vicik
20.02.08,19:55
ahojte....
velmi velmi surne by som potrebovala poradit... uz som asi nacisto zblbla:eek:, ale potrebujem sa uistit, ci je to spravne takto....
mam fakturu z tretej krajiny.... na tej fakture nie je vystavena ziadna DPH... samozdanim...?? ak by tam bola DPH, tak s tym nic nerobim... ??
cim skor, tym lepsie... budem cakat :)
dakujem a prajem pekny vecer :---
Zoltán Kovács
20.02.08,19:07
JE to za tovar?
Zuziana
20.02.08,19:19
ahojte....
velmi velmi surne by som potrebovala poradit... uz som asi nacisto zblbla:eek:, ale potrebujem sa uistit, ci je to spravne takto....
mam fakturu z tretej krajiny.... na tej fakture nie je vystavena ziadna DPH... samozdanim...?? ak by tam bola DPH, tak s tym nic nerobim... ??
cim skor, tym lepsie... budem cakat :)
dakujem a prajem pekny vecer :---

samzdaňuješ len tovar nadobudnutý v rámci EU
vicik
20.02.08,19:51
nie ide o sluzbu...
vicik
20.02.08,19:52
takze tretie krajiny sa vobec neriesia v tejto suvislosti....?? iba EU.... aj to iba za tovar....?? za sluzby nie...??
ivoviz
20.02.08,19:55
ahojte....
velmi velmi surne by som potrebovala poradit... uz som asi nacisto zblbla:eek:, ale potrebujem sa uistit, ci je to spravne takto....
mam fakturu z tretej krajiny.... na tej fakture nie je vystavena ziadna DPH... samozdanim...?? ak by tam bola DPH, tak s tym nic nerobim... ??
cim skor, tym lepsie... budem cakat :)
dakujem a prajem pekny vecer :---
Ak je to za tovar musiš mať JCD s vyrubením cla a DPH. Ak je to za niečo iné a nie sú to služby podľa par. 15 zak o DPH tak s tým nič nerobíš lebo to nie je plnenie v ramci SK. Pozor na služby uvedené v par 15 ods8. Tam by ti vznikla povinnosť zaplatiť daň a potom aj možnosť odpočtu.
vicik
21.02.08,15:18
§69 ods. 3 hovori...
Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

ja - kedze tieto sluzby, o ktorych som hovorila, spadaju do §15 ods. 8 - som si to vysvetlila tak, ze to je potrebne samozdanit... aj ked ide o sluzbu.... alebo to chapem zle...??

dakujem
ivoviz
21.02.08,19:07
§69 ods. 3 hovori...
Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

ja - kedze tieto sluzby, o ktorych som hovorila, spadaju do §15 ods. 8 - som si to vysvetlila tak, ze to je potrebne samozdanit... aj ked ide o sluzbu.... alebo to chapem zle...??

dakujem
Chapeš to presne treba samozdaniť
ondrejvla
15.05.08,09:58
Mám prosbu s riešením platby do Spoj.arab.emirátov, uhrádzali sme zálohu na materiál, ktorý bude použitý na stavbách, ktoré bude stavať firma v SAE. Faktúru za materiál, resp.tovar nemám, len sumu, ktorú dal konateľ uhradiť, úhrada bola zo slov.účtu v USD a faktúra bude v dirhamoch ? - asi.
No a teraz neviem, ako riešiť DPH nakoľko materiál sa nedovezie na územie SR, teda nemôže byť ani JCD, stavba bude v SAE, taktiež sa tam zakúpi aj linka na výrobu betónu, ktorá bude používaná na stavby našej firmy, ale bude aj prenajímaná na výrobu betónu pre odberateľov priamo v SAE. Prosím o pomoc pri tomto probléme, či už s materiálom, alebo so strojným zariadením, nikde som na Porade tento problém nenašla. Pomôže mi aj odkaz na link, ak toto bolo už niekde riešilo. Vopred ďakujem za pomoc.
Milan Benka
15.05.08,11:08
Mám prosbu s riešením platby do Spoj.arab.emirátov, uhrádzali sme zálohu na materiál, ktorý bude použitý na stavbách, ktoré bude stavať firma v SAE. Faktúru za materiál, resp.tovar nemám, len sumu, ktorú dal konateľ uhradiť, úhrada bola zo slov.účtu v USD a faktúra bude v dirhamoch ? - asi.
No a teraz neviem, ako riešiť DPH nakoľko materiál sa nedovezie na územie SR, teda nemôže byť ani JCD, stavba bude v SAE, taktiež sa tam zakúpi aj linka na výrobu betónu, ktorá bude používaná na stavby našej firmy, ale bude aj prenajímaná na výrobu betónu pre odberateľov priamo v SAE. Prosím o pomoc pri tomto probléme, či už s materiálom, alebo so strojným zariadením, nikde som na Porade tento problém nenašla. Pomôže mi aj odkaz na link, ak toto bolo už niekde riešilo. Vopred ďakujem za pomoc.

