bambulka2552
20.02.08,17:19
Ahojte poraďáci,
mám trošku zmätok....
keď budem robiť DP dane z príjmu za r. 2007 a chcem do toho daňového priznania uviesť aj príjmy zo závislej činnosti a príjmy z prenájmu bytu, môžem to navzájom kombinovať?
Myslím tak, že keby som mala príjmy len zo závislej činnosti, vyšiel by mi v DP preplatok. Ale keďže tam uplatňujem aj príjmy z prenájmu, tam mi vyjde určite 0 Sk, tak aj tak mi DÚ vráti daň, ktorá vznikla zo závislej činnosti?
Ďalší problém. Nerozumiem tomu, že si môžem uplatňovať výdavky pri prenájme buď 40% alebo v preukázateľnej výške. Veď ja som obyčajná fyzická osoba, nepodnikateľ, hoci som zaregistrovaná na Daň. úrade, mám svoje DIČ, ale len kvôli tomu prenájmu z bytu. To teda musím viesť komplet účtovníctvo či ako?
Keď budem podávať DP typ B, musím aj vypísať tlačivá ako sú Výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch? Prosím poraďte mi, mám z toho hokej.
Ďakujem.
Johanka
20.02.08,16:44
Ďalší problém. Nerozumiem tomu, že si môžem uplatňovať výdavky pri prenájme buď 40% alebo v preukázateľnej výške. Veď ja som obyčajná fyzická osoba, nepodnikateľ, hoci som zaregistrovaná na Daň. úrade, mám svoje DIČ, ale len kvôli tomu prenájmu z bytu. To teda musím viesť komplet účtovníctvo či ako?

Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú príjmom podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov.
V § 6 sa okrem možnosti pri tomto druhu príjmov uplatniť výdavky percentom z príjmov vo výške 40 % ustanovuje aj nasledovné :
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

Tzn., že si môžeš vybrať jednu z troch možností -
1. uplatniť si výdavky percentom z príjmov - 40 %,
2. podľa ods.11 uplatňovať preukázateľné výdavky a viesť príslušnú evidenciu ,
3. môžeš sa rozhodnúť účtovať JÚ alebo PÚ.
vikinka
20.02.08,16:46
Pri príjme z prenájmu treba podať DP typ B,kde sa zároveň uvedú aj príjmy zo závisl.činn.,na r.58 sa zapíšu príjmy zo ZČ a na r.59 príjmy z prenájmu,na r.68 dostaneš základ dane spolu.
Aj keď nie si SZČO pri prenájme môžeš uplatniť skutočné výdavky,treba viesť v takom prípade účtovníctvo,ak postačia výdavky vo výške 40% je jednoduchšie uplatniť radšej %.Výkazy nepodávaš pri prenájme.
Johanka
20.02.08,16:46
keď budem robiť DP dane z príjmu za r. 2007 a chcem do toho daňového priznania uviesť aj príjmy zo závislej činnosti a príjmy z prenájmu bytu, môžem to navzájom kombinovať?

