Bianka1
20.02.08,21:17
Prosím Vás som štvrťeočný platca DPH.
Ako zistím že už mám byť mesačný, aký je tam obrat?
vikinka
20.02.08,20:25
Ak platiteľ dosiahne obrat za predchádzajúci kalendárny rok vyšší ako 10 000 000,- zo zákona je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac.
Johanka
20.02.08,20:25
§77 Zákona o DPH



(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Bianka1
20.02.08,20:28
a berie sa kalendárny rok , alebo po sebe 12 mesiacov
JuKaS
20.02.08,20:29
§ 77 zákona o dani z pridanej hodnoty - zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac...
ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Ak presiahne obrat 10 000 000 Sk stávaš sa mesačným platiteľom.
vikinka
20.02.08,20:32
a berie sa kalendárny rok , alebo po sebe 12 mesiacov
Kalendárny rok,ak príjmy presiahli za minulý rok 10 000 000,- mesačný platca.
petkor
22.03.08,22:49
Prosím Vás, ak sme minulý rok dosiahli obrat 10 miliónov, stávame sa mesačnými platiteľmi DPH, treba to ešte oznámiť na DÚ? Ak áno, tak ako?
Ďakujem.
Paula
22.03.08,22:58
Prosím Vás, ak sme minulý rok dosiahli obrat 10 miliónov, stávame sa mesačnými platiteľmi DPH, treba to ešte oznámiť na DÚ? Ak áno, tak ako?
Ďakujem.



Nemusíte oznamovať, stačí podať DP DPH už za január.
cloe
22.03.08,23:04
Bude to trochu neskoro, takže aj s pokutou 2000,- a penálmi za oneskorenú úhradu, ak vyšla daňová povinnosť na úhradu.
petkor
23.03.08,13:55
Ďakujem veľmi pekne, až teraz ma to trklo pri uzávierke. Neskoro, ale predsa. Februárovú ešte stíham.
erika_H
06.04.08,09:19
Ja mám opačný prípad. Firma bola v r.2007 mesačný platca DPH. Po spočítaní príjmu za rok 2007 nepresahuje 10 000 000 sk, takže v r.2008 je už štvrťročný platca DPH- tzn. prvé daňové priznanie podá do 25.4.2008.
Treba túto skutočnosť oznámiť správcovi dane?-zmenu z mesačného platcu DPH na štvrťročného platcu DPH..?
ďakujem
azla
06.04.08,11:01
Ja mám opačný prípad. Firma bola v r.2007 mesačný platca DPH. Po spočítaní príjmu za rok 2007 nepresahuje 10 000 000 sk, takže v r.2008 je už štvrťročný platca DPH- tzn. prvé daňové priznanie podá do 25.4.2008.
Treba túto skutočnosť oznámiť správcovi dane?-zmenu z mesačného platcu DPH na štvrťročného platcu DPH..?
ďakujem
Tým, že firma za r. 2007 nedosiahla obrat 10 000 000,-, zdaňovacie obdobie jej vyplýva z §77, odt.2. Túto skutočnosť nemusíš oznamovať.

Oznamovala by si , ak by firma bola štvrťročný platiteľ a rozhodla by sa byť mesačným platiteľom.

§ 77
Zdaňovacie obdobie
(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
betka
06.04.08,12:08
erika_H
06.04.08,16:56
Ďakujem
tanina11
23.04.08,12:28
Ahojte, chcem sa spýtať,

Obrat 10 000 000 sa ráta bez DPH, chcem sa len uistiť.
denisie
23.04.08,12:32
Ahojte, chcem sa spýtať,

Obrat 10 000 000 sa ráta bez DPH, chcem sa len uistiť.
bez DPH
janaGT
25.04.08,08:35
ja sa práve teraz "doťahujem" so správkyňou na tmto probléme:
v roku 2007 - sro bola mesačným platcom DPH,
v roku 2007 dosiahla obrat 10 600 tis. Sk, z čoho automaticky vyplýva povinnosť mesačného plátcu DPH.
Za 01,02 a 03/08 som pdola aDP DPH už ako mesačný plátca.
Správkyňa tvrdí, že som to mala písomne oznámiť, čo som ja ale neurobila.
Problém je v tom, že za 01/08 sm e mali NO 500 tis., a teraz peňazí nie to, pretože za 02 a 03/08 sme mali DP 0,- resp. nevznikla DOP ani NO.
Poradíte mi?
azla
25.04.08,08:58
ja sa práve teraz "doťahujem" so správkyňou na tmto probléme:
v roku 2007 - sro bola mesačným platcom DPH,
v roku 2007 dosiahla obrat 10 600 tis. Sk, z čoho automaticky vyplýva povinnosť mesačného plátcu DPH.
Za 01,02 a 03/08 som pdola aDP DPH už ako mesačný plátca.
Správkyňa tvrdí, že som to mala písomne oznámiť, čo som ja ale neurobila.
Problém je v tom, že za 01/08 sm e mali NO 500 tis., a teraz peňazí nie to, pretože za 02 a 03/08 sme mali DP 0,- resp. nevznikla DOP ani NO.
Poradíte mi?