Nepodlieha DPH - nie je predmetom dane v zmysle § 2 zák. 222/2004.

A ohľadom obdobnej dane v SAE je potrebné informovať sa tam.
ondrejvla
15.05.08,13:47
Nepodlieha DPH - nie je predmetom dane v zmysle § 2 zák. 222/2004.

A ohľadom obdobnej dane v SAE je potrebné informovať sa tam.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, oceňujem. Ale ešte moja poznámka ohľadne daní v SAE, je tam Offshore, pretože SAE je krajina, kde žiadne dane nie sú, žiadne dane akéhokoľvek druhu a neexistencia daňových úradov, neexistencia podávania daňových priznaní, neexistencia výmeny daňových informácií s inými daňovými jurisdikciami, takže vychádzajúc z týchto informácií, nebudeme pravdepodobne platiť žiadnu daň v SAE, konkrétne v Dubai. Ale ako vystavovať faktúru za práce a služby vykonané na území SAE ? - tu by som tiež asi vychádzala zo zákona 222/2004, §2, či vari nie?
Milan Benka
15.05.08,15:10
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, oceňujem. Ale ešte moja poznámka ohľadne daní v SAE, je tam Offshore, pretože SAE je krajina, kde žiadne dane nie sú, žiadne dane akéhokoľvek druhu a neexistencia daňových úradov, neexistencia podávania daňových priznaní, neexistencia výmeny daňových informácií s inými daňovými jurisdikciami, takže vychádzajúc z týchto informácií, nebudeme pravdepodobne platiť žiadnu daň v SAE, konkrétne v Dubai. Ale ako vystavovať faktúru za práce a služby vykonané na území SAE ? - tu by som tiež asi vychádzala zo zákona 222/2004, §2, či vari nie?

Určite si miesto dodania služby, §15. Keďže sa jedná o stavebné práce, tak konkrétne §15/2. Miestom dodania služby bude SAE, služba nebude predmetom dane (DPH) v SR.
andrea0
16.05.08,07:11
prosím ,potrebovala by som poradiť ako mám postupovať v účtovaní pri dovoze tovaru z Ukrajiny. Ešte som to nerobila a mám v hlave poriadnu dieru.

ďakujem Vám
andrea0
16.05.08,07:12
V PU
Milan Benka
16.05.08,07:52
prosím ,potrebovala by som poradiť ako mám postupovať v účtovaní pri dovoze tovaru z Ukrajiny. Ešte som to nerobila a mám v hlave poriadnu dieru.

ďakujem Vám

čo je nejasné ?
andrea0
16.05.08,08:09
Nejasné mi je všetko

naúčtovanie faktúry, DPH , clo , doteraz som robila iba tuzemko
Vladimír Ozimý
16.05.08,08:17
prosím ,potrebovala by som poradiť ako mám postupovať v účtovaní pri dovoze tovaru z Ukrajiny. Ešte som to nerobila a mám v hlave poriadnu dieru.

ďakujem Vám

Andrejka pošleme Vás na školenie :)...

noo dovážate tovar z ukrajiny, cena tovaru 1000 Sk, clo 100 Sk, DPH 190 Sk zaúčtujete to následovne:

a) nákup tovaru - 1000 Sk 131/321
b) clo - 100 Sk 131/379
c) DPH - 190 Sk 343/379 (DPH si uplatníte až po zaplatení colnému organu)
d) zaradenie toavru na sklad - 1100 Sk - 132/131
e) úhrada cla a DPH colnému úradu 290 Sk - 379/221
f) uhrada faktúry - 1000 Sk 321/221
andrea0
16.05.08,08:24
ďakujem, zachránili ste ma , mám sa učiť
zuzubalu
22.05.08,09:57
ahojte,

mám obdobný problém. tiež si neviem rady...

Ide o vyhotovený software v tretej krajine, volali sme na DU a tam povedali, ze samozdanenie urcite nie a ze to musi ist cez colnicu, cez JCD... neviem neviem...


prosim o pomoc, ako postupovat.
zuzubalu
27.05.08,10:38
najde sa niekto, kto mi odpovie?
ZuzanaA
28.05.08,12:03
ahojte,

mám obdobný problém. tiež si neviem rady...

Ide o vyhotovený software v tretej krajine, volali sme na DU a tam povedali, ze samozdanenie urcite nie a ze to musi ist cez colnicu, cez JCD... neviem neviem...

najde sa niekto, kto mi odpovie?

Pripájam sa k prosbe.
cssites
20.05.09,09:45
Dobrý deň,

kúpili sme tovar od spoločnosti ktorá má sídlo na Dominice, tovar bol odoslaný z Nemecka.

Klasickú faktúru nám nevystavili, máme údaje o firme ako je názov, adresa a id + rozpísaný tovar čo sme kúpili a celková suma.

Môžeme tento tovar ďalej predávať?
cssites
21.05.09,09:34
alebo ak neviete, kde by som si to mohol zistiť?
cssites
23.05.09,12:45
už som aj volal na daňový úrad, bohužiaľ, nedostal som odpoveď.