Musíš to "kombinovať".
V daňovom priznaní uvádzame a zdaňujeme všetky zdaniteľné príjmy akéhokoľvek druhu za celé zdaňovacie obdobie. Pozri si tlačivo DP typ B a pochopíš ...
Johanka
20.02.08,16:48
Pri príjme z prenájmu treba podať DP typ B,kde sa zároveň uvedú aj príjmy zo závisl.činn.,na r.58 sa zapíšu príjmy zo ZČ a na r.59 príjmy z prenájmu,na r.68 dostaneš základ dane spolu.
Aj keď nie si SZČO pri prenájme môžeš uplatniť skutočné výdavky,treba viesť v takom prípade účtovníctvo,ak postačia výdavky vo výške 40% je jednoduchšie uplatniť radšej %.Výkazy nepodávaš pri prenájme.
Podčiarknuté nie je celkom pravda, pozri si príspevok vyššie.
V prípade, že sa rozhodne viesť účtovníctvo, tak musí zostaviť aj účtovnú závierku a priložiť ju k DP ;).
vikinka
20.02.08,16:51
Podčiarknuté nie je celkom pravda, pozri si príspevok vyššie.
V prípade, že sa rozhodne viesť účtovníctvo, tak musí zostaviť aj účtovnú závierku a priložiť ju k DP ;).
Áno,súhlasím,myslela som na 40%-výkazy nie,ak skutočné tak výkazy áno.:)
Johanka
20.02.08,16:53
Ak skutočné výdavky, ešte stále sú dve možnosti, kde pri jednej - vedenie evidencie podľa ods.11 nie sú výkazy potrebné. Len pri účtovníctve :).
bambulka2552
20.02.08,17:01
OK, takže keď budem viesť len obyčajnú evidenciu + - príjmy výdavky, tak výkazy nie sú potrebné? A keď napríklad viem, že nebudem mať príjmy z prenájmu ani 24900 sk, čo je min. nezdanit.čiastka, musím podávať B-čko danové priznanie, nestačí len A-čko, kde sa uvedú príjmy zo závislej činnosti?
zmm
20.02.08,17:51
Dobrý večer, našla som sa v tomto probléme,len chcem situáciu doplniť a požiadať Vás o názor- som FO, mám príjem zo záv.čin.,prenajímam nehnuteľnosť firme, s ktorou mám zmluvu o prenájme na 20 rokov, s tým,že všetky náklady na réžiu / prevádzku, opravy ,úpravy/ aj odpisy si bude dávať do výdavkov táto firma. Môžem si aj v takomto prípade uplatniť výdavok 40% z príjmu z tohto prenájmu? Na uvedenú nehnuteľnosť mám hypotéku,úroky z ktorej nemám ako uplatniť.
hanelie
22.02.08,14:29
A keď napríklad viem, že nebudem mať príjmy z prenájmu ani 24900 sk, čo je min. nezdanit.čiastka, musím podávať B-čko danové priznanie, nestačí len A-čko, kde sa uvedú príjmy zo závislej činnosti?

Stačí podať DP FO A
BOND
22.02.08,14:55
Pri príjme z prenájmu treba podať DP typ B,kde sa zároveň uvedú aj príjmy zo závisl.činn.,na r.58 sa zapíšu príjmy zo ZČ a na r.59 príjmy z prenájmu,na r.68 dostaneš základ dane spolu.
Aj keď nie si SZČO pri prenájme môžeš uplatniť skutočné výdavky,treba viesť v takom prípade účtovníctvo,ak postačia výdavky vo výške 40% je jednoduchšie uplatniť radšej %.Výkazy nepodávaš pri prenájme.
Tak to som z toho JELEŇ !
niekto tak druhý inak.
Ja mám info že ak som konateľ s.r.o. a odvody som platil z min.mzdy a moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.900Sk tak DP nemusím podávať.Stačí ak pošlem na DÚ prehlásenie že moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.900
JE TO TAK ???:(
Johanka
22.02.08,15:39
Tak to som z toho JELEŇ !
niekto tak druhý inak.
Ja mám info že ak som konateľ s.r.o. a odvody som platil z min.mzdy a moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.900Sk tak DP nemusím podávať.Stačí ak pošlem na DÚ prehlásenie že moj príjem z prenájmu nedosiahol 24.900
JE TO TAK ???:(
Ako konateľ s.r.o. poberáš odmenu, napr, na základe mandátnej zmluvy ?
Aké odvody si platíš - ako dobrovoľne poistená osoba ?
Máš ešte iné príjmy?

Ak príjem z prenájmu nepresiahol čiastku 24.900 Sk, je od dane oslobodený a v DP sa neuvádza. Neuvádzať v DP oslobodené príjmy nie je to isté ako "nemusím" podať DP ;). Závisí od výšky ostatných príjmov.
BOND
23.02.08,03:47
Odvody platim ako zamestnanec s.r.o. z minimálnej mzdy ,iné príjmy nemám.
BOND
24.02.08,15:45
Ako konateľ s.r.o. poberáš odmenu, napr, na základe mandátnej zmluvy ?
Aké odvody si platíš - ako dobrovoľne poistená osoba ?
Máš ešte iné príjmy?

Ak príjem z prenájmu nepresiahol čiastku 24.900 Sk, je od dane oslobodený a v DP sa neuvádza. Neuvádzať v DP oslobodené príjmy nie je to isté ako "nemusím" podať DP ;). Závisí od výšky ostatných príjmov.
Dobrý deň
Takže príjem mam ako zamestnanec vlastnej s.r.o. a to min.mzda mesačne celý rok 2007. píjem z prenájmu 20.000 Sk/2007 iný príjem som nemal.
podávam ,alebo nepodávam DP
ak áno do akej kolonky čo uvediem???
Zatiaľ ďakujem
Muška
24.02.08,17:44
Pre "bambulku"

Namiesto takýchto SS-iek http://www.porada.sk/t74038-ospravedlnenie-pre-bambulka2552.html. by si mohla aspoň raz použiť tlačítko "oceňujem"

Bambulka, asi si zabudla na "čarovné slovíčko- ďakujem"

Dedo Jozef
betka
24.02.08,17:55
Johanka, dobre si spravila, čo si spravila, s tým "ospravedlnením";). Aspoˇn človek vie, s kým má niekedy dočinenia. Hlavne, že si to dala verejne, a nie anonymne.

