ktorým sa nedá dohodnút, tak v podstate z toho vyjde najlepšie.
Chobot
20.02.08,14:29
Ďakujem za odpoveď,
predpokladám teda, že všetky súdne trovy atd budem platiť ja. Tento systém ale dost znevýhodnuje ďedičov. Brat s ktorým sa nedá dohodnút, tak v podstate z toho vyjde najlepšie.

Áno, takí dediči, ako si ty (neboj sa, je ich neúrekom) ťahajú väčšinou za kratší koniec.:(
Gabi03
20.02.08,14:30
mimotemy Tak sa tam nasťahuj. :D
natanan
20.02.08,14:34
Hm, brat tam zije s celou rodinou. Takže vážne nie je nijaká šanca okrem súdu z neho ten podiel vymoct? Este mam jednu otázku, on deklaruje tým ze do toho baraku vrazil dost penazi, takze moj podiel ocenuje na desatinu súcasnej hodnoty. Ma na to pravo? On však v tom dome žil cely život a neplatil rodičom najomne. Pri ocenovani v pripade sudneho konania sa toto bude brat v úvahu?
Gabi03
20.02.08,14:38
Hm, brat tam zije s celou rodinou. Takže vážne nie je nijaká šanca okrem súdu z neho ten podiel vymoct? Este mam jednu otázku, on deklaruje tým ze do toho baraku vrazil dost penazi, takze moj podiel ocenuje na desatinu súcasnej hodnoty. Ma na to pravo? On však v tom dome žil cely život a neplatil rodičom najomne. Pri ocenovani v pripade sudneho konania sa toto bude brat v úvahu?

Tu už vstupujú medziľudské vzťahy, kto z koho. Ak do toho domu tvoj brat vrážal, bolo by minimálne nemorálne si pýtať aj z toho podiel. Hoci dedíš hodnotu súčasného stavu. On by mal preukázať, že koľko financií na to vložil a podľa toho sa ďalej zariadiť.
Chobot
20.02.08,14:38
Hm, brat tam zije s celou rodinou. Takže vážne nie je nijaká šanca okrem súdu z neho ten podiel vymoct? Este mam jednu otázku, on deklaruje tým ze do toho baraku vrazil dost penazi, takze moj podiel ocenuje na desatinu súcasnej hodnoty. Ma na to pravo? On však v tom dome žil cely život a neplatil rodičom najomne. Pri ocenovani v pripade sudneho konania sa toto bude brat v úvahu?

Ťažko povedať. NA súde sa všetko dokazuje a sudca zváži svoje rozhodnutie na základe dôkazov a výpovedí. Preto dopredu sa výsledok nedá povedať.
nika17
20.02.08,21:16
Napada ma jedna hypoteticka moznost, ked citam vase prispevky...ze co ak brat odmietne kupit podiel??? Sud ho nemoze zaviazat predsa na odkupenie podielu...tak to napokon vyplyva aj z OZ, para 142 ods. 1.

Teda co ak brat si povie, mne stacia 4/6, lebo vie, ze nikto nekupi podiel na nehnutelnosti (ak ide o dom) a teda vie, ze surodenec s domom nebude disponovat tymto sposobom....hmmmm...na toto zrejme reaguje para 142 ods. 2 OZ, ktory pravi:

Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

Vtejto chvili si dovolim vyslovit zaver, ze v danej situacii, ani sudne vyporiadanie nie je realne:(
Gabi03
21.02.08,06:07
Napada ma jedna hypoteticka moznost, ked citam vase prispevky...ze co ak brat odmietne kupit podiel??? Sud ho nemoze zaviazat predsa na odkupenie podielu...tak to napokon vyplyva aj z OZ, para 142 ods. 1.

