bambulka2552
20.02.08,17:52
Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
Tak poraďte. Ďakujem.
Johanka
20.02.08,16:57
Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
Tak poraďte. Ďakujem.
Nerozumiem :confused:.
Ale mám dobre mienenú radu (vzhľadom na obsah inej témy, ktorú si založila) - daj svoje aj manželove DP urobiť profesionálovi :).
Zoltán Kovács
20.02.08,16:57
Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
Tak poraďte. Ďakujem.

Nemôže sa kombinovať.

Ak z podnikania vykázal stratu potom jeho základ dane je nula. Časť preddavkov, ktoré boli zrazená pri príjme zo závislej činnosti sa vrátia, nakoľko má nárok na nezdaniteľnú čiastku za celý rok (samozrejme iba v prípade, ak nespadá podľa príjmu do milionárskej dane).
Vykázanú stratu za rok 2007 z podnikateľskej činnosti si môže uplatniť v nasledujúcom roku ak vykáže zisk, teda základ dane z podnikateľskej činnosti.
veronikasad
20.02.08,16:59
Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
Tak poraďte. Ďakujem.

Z podnikania - § 6 vykážeš základ dane 0. Stratu si môžeš uplatniť v nasledujúcich 5 rokoch, ak vykážeš kladný základ dane. Preplatok dane zo závislej činnosti mu DU vráti len v prípade, ak jeho daň zo základu dane po uplatnení nezd. časti ZD na daňovníka a príp. zaplatené poistné je nižšia ako zaplatený preddavok u zamestnávateľa.

-------
Veronika
bambulka2552
20.02.08,17:07
Jeho čiastkový základ dane zo závislej činnosti je presne 26 111,- SK. Čiastkový základ dane zo živnosti je 27 767, spolu základ dane je 53 878 Sk. Z toho sa odráta nezdaniteľná suma 95 616....je jasné, že je to menej ako 0, teda 0. Ale predavvkovo mu zo závislej činnosti bola zrazená daň vo výške 594 Sk. Má teda nárok, aby mu ju daň. úrad vrátil?
Zoltán Kovács
20.02.08,17:24
Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
Tak poraďte. Ďakujem.


Jeho čiastkový základ dane zo závislej činnosti je presne 26 111,- SK. Čiastkový základ dane zo živnosti je 27 767, spolu základ dane je 53 878 Sk. Z toho sa odráta nezdaniteľná suma 95 616....je jasné, že je to menej ako 0, teda 0. Ale predavvkovo mu zo závislej činnosti bola zrazená daň vo výške 594 Sk. Má teda nárok, aby mu ju daň. úrad vrátil?

Teraz je alebo nie je v strate???
Johanka
20.02.08,17:35
mimotemyNeviem či si netrháme žily zbytočne http://www.porada.sk/550613-post11.html :). Nezdá sa mi, že by niekto, kto účtuje PÚ mal až taký zmätok v zdaňovaní príjmov fyzických osôb. Možno sa mýlim, tak sorry.
Monika Kováčová
27.02.08,16:08
a aby sme nezabudli na Johanku, ktorá bambulke pomohla pri riešení jej problému: http://www.porada.sk/t74038-ospravedlnenie-pre-bambulka2552.html