A vôvec, že sa niekedy človek snaží:---
To je za to dobro, za dobrotu na žobrotu.
danushka
24.02.08,21:22
Žasnem, že niekto,kto má v profile ,,účtovník", takto cez ss reaguje ! A divím sa, že Bambulka chodí po rady na Poradu...čítala som tu prednedávnom kdesi, že za dva týždne sa na kurze dá naučiť všetko.
Takto sa môže správať len niekto, kto pred účtovníckou prácou nemá rešpekt a nebojí sa toho, že niečo v papieroch sprzní. Odkedy som členkou porady, tak po čítaní všetkých nezištných rád a skúseností týchto múdrych ľudí mám pred touto prácou neskutočný rešpekt a občas mám pocit, keď mám papiere klienta na stole ani keby som držala život pacienta vo svojích rukách ako lekár.
Možno sa to bude zdať niekomu smiešne, ale túto zodpovednosť neviem prirovnať k inému.
Johanka
25.02.08,08:59
Dobrý deň
Takže príjem mam ako zamestnanec vlastnej s.r.o. a to min.mzda mesačne celý rok 2007. píjem z prenájmu 20.000 Sk/2007 iný príjem som nemal.
podávam ,alebo nepodávam DP
ak áno do akej kolonky čo uvediem???
Zatiaľ ďakujem
Príjem z prenájmu je do 24.900 Sk, takže je v plnom rozsahu od dane oslobodený.
Zostatnú Ti iba príjmy zo závislej činnosti, tzn. stačí ak Ti zamestnávateľ:) urobí ročné zúčtovanie dane. Keďže si zamestnanec vo "vlastnej" s.r.o., hádam Ti bude prepáčené, že si o RZD nepožiadal v zákonnej lehote :).
BOND
25.02.08,09:05
Príjem z prenájmu je do 24.900 Sk, takže je v plnom rozsahu od dane oslobodený.
Zostatnú Ti iba príjmy zo závislej činnosti, tzn. stačí ak Ti zamestnávateľ:) urobí ročné zúčtovanie dane. Keďže si zamestnanec vo "vlastnej" s.r.o., hádam Ti bude prepáčené, že si o RZD nepožiadal v zákonnej lehote :).
Tak že ak správne rozumiem tak DP nepodávam stačí mi urobiť ročné zúčtovanie dane.
Tak?
hanelie
25.02.08,09:07
áno, presne tak RZD
jessica
26.02.08,16:47
Príjem z prenájmu je do 24.900 Sk, takže je v plnom rozsahu od dane oslobodený.
Zostatnú Ti iba príjmy zo závislej činnosti, tzn. stačí ak Ti zamestnávateľ:) urobí ročné zúčtovanie dane. Keďže si zamestnanec vo "vlastnej" s.r.o., hádam Ti bude prepáčené, že si o RZD nepožiadal v zákonnej lehote :).