Teda co ak brat si povie, mne stacia 4/6, lebo vie, ze nikto nekupi podiel na nehnutelnosti (ak ide o dom) a teda vie, ze surodenec s domom nebude disponovat tymto sposobom....hmmmm...na toto zrejme reaguje para 142 ods. 2 OZ, ktory pravi:

Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

Vtejto chvili si dovolim vyslovit zaver, ze v danej situacii, ani sudne vyporiadanie nie je realne:(

To si nemyslím, hoci skúsenosť nemám. Predsa ak brat využíva celý dom ako celok, hoci mu patrí iba 4/6, asi ani s tým nebude súhlasiť, aby sa sestra nasťahovala, aby mohla využiť 1/6 a to spoluvlastníckym podielom! A zrejme touto cestou pôjde aj súd pri rozhodovaní. Ešte ma teraz zrazu napadla možnosť pýtať si nájomné od brata za tú 1/6-tinu. :D
natanan
21.02.08,08:51
Díky moc za odpovede, a co ak brat, proste tu 1/6 vyuzivat nebude? Zmozem vobec nieco? Prave to ze on vlastni 4/6 dobre vie a tazi z tejto situacie?
Gabi03
21.02.08,08:53
Díky moc za odpovede, a co ak brat, proste tu 1/6 vyuzivat nebude? Zmozem vobec nieco? Prave to ze on vlastni 4/6 dobre vie a tazi z tejto situacie?

1/6-tina neznamená napr. zo 60 m2 bytu tých 10 m2 v kúte popri stene, ale 1/6 z každého metra štvorcového. Práve preto je to SPOLUVLASTNÍCTVO. A tak isto jeho 4/6. Ja myslím, že pokiaľ sa nedohodnete, súd vám to vysporiada, nakoľko ty prakticky nevyužívaš (a možno ani nemôžeš využívať) ten svoj podiel.
Držím palce do budúcna.
natanan
21.02.08,09:26
Díky moc za odpoved, este jednu otázku. Máte niekto skúsenosti ako dlho trvá v týchto veciach súdne konanie? Nerada by som bola, keby sa to tiahlo dlhe roky, skoda penazi na sudne trovy a energie. Díky este raz.
nika17
21.02.08,10:27
Inak polozim otazku.
Co ak brat na sude povie, ze nema zaujem o odkupenie zvysnej casti nehnutelnosti? .....hypotetizujem.....viem, ze je to malo pravdepodobne, chcem si ujasnit mozny zaver:) dik
Chobot
21.02.08,10:36
Díky moc za odpoved, este jednu otázku. Máte niekto skúsenosti ako dlho trvá v týchto veciach súdne konanie? Nerada by som bola, keby sa to tiahlo dlhe roky, skoda penazi na sudne trovy a energie. Díky este raz.

Môže trvať pol roka, ale sú prípady aj viac než 5 rokov staré a neukončené. Nedá sa dopredu povedať, záleží od vyťaženosti súdu v danom okrese, komplikovanosti prípadu a záujmu sudcu.
natanan
21.02.08,11:37
No to moze povedat, co v takomto pripade s tym mozem robit???
nika17
21.02.08,11:49
Mna napada len ten najom, ked to bude uzivat cele....ale mam za to, ze sud mu to nemoze nanutit kupit:)....ale to by musel byt totalny vol, aby robil, taketo obstrukcie....
Chobot
21.02.08,13:34
Mna napada len ten najom, ked to bude uzivat cele....ale mam za to, ze sud mu to nemoze nanutit kupit:)....ale to by musel byt totalny vol, aby robil, taketo obstrukcie....

Práveže by som povedal, že môže. Teda nie ani kúpiť, ale vyplatiť ten podiel, ktorý neumožní užívať menšinovému spoluvlastníkovi. Veď už nejeden krát súd (síce pri rozvodoch) rozhodol o predaji nehnuteľnosti a rozdelení peňazí. To isté môže urobiť aj tu - prikáže predať nehnuteľnosť a rozdeliť peniaze. Ale z pohľadu súdu je jednoduchšie rozhodnúť o vyplatení podielu - tej 1/6 a potom môže väčšinový vlastník plne užívať nehnuteľnosť.

