andreaS
21.02.08,08:29
Rozhodla som sa pridat tuto temu, aby sme sem vpisovali svoje problemy s klientami... niekedy pomoze ked sa niekomu len vyspovedame zo svojho trapenia (mne urcite) ale budem velmi rada ak sa najdu aj taki co budu vediet poradit ako dalej...

Patrim medzi jednym z tych uctovnikov, kt. vecne narazia na viac nez otrasneho klienta. Na prvy pohlad sa zda vsetko super az neskor sa prejavi, ze to neni az take idealne.

Urcite viaceri z vas uz citali moje problemy ale tento posledny je uz na nevydrzanie a som uz v takom psychickom stave, ze proste nevladzem...

Na objasnenie situacie, len tak v rychlosti:

Odisla som od jednej firmy k druhej s tym, ze dotycna osoba, kt. mi dohodila novu pracu to velmi vychvalovala ako super zarobim a roboty budem mat ovela menej. Doverovala som jej... chyba... Rovnako sme sa s klientom dohodli kym budem zaroven uctovat inu firmu a otukame sa, tak neskor zvysime moju odmenu. Kedze som stale nestihala ani ked som staru firmu prestala uplne uctovat, tak mi bolo hlupe pytat si zvysenie. Ono nie ze by som nestihala svoju robotu ale terminy klienta kedy chcel nejake vystupy a aj to sme riesili inak, pretoze z noveho programu on nerozumel vykazu ziskov a strat, bol zvyknuty na vysledovku z Omegy, tak som vysledovky robila v omege... V tejto zmluve som mala aj mzdy, kt. mi robila asistentka majitela, kedze som zo zaciatku nestihala vobec, toto jej vsak ostalo lebo stale som nestihala vsetko tak ako som chcela. Najskor si vypytala ze to viac ako 5tis nebude, ze sa dohodneme. Na jej odporucanie sme do zmluvy zakomponovali odmenu rozdelenu za uctovnictvo a za mzdy podla poctu ludi. Ked som vypocitala podla cien mzdy tak som len uctovnictvo dopocitala do celkovej dohodnutej sumy. Tu mi vysla potom smiesna suma, ale co uz, sak fakturujem za vsetko a jej budem davat 5tis, vsak stale mi ostane viac ako v starej firme.... Doniesla som prvu fakturu a mila asistentka zistila kolko to je za tie mzdy tak hned ze to bude 7tis!!!! Nemala som na vyber, bola som stastna prestastna ze to nemusim robit ja a ani som nevedela o tom, ze sa nejake mzdy robia (myslim tym ze ma absolutne s nicim okolo miezd a personalistiky nikto neobtazoval). Myslela som si ze to bude docasne a casom budem robit mzdy ja a potom budu vsetky peniazky konecne moje... Bohuzial nedalo sa... Toto som znasala niekolko mesiacov az som sa konecne odhodlala a dala som majitelovi navrh, ze bud mi zvysi odmenu a ja si najmem vypomoc alebo davam vypoved. Hadajte co si vybral??? Tak mi podpisal vypoved v rychlosti, pretoze si dal tyzden na rozmyslenie, lenze v piatok bol uz novy mesiac a ja som nechcela dat vypoved zas o dalsi mesiac viac.... Do vypovede som zakomponovala to, ze posledne spracovane obdobie bude februar (dan z pridanej hodnoty) a danove priznanie z prijmu pravnickych osob za rok 2007. Majitel mi to 31.01.2007 podpisal.

Vcera mi doniesol papier, ze dodatok ku zmluve o vedeni uctovnictva s datumom 31.01.2007 (!!!), kde je uvedene, ze od januara nemam narok na odmenu za mzdy a ze vyplatene peniaze mi budu po riadnom odovzdani uctovnictva. K tomu mi povedal len tolko ze aby si to mohla fakturovat asistentka. Cize nielen z povodnych 5tis bolo 7 (podotykam v cistom!!!!!! na ruku) ale teraz ma chcu pripravit o dalsie peniaze pretoze za mzdy fakturujem tak cca 8,5tis!!!!!!!!

Z tejto situacie som absolutne zufala, pretoze nielen ze mi nevyplatili peniaze za december, teraz mam vyhodit fa za januar ale v tom dodatku je uvedene, ze peniaze mi vyplatia po odovzdani papierov!!!! To mam tomu rozumiet, ze za december, januar a februar mi peniaze daju ked v aprili odovzdam uctovnictvo?????? Preboha a kto mne poplati ucty???

Som absolutne v koncoch a neviem ako dalej.... okrem toho, ze tento dodatok nepodpisem.

