Brezno
21.02.08,07:07
Poprosím o radu.Mamina prepísala byt na vnuka.Potom sa to u notára zase prepísalo znova na maminu. Problem je vtom že mamina neišla zapisať byt na kataster.Keď som sa to dozvedel išiel som na kataster to zapísať miesto maminy pretože je v penzione. Tam mi povedali že sa to nedá pretože je premlčana doba zápisu 3roky. List vlastníctva je teraz na vnuka ktorý chce byt predať. Môže byt predať keď ho darovaciou zmluvou vratil mamine ktora byt nezapisala na kataster a teraz je list vlastníctva napisany na vnuka.
Ďakujem.
norik1986
21.02.08,10:05
vlastnictvo k nehnutelnosti vznika zapisom do katastra nehnutelnosti. ten kto je zapisany v katastri, je vlastnik a ma teda vsetky prava vlastnika vratane prava disponovat (cize aj predavat), cize moze ho predat. museli by ste sa s nim dohodnut napr. na novej darovacej zmluve a zapisat ju do katastra, nemozete ho vsak k tomu nutit
vieroslava
21.02.08,17:33
Máte možnosť v mene maminy domáhať sa jej práva súdnou cestou. Aby vnuk byt nepredal, dajte návrh na súd na vydanie predbežného opatrenia zákazu nakladania s nehuteľnosťou.
Doporučujem na tieto úkony najať právnika.
Gandalf99
23.02.08,13:06
S tym predbeznym opatrenim to neni take jednoduche, pokial na to nie su dane naozaj opodstatnene dovody. No a s tou zmluvou je to tak, ze na kataster mozno uspesne podat navrh na vklad z tejto zmluvy len do 3 rokov od jej uzavretia...
svojar
24.02.08,06:45
Myslím, že dôvody na predbežné opatrenie sú, nakoľko prevod bol spísaný u notára a došlo iba k opomenutiu zápisu na katastri. Keby si DZ robili sami, to už by nebol dôkaz. Súhlasím teda s vieroslavou.
Gandalf99
24.02.08,13:59
Prave fakt, ze doslo k opomenutiu podaniu tohto pravneho ukonu na kataster len potvrdzuje, ze potreba upravit naliehavo pomery medzi ucastnikmi v sucastnosti neexistuje vinou povodnej darkyne. Vnuk je podla vsetkeho pravoplatny vlastnik a moze si s nehnutelnostou robit co chce. Podla mna sa uz v sucasnosti nemozno efektivne dovolavat prejavou vole z druhej darovacej zmluvy sa lebo predmetna zmluva uz v sucasnosti nemoze sposobit zamyslane pravne nasledky (t.j. zapis v katastri). Jedina moznost je ak by zmluvne strany uzavreli novu zmluvu (co sa uz pravdepodobne nestane). Fakt ze zmluva bola spisana u notara rovnako nema v sudnom konani v tomto pripade ziadnu relevanciu.

Dalsia moznost o ktorej by sa tu teoreticky dalo uvazovat je domahat sa vratenia daru zo strany darkyne, avsak na to musia byt splnene zakonom stanovene dovody, ktorych preukazanie je v praxi pomerne zlozite (hrube spravenie sa k darkyni zo strany vnuka). Navyse toto pravo sa rovnako premlcuje vo vseobecnej premlcanej lehote...