Asi je to hlúpa otázka :o no predsa, príjmy z prenájmu hnuteľnej veci /fotoaparát/ do 24 900 Sk sú takisto oslobodené? Ďakujem.
Johanka
26.02.08,16:56
Príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí je príjmom podľa § 8 ods.1 písm. a/ Zákona o dani z príjmov a podľa § 9 ods.1 písm.h/ sú tieto príjmy do výšky 24.900 Sk od dane oslobodené. Iba upozorním , že do výšky 24.900 Sk, je oslobodený úhrn príjmov podľa § 6 ods.3 a § 8 ods.1 písm.a/ ;).
jessica
26.02.08,17:01
Príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí je príjmom podľa § 8 ods.1 písm. a/ Zákona o dani z príjmov a podľa § 9 ods.1 písm.h/ sú tieto príjmy do výšky 24.900 Sk od dane oslobodené. Iba upozorním , že do výšky 24.900 Sk, je oslobodený úhrn príjmov podľa § 6 ods.3 a § 8 ods.1 písm.a/ ;).
Ďakujem za rýchlovku :).
Monika Kováčová
27.02.08,16:07
a aby sme nezabudli na Johanku, ktorá bambulke pomohla pri riešení jej problému: http://www.porada.sk/t74038-ospravedlnenie-pre-bambulka2552.html
anklar
04.03.08,16:56
Prosím o radu:
môžem si do výdavkov zaráť aj cestovné náklady súvisiace s prenájmom bytu? (napr.: pred prejanatím bytu maľovanie - kontrola maliarov; potom výmena WC už počas prenájmu - nevyhnutná kontrola; podpis zmluvy o prenájme- zase cestovanie; ukončenie prenájmu - ďalšie cestovanie a pár ciest medzitým). Môžem?
Zlata
05.03.08,13:01
Prosím o radu:
môžem si do výdavkov zaráť aj cestovné náklady súvisiace s prenájmom bytu? (napr.: pred prejanatím bytu maľovanie - kontrola maliarov; potom výmena WC už počas prenájmu - nevyhnutná kontrola; podpis zmluvy o prenájme- zase cestovanie; ukončenie prenájmu - ďalšie cestovanie a pár ciest medzitým). Môžem?

Môžeš si zarátať všetky skutočné výkavky na zabezpečenie prenájmu bytu, musíš viesť o príjmoch a teda aj výdavkoch presnú evidenciu s príslušnými dokladmi
alebo
vedieš evideniu len o príjmoch a výdavky uvádzaš paušálne - vypočítaš 40 % z príjmov.
anklar
05.03.08,14:10
Môžeš si zarátať všetky skutočné výkavky na zabezpečenie prenájmu bytu, musíš viesť o príjmoch a teda aj výdavkoch presnú evidenciu s príslušnými dokladmi
alebo
vedieš evideniu len o príjmoch a výdavky uvádzaš paušálne - vypočítaš 40 % z príjmov.
Ďakujem za odpoveď.
Príjmy aj výdavky sú na výpisoch z BÚ a 2x faktúrou (maľovka a výmena WC). Stačí takáto evidencia? Treba urobiť JÚ?
Príjem bol 130.000 a skutočné výdavky 52.277. Ak by som rátala paušálne výdaje, tie by činili 42 040 korún, teda o takmer 10 tis. menej než skutočné preukázateľné výdavky (130.000 - 24.900 = 105.100 z toho 40% je 42 040 korún). To by bola priveľká strata, nie? Hľadala som a aj našla príklad na výpočet dp z prenájmu/paušál, lenže ja neviem účtovať a neviem zistiť, akým postupom sa radcovia dostali k niektorým číslam.
Johanka
05.03.08,14:31
Ďakujem za odpoveď.
Príjmy aj výdavky sú na výpisoch z BÚ a 2x faktúrou (maľovka a výmena WC). Stačí takáto evidencia? Treba urobiť JÚ?
Príjem bol 130.000 a skutočné výdavky 52.277. Ak by som rátala paušálne výdaje, tie by činili 42 040 korún, teda o takmer 10 tis. menej než skutočné preukázateľné výdavky (130.000 - 24.900 = 105.100 z toho 40% je 42 040 korún). To by bola priveľká strata, nie? Hľadala som a aj našla príklad na výpočet dp z prenájmu/paušál, lenže ja neviem účtovať a neviem zistiť, akým postupom sa radcovia dostali k niektorým číslam.
Ak si však uplatníš oslobodenie od dane aj pri skutočných výdavkoch, nemôžeš ich uplatniť v plnej výške - zistíš ich pomerom 105.100/130.000, tzn.uplatníš zo skutočných výdavkov 52.277 iba 80,47 % - 42.067 Sk .
Takže skôr "zarobíš".
anklar
05.03.08,14:55
Ak si však uplatníš oslobodenie od dane aj pri skutočných výdavkoch, nemôžeš ich uplatniť v plnej výške - zistíš ich pomerom 105.100/130.000, tzn.uplatníš zo skutočných výdavkov 52.277 iba 80,47 % - 42.067 Sk .
Takže skôr "zarobíš".
Vieš ako to je, Johanka, blbcovi môžeš vysvetliť aj 5x aj tak nepochopí (teraz ukazujem prstom na seba:cool:)
Skúsila som podľa vzorca od Maríny:
príjem mesiac 13.000
príjem rok 130.000 (ide o 10 mes.)
výdavok 40% 52.000
po oslobodení 105.100 (130 tis. - 24.900)
pomer oslob. príjmov k celk. príjmom 24.900/130.000 = 19,15%
výdavok/rok 52.000 x 19,15 = 9958,00 tzn. 52.000-9958 = 42.042

príjem 105.000
výdavok 42.042
čiast. základ 63.058
nezdaniteľné -95.616
základ dane 0
daň 0

mne vychádza daň zo základu 63.058 v sume 11.981 korún. No dobre, ja si s tým určite neporadím.
Johanka
05.03.08,15:04
K výpočtu - dotknuté § znenie sa od 1.1.2007 menilo - citujem to celé pre porovnanie : h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima

