Italka
18.03.05,08:17
Prosím vie mi niekto poradiť, čo v prípade, ak živnostník vedie podvojné účtovníctvo, chcel by si tento rok uplatniť 25% paušálne výdavky, musí do svojich príjmov zahrnúť faktúru vystavenú v decembri, ktorá mu bola uhradená v januári 2005? Ďakujem.
evina
18.03.05,08:21
Ak vedie PÚ priznám sa, že neviem si predstaviť to uplatnenie

paušálnych výdavkovhttp://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
mv66
18.03.05,08:32
Ako moze naraz PU a pausalne vydavky? Ak si uplatnuje vydavky percentami z prijmov, vobec nie je uctovnou jednotkou a nevedie ani JU, toboz PU.
Mam dalsiu otazku: naozaj nemusi zdanit v roku 2004 100.000,- pripisanych na jeho ucet 3.1.2005. Bola to uhrada za fa z 2004 a odoslali mu ju uz 30.12.2004. Lenze z inej banky a jemu to pripisali az toho spominaneho 3.1.2005. V ktorom roku mu to mam zdanit?
evina
18.03.05,08:37
Ako moze naraz PU a pausalne vydavky? Ak si uplatnuje vydavky percentami z prijmov, vobec nie je uctovnou jednotkou a nevedie ani JU, toboz PU.
Mam dalsiu otazku: naozaj nemusi zdanit v roku 2004 100.000,- pripisanych na jeho ucet 3.1.2005. Bola to uhrada za fa z 2004 a odoslali mu ju uz 30.12.2004. Lenze z inej banky a jemu to pripisali az toho spominaneho 3.1.2005. V ktorom roku mu to mam zdanit?
V JÚ pripísanie na účet 3.1.2005 = príjem, t.j. zdanenie 3.1.2005
mv66
18.03.05,09:34
Dakujem, ja to na 100%?
Da sa to dako zmenit? To je totiz jeho jediny prijem, ak sa odcita 80832 zdani malo,v buducom roku bude toho viac. Nemate nejaky napad? Ja len takyto: urobit tu uhradu 30.12.v hotovosti a 5.1. ju vrati bud ako omyl alebo ako vratenie preddavku, alebo toho 3.1. to uz je preddavok na 2005.
Shaman
18.03.05,10:31
Ja by som rad vedel preco si chce nejaky zivnostnik viest PODVOJNE UCTOVNICTVO.
V ramci hesla - naco to robit jednoducho, ked sa to da aj zlozitejsie?

mv66: teba predsa zaujima kedy ti pridu peniaze na ucet.
a ked budete robit cachre machre, tak si dajte pozor aby ste nemuseli podavat jedna i druha strana opravne danove priznanie.
Italka
18.03.05,12:35
Ja som chcela riešiť len tú jednu spornú faktúru,ale tak ste ma zmiatli, že som pre istotu volala auditorke, kvôli tomu či si smie živnostník, ktorý predošlé roky viedol podvojné účtovníctvo-uplatniť tento rok paušálne výdavky. § 6 ods. 10 však vylučuje paušálne výdavky len u platcov DPH(nie je platca), čiže v tom vôbec nie je problém. Shaman tento živnostník si vedie podvojné účtovníctvo už od roku 1996, a doteraz mu to vyhovovalo, nemal problémy s úhradami a bolo mu to v podstate jedno. Ide o to, že zákon za minulý rok výrazne skresal uznateľné výdavky tak by to bolo preňho výhodnejšie uplatniť si 25% paušálne výdavky. Malý problém vidím v tom, či nemal povinnosť nejako to oznámiť daňovému úradu, hm?