Kleine
20.02.08,16:52
Mám jednu otázočku. V projekte mám hrúbku obvodovej steny 380 mm. Uvažujem nad možnosťou realizovať obvodovú stenu z muriva hrúbky 300 mm a zvyšok 80 - 100 mm zatepliť polystyrénom. Môže s tým mať niekto problém? Tým niekto, myslím stavebný úrad alebo stavebný dozor a podobne. Alebo môže mi to narušiť nejakým spôsobom následné činnosti (ďalšie stavanie, dispozície miestností, zdravotechniku, atď.), keď budem mať rozdiel v hrúbke obv. steny oproti projektovanej hrúbke?
ĎIKI za odpoveď.
AxelC
20.02.08,19:51
Mas projektovanu stenu 38 a chces robit len 30....
To je stencenie steny o viac ako 20% a ak do toho este chces nebodaj zasekavat odpad, vodu, plyn a kurenie.... Neviem ci by sa to pacilo statikovi. Zalezi na konkretnom projekte.
r.galovic
21.02.08,09:10
Ja v tom nevidim žiadny problém. Je úplne bežne, že sa oproti projektu zvolí aj úplne iný murovací materiál. Táto zmena nerobí stavebnému úradu žiaden problém. Dôležitejšie sú úplne iné veci, ktoré je nutné dodržať.
Braňo
21.02.08,09:13
Pred kúpou stavebného materiálu by som konzultoval túto možnosť so statikom a stav. dozorom.
Peter Briatka
21.02.08,10:23
Jediný problém môže nastať v statike - no drvivá väčšina RD býva nenormálne predimenzovaná, takže predpokladám že u teba tomu nebude inak - ale aj tak doporučujem vyjadrenie statika. Nič iné by nemal byť problém a snažil by som sa dodržať vnútorné rozmery stavby. Čo sa týka inštalácií, ako som si prečítal isté vyjadrenie - nie je s tým problém. Navyše technické normy nepovolujú viesť ZTI inštalácie v obvodových konštrukciách... Ďalšia vec je, že inštalácie sa dajú viesť pred stenami skryté za sádrokartónom...
No ako profesionál musím povedať, že zásadne nesúhlasím s postupom menenia projektovej dokumentácie, na ktorej ste sa s projektantom dohodli, a ktorá by mala reprezentovať tvoje požiadavky na RD.
r.galovic
21.02.08,12:04
Jediný problém môže nastať v statike - no drvivá väčšina RD býva nenormálne predimenzovaná, takže predpokladám že u teba tomu nebude inak - ale aj tak doporučujem vyjadrenie statika. Nič iné by nemal byť problém a snažil by som sa dodržať vnútorné rozmery stavby. Čo sa týka inštalácií, ako som si prečítal isté vyjadrenie - nie je s tým problém. Navyše technické normy nepovolujú viesť ZTI inštalácie v obvodových konštrukciách... Ďalšia vec je, že inštalácie sa dajú viesť pred stenami skryté za sádrokartónom...
No ako profesionál musím povedať, že zásadne nesúhlasím s postupom menenia projektovej dokumentácie, na ktorej ste sa s projektantom dohodli, a ktorá by mala reprezentovať tvoje požiadavky na RD.

S týmto názorom sa v podstate stotožňujem, až na to, že v praxi je úplne bežné, opakujem "bežné", že zdravotechnické inštalácie sa vedú aj v obvodovom murive. Pokiaľ vodorovná drážka nie je po celej dĺžke steny a nie je hlbšia ako 10 cm na krátkom úseku, tak žiaden problém zo statikou nebude. Dôležité je aj použité murivo. Ak sa neodborne drážkuje tehlové dutinkové murivo, tak sa dá celkom slušne "rozflákať".
Peter Briatka
21.02.08,12:34
Ja viem, že sa to bežne robí - ja keby som staval dom a používal murované konštrukcie - tiež by som to riešil takto. Neviem síce čo máš na mysli pod pojmom neodborne drážkovať... ale v tejto téme sa asi názorovo zhodneme. Len by som rozlišoval "Drážkovanie" - použitie fréz alebo podobného náradia a "Vysekávanie" za pomoci tak často používaných sekier a podobného náradia.
jaruj
21.02.08,13:32
Suhlasim s panom Briatkom ze sa maju projekty dodrzivat. Projektant (aspon dobry) nema mrhat peniazmi zakaznika a ma vediet preco navrhuje danu hrubku steny z daneho materialu. Ak sa meni material moze sa menit aj hrubka steny. Ako statik mozem povedat ze zadrazkovanie do hlby 5cm (pozor nie zasekanie majzlikom alebo sekerou) nerobi problem. Ked si vsadis do muriva vodu a praskne ti, zanesie sa a pod. je to len na tvoju skodu.
V ziadnom pripade sa NESMIE VSADIT DO NOSNEJ STENY PLYNOVE POTRUBIE.(Iba ak v specialnej chranicke). Hrozi ze pri uniku plynu sa tento bude hromadit s dutinach muriva a v najhorsom pripade moze vybuchnut a zdemolovat cely dom. V lepsom pripade sa iba otravite velkou koncentraciou plynu.
Toto v podstate nehrozi pri volne ulozenom plynovom potrubi v dobre odvetranom dome.
r.galovic
21.02.08,19:33
Ja viem, že sa to bežne robí - ja keby som staval dom a používal murované konštrukcie - tiež by som to riešil takto. Neviem síce čo máš na mysli pod pojmom neodborne drážkovať... ale v tejto téme sa asi názorovo zhodneme. Len by som rozlišoval "Drážkovanie" - použitie fréz alebo podobného náradia a "Vysekávanie" za pomoci tak často používaných sekier a podobného náradia.

Presne toto som pod tým neodborným drážkovaním myslel.