Bude hlupe ak budem ziadat zmenu? Nemam problem podpisat nieco take ale jedine s inym datumom, aby sa to neobratilo proti mne kvoli vypovedi co som dala a ma ten isty datum. Plus nech upravia sumu za uctovnictvo, aby som nemala este menej ako som mala. Alebo tento ubytok doriesit o navysenie za vystavenie uctovnej zavierky. A s tym nevyplatenim nech tam je napisane, ze posledna faktura bude vyplatena ked sa odovzdaju papiere - takto s tym nemam problem.

Najde sa niekto kto mi poradi ako postupovat dalej?
andreaS
04.03.08,07:52
Tak to skusim este raz...

viem, ze je teraz krute obdobie uzavierok, lenze tento moj problem je stale chulostivejsi...

Ja som svoju zmluvu neporusila, nadalej chodim uctovat a makam ako taka fredka a za svoju pracu chcem mat zaplatene.

Ako sa mozem branit proti klientovi, kt. porusuje uzatvorenu zmluvu - neplati mi za vykonanu pracu? Mozem napr. aj ja neodviest svoju pracu????

Velmi surne to potrebujem doriesit. Cakam ze dnes pride rec na ten slavny dodatok, ale ja ho nepodpisem! Nepojdem proti sebe predsa... Moja podmienka je, ze ho podpisem, ak mi klient zaplati za december a januar a dodatok bude platny od februara... inak nie.... mozem to pozadovat?

Vdaka za akukolvek odpoved.... ak sa nikto nenajde, tak uz vazne neviem, kde mam hladat pomoc...
bepo
04.03.08,08:35
1-Ak tomu dobre rozumiem tak si externe robila účtovníctvo aj so mzdami pre nejakú firmu s uzatvorenou zmluvou- nie pracovnou ale odber-dodávateľskou kde bolo zahrnuté aj vypracovanie miezd a mali ste dohodnutú odmenu za celok, to že to robila asistentka majiteľa za určitú sumu je dohoda medzi tebou a asistentkou, nie je to uvedené v tej zmluve?
2-V zmluve máte uvedené ako často sa budú vystavovať faktúry?
3- Teraz ste k 31.1 vypovedali dod-odber zmluvu s tým že ešte vypracuješ DP 2007, spracuješ komplet január+ február + dph február?
Takže ak máš zmluvu aj na mzdy tak majiteľa nie je nič do toho kto a za koľko ti to urobí, preto ani nemôže svojvoľne znížiť dohodnutú cenu. Ak máte dohodnutú mesačnú fakturáciu tak normálne ďalej mesačne fakturovať, ak nezaplatí tak okamžite poslať výzvu na zaplatenie s lehotou a po lehote podať návrh na platobný rozkaz.
K tomu bráneniu sa voči klientovi- možno by sa dal použiť §326 a žiadať zálohu dopredu,inak nespracuješ účto ale to by bolo vhodné ešte s niekým odkonzultovať.
§ 326

(1) Ak je strana povinná plniť záväzok pred plnením záväzku druhej strany, môže svoje plnenie odoprieť až do doby, keď sa jej poskytne alebo dostatočne zabezpečí plnenie druhej strany, ak po uzavretí zmluvy sa stane zrejmým, že druhá strana nesplní svoj záväzok vzhľadom na nedostatok svojej spôsobilosti poskytnúť plnenie alebo vzhľadom na svoje správanie pri príprave plnenia záväzku.

Dodatok: Ten paragraf je z Obchodného zákonníka.
andreaS
04.03.08,09:03
1. ano je to dod-odb zmluva a v nej som uvedena ja ako zhotovitel vsetkeho

2. fa sa vystavuje k 25.dnu za predchadzajuci mesiac (vzdy k datumu dph-cky, kedy je jasne ze minuly mesiac je zauctovany komplet cely) so splatnostou 14dni

3. ano vypovedali sme presne tak

ad k platobnemu rozkazu: oki, poslem teda upomienku s lehotou dokedy sa ma zaplatit a potom co? normalne zajst k exekutorovi so zmluvou, vypovedou a fakturami prevzatymi plus prevzatou upomienkou a exekutor mi moje peniaze "vybavi"?

- pripadne ten paragraf skusim dat do tej vyzvy na uhradenie, aby si boli vedomi, co sa moze diat...
bepo
04.03.08,09:10
Neviem kedy bola posledná faktúra ale vystaviť normálne faktúry do 25teho februára, keď sa nezaplatia do lehoty tak poslať výzvu s dodatočnou lehotou 1 týždeň s tým že sa nároky budú uplatňovať súdne, po nezaplatení zobrať zmluvu a faktúry na miestne príslušný súd -nie exekútora- dlžníka a tam dať návrh na Platobný rozkaz, vzor možne je aj tu alebo treba pohľadať. A k mzdám- veď si nemusela súhlasiť aby sa zvýšila odmena pre asistentku, ak máš nejakú lacnejšiu externú mzdovú účtovníčku tak nech to robí ona.