Čo chcela spravkyňa písomne oznámiť ?

Podľa môjho názoru, Vašim zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac §77/1
Iba ak by Váš obrat za r.2007 bol nižší ako 10 000 000,- Sk, vtedy by bol kalendárny štvrťrok (nie je to Váš prípad).

Ak by bol obrat nedosiahol 10 000 000,- a platiteľ by chcel mesačné zdaňovacie obdobie, túto túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu.
§ 77/4 (to nie je Váš prípad).

DÚ podľa zákona je povinný vrátiť nadmerný odpočet do 30 dní od podania DP za mesiac 2/08, alebo do 30 dní od 25.3.2008. - v týchto dňoch sa dočkate.:)(ak nebola začatá kontrola ...)
§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
janaGT
25.04.08,09:01
Čo chcela spravkyňa písomne oznámiť ?

Podľa môjho názoru, Vašim zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac §77/1
Iba ak by Váš obrat za r.2007 bol nižší ako 10 000 000,- Sk, vtedy by bol kalendárny štvrťrok (nie je to Váš prípad).

Ak by bol obrat nedosiahol 10 000 000,- a platiteľ by chcel mesačné zdaňovacie obdobie, túto túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu.
§ 77/4 (to nie je Váš prípad).

DÚ podľa zákona je povinný vrátiť nadmerný odpočet do 30 dní od podania DP za mesiac 2/08, alebo do 30 dní od 25.3.2008. - v týchto dňoch sa dočkate.:)(ak nebola začatá kontrola ...)
§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.

presne toto všetko som jej vysvetlila, ale fakt mám pocit, že niektoré správkye - česť výnimkám - sú asi nie vhodné na svoju pracovnú pozíciu. Teraz utekám za ňou osobne, dám vedieť, čo "vypotila".
Denda
25.04.08,09:02
ja sa práve teraz "doťahujem" so správkyňou na tmto probléme:
v roku 2007 - sro bola mesačným platcom DPH,
v roku 2007 dosiahla obrat 10 600 tis. Sk, z čoho automaticky vyplýva povinnosť mesačného plátcu DPH.
Za 01,02 a 03/08 som pdola aDP DPH už ako mesačný plátca.
Správkyňa tvrdí, že som to mala písomne oznámiť, čo som ja ale neurobila.
Problém je v tom, že za 01/08 sm e mali NO 500 tis., a teraz peňazí nie to, pretože za 02 a 03/08 sme mali DP 0,- resp. nevznikla DOP ani NO.
Poradíte mi?
Oznámením sa vo Vašom prípade považuje už podané daňové priznanie za mesiac január 2008.
janaGT
25.04.08,09:39
presne toto všetko som jej vysvetlila, ale fakt mám pocit, že niektoré správkye - česť výnimkám - sú asi nie vhodné na svoju pracovnú pozíciu. Teraz utekám za ňou osobne, dám vedieť, čo "vypotila".
takže záver tejto "story":
správkyňa privolala aj vedúcu ich oddelenia, tá tvrdila to isté, že som mala oznámiť písomne zmenu ZO. Na môj podnet volala na DR a tam potvrdili moju pravdu. A ešteže som si zobrala celý fascikel, pretože mi povedala, že som za 02 neodovzdala DP DPH resp. že ona tam nemá naše DP, tak som pekne krásne vytiahla potvrdenú kópiu.
Takže asi takto. A potom nás takýto ľudia, čo sami nerozumejú svojej práci, "terorizujú".
azla
25.04.08,09:44
takže záver tejto "story":
správkyňa privolala aj vedúcu ich oddelenia, tá tvrdila to isté, že som mala oznámiť písomne zmenu ZO. Na môj podnet volala na DR a tam potvrdili moju pravdu. A ešteže som si zobrala celý fascikel, pretože mi povedala, že som za 02 neodovzdala DP DPH resp. že ona tam nemá naše DP, tak som pekne krásne vytiahla potvrdenú kópiu.
Takže asi takto. A potom nás takýto ľudia, čo sami nerozumejú svojej práci, "terorizujú".

....zákon to hovorí, ... Ty si to vedela.:)..., na Porade vieme:)

záver hovorí za všetko.:D
Denda
25.04.08,10:00
Takže asi takto. A potom nás takýto ľudia, čo sami nerozumejú svojej práci, "terorizujú".
Je zvláštne, že problémy ohľadne oznamovacích povinností a zmeny zdaňovacieho obdobia akosi pracovníci DU tento rok nezvládajú. Asi to bude buď rovnakým "učiteľom" alebo povinné preškolovanie nefunguje v systéme rovnako;)