39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
jojko19
25.03.08,10:46
Ahojte. Veľmi pekne prosím o radu. V roku 2006 som prenajímal nehnuteľnosť. Peniaze som však dostal až v roku 2007. Keď som sa na DÚ opýtal, či mám dávať DP za rok 2006, povedali mi, že nie je, lebo peniaze som dostal v roku 2007. Teraz chcem urobiť DP za rok 2007, chcem uplatniť skutočné výdavky. A tu je môj problém, skutočné výdavky som mal v roku 2006. Čo teraz?
jojko19
25.03.08,11:11
Môžem si dať do DP výdavky z roku 2006? Súvisia s príjmom v roku 2007. Asi nie, však?
jojko19
25.03.08,11:54
Prosííííííííííííííííííííím, poraďte.
Muška
25.03.08,12:14
Ahojte. Veľmi pekne prosím o radu. V roku 2006 som prenajímal nehnuteľnosť. Peniaze som však dostal až v roku 2007. Keď som sa na DÚ opýtal, či mám dávať DP za rok 2006, povedali mi, že nie je, ak by si uvažoval pre r. 2006 s paušálnymi výdavkami, lebo peniaze som dostal v roku 2007. Teraz chcem urobiť DP za rok 2007, chcem uplatniť skutočné výdavky. A tu je môj problém, skutočné výdavky som mal v roku 2006. mal si teda viesť účtovníctvo, a mal by si stratu a vtedy si povinný podať DP a uviedol by si tam skutočné výdavky....a tento rok by si si mohol túto stratu odpočítať Čo teraz?
,,,, v texte
Muška
25.03.08,12:15
Môžem si dať do DP výdavky z roku 2006? Súvisia s príjmom v roku 2007. Asi nie, však?

nie
Muška
25.03.08,12:17
Jojko, riešenie:
1. podať DDP za rok 2006 - a uviesť stratu /vedieš skutočné výdavky/ a v DP za r. 2007 si túto stratu uplatníš
alebo
2. ak by si sa tváril, že r. 2006 si bol na paušálnych výdavkoch, tak musíš aj r. 2007 byť na paušálnych výdavkoch /toto riešenie Ti asi nevyhovuje
jojko19
25.03.08,13:02
Muška, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
ivuska1212
25.02.09,08:48
Dobry den, chcela by som sa len uistit. SZČO ma prijem okrem ineho aj z prenajmu bytu, ktory zdedil spolu so sestrou. Prijem za tento prenajom je spolu za 7 mesiacov 52500,- Sk. To znamena, ze prijem sa rozdeli medzi nich rovnakym dielom, t.j. 26250, z tohoto sa odrata 5nas.ziv.minima ( 25600,- Sk) a ten rozdiel 650,- Sk sa uvedie do prijmov z prenajmu. Do vydajov sa da 40 % zo 650,- Sk. Je to spravne? Dakujem
ALIBABKA
01.03.09,14:44
Dobrý deň,
Rada by som požiadala o pomoc.Ak prenajímam byt, môžem si jedne rok uplatniť paušálne výdavky a ďalší rok skutočné výdavky? Nie som živnostník. Ďakujem
mysimis
01.03.09,14:53
Dobrý deň,
Rada by som požiadala o pomoc.Ak prenajímam byt, môžem si jedne rok uplatniť paušálne výdavky a ďalší rok skutočné výdavky? Nie som živnostník. Ďakujem

Môžeš sa rozhodnúť pre ten typ výdavkov, ktorý je pre Teba výhodnejší.
bea
01.03.09,16:56
Musíš ale zvažovať aj to, či nechceš byt v najbližšej dobe predať. Ak by si totiž uplatnila skutočné výdavky, musíš zdaniť príjem z predaja bytu. Pri paušálnych výdavkoch nie.
ALIBABKA
02.03.09,11:57
Obom Vám ďakujem za odpoveď.