mimča
20.02.08,17:40
Prebrala som JU a mzdy v pohode po predchádzajúcej účtovníčke a mám zopár otázok...
Zamestnanec ukončil prac. pomer 10.8.2007 za daný mesiac mesiac odparacoval 6 dní + 2 dni dovolenky .. bol odmenovaný mesačnou mzdou a jeho hrubá mzda bola v tomto mesiaci 3530,- v záložke čistá mzda v časti Daň zo mzdy mám ako základ dane uvedené mínusom -4914,-Sk je to vporiadku? táto "mínusová" suma je aj na mzdovom liste a je odrátaná od celkovej zdaniteľnej mzdy za obdobie,ktoré bol u nás zamestnaný...
Jeho zdaniteľný príjem za jednotlivé mesiace je následovný :
1. 10504,-
2. 10000,-
3. 10490,-
4. 9919,-
5. 10042,-
6. 10000,-
7. 10018,-
8. 3530,-
spolu : 74503,-

Odvody za dané obdobie 1-8. 9999,-
čiastkový základ dane 1-8. 64504,-
odpočítateľná položka: 1-8. 63744,-

Zdaniteľná mzda:
1. 1124,-
2. 692,-
3. 1115,-
4. 620,-
5. 726,-
6. 692,-
7. 705,-
8. -4194,-
Zdaniteľná mzda spolu spolu 760,-

Zamestnancovi bolo poslané povrdenie o príjme - no dostali sme "reklamáciu" od rodinnej účtovníčky - že niečo nie je v poriadku.. uff a mám dilemu - keďže sa s týmto programom len zoznamujem a účtovníctvo som prebrala - takže ešte nie som celkom vo všetkom "zbehlá"
Mám obavy - či nie je potrebné niekde upraviť tú mínusvú sumu -4914 - len neviem kde.. vynulovať vo mzdách sa nedá :mad: alebo je to v poriadku?
Kája.
20.02.08,17:49
Je to v poriadku.
mimča
20.02.08,18:01
Ďakujem :o)

hm nestretla som ešte sa s tou mínusovou sumou (teda s mínusovou nezdaniteľnou mzdou) tak len dúfam, že je všetko Ok
Kája.
20.02.08,21:15
Tá mínusová zdaniteľná mzda tam je preto, lebo čiastkový základ dane je nižší ako odpočítateľná položka.
mimča
21.02.08,07:36
ten súvis s odpočítateľnou položkou mi je jasný..
no netušila som, že to má dopad na celkovú zdaniteľnú mzdu - teda že sa tá mínusová odratáva od celkovej zdaniteľnej mzdy za dané obdobie...
mimča
21.02.08,09:21
neviete mi poradiť, kde by som našla "usmernenie" resp. "výklad" k takémuto prípadu? prešla som už kopec príspevkov tu na porade aj na www.drak.porada.sk no žiadný podobný prípad so nenašla..
Zoltán Kovács
21.02.08,09:30
ten súvis s odpočítateľnou položkou mi je jasný..
no netušila som, že to má dopad na celkovú zdaniteľnú mzdu - teda že sa tá mínusová odratáva od celkovej zdaniteľnej mzdy za dané obdobie...

Podľa mňa by to tak nemalo byť. Totiž zamestnanec v skutočnosti nemá mínusový základ dane, ale nulový. A preto to potom skresľuje a zle vyrátava výsledok z ročného zúčtovania dane.
Denda
21.02.08,09:35
ten súvis s odpočítateľnou položkou mi je jasný..
no netušila som, že to má dopad na celkovú zdaniteľnú mzdu - teda že sa tá mínusová odratáva od celkovej zdaniteľnej mzdy za dané obdobie...
Nemá žiadny dopad, len vy si zrejme čítate údaje zo mzdového listu a vykázanie mínusovej položky je len softwérová záležitosť,ktorá by nemala mať dopad na celkový základ dane.
Reklamovali Vám zrejme vystavené potvrdenie o zdaniteľnej mzde a tu je potrebné aby ste uviedli údaje aké ste zaslali zamestnancovi.
mimča
21.02.08,09:37
tiež mi to "nereže" no ako vravím, nestretla som sa s takýmto prípadom.. a netuším ako postupovať...
Denda
21.02.08,09:38
tiež mi to "nereže" no ako vravím, nestretla som sa s takýmto prípadom.. a netuším ako postupovať...
Aké potvrdenie mu bolo vystavené a čo reklamuje?
mimča
21.02.08,09:44
Nemá žiadny dopad, len vy si zrejme čítate údaje zo mzdového listu a vykázanie mínusovej položky je len softwérová záležitosť,ktorá by nemala mať dopad na celkový základ dane.
Reklamovali Vám zrejme vystavené potvrdenie o zdaniteľnej mzde a tu je potrebné aby ste uviedli údaje aké ste zaslali zamestnancovi.
Zemestnancovi bolo zaslané potvrdenie s nasledujúcimi údajmi..

Úhrn príjmov - 74 503,-
Poistné a príspevky - 9999,-
čiastký základ dane - 64 504,-
Úhrn preddavkov na dan - 1 073,-
Nezdaniteľná časť - 63 744,-

podľa mňa je to v poriadku..
mimča
21.02.08,09:49
Aké potvrdenie mu bolo vystavené a čo reklamuje?

vlastne reklamuje "zle vyrátanú daň" - toto mi bolo oznámené len sprostredkovane... a mám sa na to pozrieť, vraj si prídu pre nové potvrdenie..
pozerala som podrobne do mzdového listu a no dań vychádza správne akurát ma tam miatne tá mínusová položka, ktorá ako spätne pozerám na výplatný list "figuruje aj tam" - základ dane -4919,- daň je síce 0 .. takže pochybujem už o správnosti a hľadam informácie čo moje pochybnosti o nesprávnosti vyvrátia..
Martina CF
21.02.08,10:00
No ja tam žiadnu chybu nevidím, teda v tom vystavenom potvrdení. Veď nech si uplatnia vrátenie preplatku dane na základe podania daňového priznania :)
Denda
21.02.08,10:10
vlastne reklamuje "zle vyrátanú daň" - toto mi bolo oznámené len sprostredkovane... a mám sa na to pozrieť, vraj si prídu pre nové potvrdenie..
pozerala som podrobne do mzdového listu a no dań vychádza správne akurát ma tam miatne tá mínusová položka, ktorá ako spätne pozerám na výplatný list "figuruje aj tam" - základ dane -4919,- daň je síce 0 .. takže pochybujem už o správnosti a hľadam informácie čo moje pochybnosti o nesprávnosti vyvrátia..
Máte to v poriadku a nič Vás nemusí miasť.