Z praxe viem, že v jednom takomto prípade by súd bol rozhodol o vyplatení podielu, ale vo forme splátok. Tak to ten menšinový vlastník "vzdal" a nechal, nech ukáže čas. A aj ukázal, časom chcel ten druhý predať časť pozemku, ale bez súhlasu toho menšinového vlastníka to nemohol urobiť. Vtedy sa nakoniec finančne vysporiadali z predanej časti pozemku.
nika17
21.02.08,19:06
Sud tym, ze rozhodne o vylateni podielu, rozhodne o tom, ze podiel odkupi. To je to iste...a to nemoze urobit bez suhlasu toho, kto to ma odkupit.

Podla mna , to je jasny para 142 ods. 2 OZ.
Vyporiadava sa nasledovne: 1. realne rozdelenie - to nejde v nasom pripade
2. pridelenie za nahradu - tu musi byt zaujem o podiel
3. sud preda a vyporiada - kto kupi 1/6 domu??:)Preto ten para 142 ods.2 OZ, ktory dava sudu pri zlozitych pripadoch moznost nevyporiadat.
Viete si predstavit aplikaciu prava, ze niekto nechce mat viac podielov, a pri vyporiadani ich jednoducho bude musiet mat??:confused: ....tento nazor neviem vnutorne prijat....sorry
Chobot
22.02.08,08:35
Sud tym, ze rozhodne o vylateni podielu, rozhodne o tom, ze podiel odkupi. To je to iste...a to nemoze urobit bez suhlasu toho, kto to ma odkupit.

Podla mna , to je jasny para 142 ods. 2 OZ.
Vyporiadava sa nasledovne: 1. realne rozdelenie - to nejde v nasom pripade
2. pridelenie za nahradu - tu musi byt zaujem o podiel
3. sud preda a vyporiada - kto kupi 1/6 domu??:)Preto ten para 142 ods.2 OZ, ktory dava sudu pri zlozitych pripadoch moznost nevyporiadat.
Viete si predstavit aplikaciu prava, ze niekto nechce mat viac podielov, a pri vyporiadani ich jednoducho bude musiet mat??:confused: ....tento nazor neviem vnutorne prijat....sorry

Nemusíš to vnútorne prijať, ale v praxi majetkové vysporiadanie tak skutočne funguje, že súd prikáže odkúpiť za súdom určenú cenu menšinový podiel spoluvlastníka.

Je to dokonca upravené aj v občianskom zákonníku § 141 ods. 1:

"(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov."
nika17
22.02.08,12:51
Ak brat preukaze okolnosti hodne zvlastneho zretela, napr. svoj zdravotny stav, vek, socialna situacia...nic take sa konat nebude....:rolleyes:
pepsikova
22.02.08,13:07
Pokiaľ brat nesúhlasí ,alebo nechce vyplatiť tvoj podiel,môžeš sa obrátiť na exekútora a cez neho vymáhať pohľadávku. Vtedy ti bude musieť uhradiť aj trovy a aj trovy exekučné. Je to lepší a rýchlejší spôsob,ako ísť cez súd. Exekútorovi predlož doklad o dedičskom konaní,kde musí byť suma,ktorú máš zdediť.Takisto poplatok za exekúciu ti bude musieť zaplatiť brat. Je to jediný spôsob,ako dostaneš svoje dedičstvo,pretože exekútor môže siahnuť aj na príjem aj na majetok,pokiaľ ti bude brat robiť problemy s vyplatením. Môžeš žiadať aj okamžité vyplatenie.
Chobot
22.02.08,13:21
Pokiaľ brat nesúhlasí ,alebo nechce vyplatiť tvoj podiel,môžeš sa obrátiť na exekútora a cez neho vymáhať pohľadávku. Vtedy ti bude musieť uhradiť aj trovy a aj trovy exekučné. Je to lepší a rýchlejší spôsob,ako ísť cez súd. Exekútorovi predlož doklad o dedičskom konaní,kde musí byť suma,ktorú máš zdediť.Takisto poplatok za exekúciu ti bude musieť zaplatiť brat. Je to jediný spôsob,ako dostaneš svoje dedičstvo,pretože exekútor môže siahnuť aj na príjem aj na majetok,pokiaľ ti bude brat robiť problemy s vyplatením. Môžeš žiadať aj okamžité vyplatenie.

Toto by platilo vtedy, keby v zmysle dedičského konania mu bola priznaná finančná čiastka. On ale zdedil spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti, teda on dostal svoje dedičstvo. On ale chce, aby mu brat vyplatil jeho podiel. A tu exekútor nič nezmôže, lebo nevie, koľko by mal exekuovať. To akože príde a zoberie bratovi 1/6 domu?
pepsikova
22.02.08,17:57
Bola som presne v tejto situácii,exekutor urobil odhad,vypočítal cenu môjho podielu,zistil materialne zdroje(teda ako by sa dali vyplatiť peniaze,zistil príjem,výšku účtu,dôchodku,proste všetky príjmy),určil,že ak sa nevyplatí hotovosť,predá mu dom a vyplatí ma... ale bolo to potom drahšie pre dotyčného o exekučné poplatky,ktoré musel zaplatiť,ktoré platí ten,kto nechce vyplatiť dedičstvo..
nika17
22.02.08,18:57
To ste uz naozaj poriadne mimo.........:---
pepsikova
22.02.08,20:32
To ste uz naozaj poriadne mimo.........:---
nika17,a prečo sme mimo?..mohla si aj obšírnejšie vysvetliť. Myslím že sme ešte stále v téme a toto je len jeden zo spôsobov,ktoré by v bežnej reči prišli ako jedna z možností,ako sa domôcť svojho podielu. Súdne vymáhanie je na dlhé lakte a nie vždy dopadne podľa predstáv žiadateľa,avšak exekučné konania sú v najväčšej pravdepodobnosti vždy úspešné.
nika17
23.02.08,00:39
Iste, vysvetlim.
Suhlasim s Chobotom, jednoducho, ak ma byt exekucnym titulom uznesenie z dedickeho konania, kde sa opravnenmu v potencialnom exekucnom konani priznava podiel na nehnutelnosti, tak exekutor si to NEMOZE zmenit na titul, ktorym sa priznava penazny podiel. :D to je sci-fi...

musi respektovat verejnu listinu...
natanan
23.02.08,12:21
A dá sa nejako pri dedičskom konaní docieliť toho aby notár do osvedčenia o dedičstve napísal, že ma má brat vyplatiť vzhľadom na to, že on dedí vačšinový podiel?
Chobot
25.02.08,09:56
A dá sa nejako pri dedičskom konaní docieliť toho aby notár do osvedčenia o dedičstve napísal, že ma má brat vyplatiť vzhľadom na to, že on dedí vačšinový podiel?

Nie, buď sa na tom dohodnete a vtedy to notár môže zapísať ako dohodu dedičov, alebo ak sa nedohodnete, tak notár postupuje v zmysle zákona a v rámci dedičského konania rozdelí dedičstvo v zmysle občianskeho zákonníka. Pokiaľ chcete niečo iné, musíte dať návrh na súd.
menge
06.03.08,12:32
Chobot ma 100% pravdu ja to teraz riesim musi sa v prvom rade zrusit bezpodielove spoluvlastnictvo cez sud az potom moze nastat vysporiadanie podla navrhu v zalobe o zruseni bpv pri dnesnych sudoch je to na dlhe lakte az potom sa dopracuje k exekucii ak nedojde k dohode ja doporucujem mimosudnu dohodu to je naj riesenie