sedi
21.02.08,09:40
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, či môže živnostník vystaviť faktúru za vykonanú prácu inému živnostníkovi (obaja sú SZČO, každý vykonáva inú profesiu a je to za účelom zníženia daňového základu jedného z nich).
Ďakujem za odpoveď!
Tanče
21.02.08,08:48
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, či môže živnostník vystaviť faktúru za vykonanú prácu inému živnostníkovi (obaja sú SZČO, každý vykonáva inú profesiu a je to za účelom zníženia daňového základu jedného z nich).
Ďakujem za odpoveď!


máš na mysli SKRÁTENIE DANE?
mysimis
21.02.08,08:54
Prečítaj si etiketu porady....
sedi
21.02.08,09:08
áno ale nie je to pre to že by som to využívala ale chcem vedieť či je to v rozpore so zákonom pretože som počula o tom že sa malo uzákoniť aby živnostník nemohol najať živnostníka na žiadne práce z dôvodu aby sa predišlo takýmto špekuláciám.
sedi
21.02.08,09:10
Etiketu porady nemusím čítať..mám totiž vlastnú.A to že sa človek spýta na určitú tému neznamená, že ju hneď praktizuje.
Martin Mocko
21.02.08,09:26
áno ale nie je to pre to že by som to využívala ale chcem vedieť či je to v rozpore so zákonom pretože som počula o tom že sa malo uzákoniť aby živnostník nemohol najať živnostníka na žiadne práce z dôvodu aby sa predišlo takýmto špekuláciám.

Etiketa je jedna vec...skutočnosť je úplne inde.

K tvojej otázke...Skús si predstaviť jednoduchú vec. Ja som SZČO a neviem robiť web...ale chcem mať web. Môžem poprosiť známeho, ktorý je tiež SZČO a vie robiť stránky, aby mi urobil web? Alebo musím násjsť nejakú PO...?
mysimis
21.02.08,09:33
Etiketu porady nemusím čítať..mám totiž vlastnú.A to že sa človek spýta na určitú tému neznamená, že ju hneď praktizuje.

Nemusíš sa hneď urážať.....mohla si položiť otázku aj úplne inak.
sedi
21.02.08,09:35
Neurážam..a ty si ma hneď nemusel/a odsúdiť do večných lovíšť.
sedi
21.02.08,09:37
Neuveríš ale presne to isté ma napadlo..len som potom nechápala ako by to mohlo fungovať ak by uzákonili ten zákaz.
KvetkaK
21.02.08,09:39
Neurážam..a ty si ma hneď nemusel/a odsúdiť do večných lovíšť.
Nikto Ťa tu nechcel odsúdiť tam kde píšeš.
Ak práca, ktorú vykonáva FO pre inú FO sa nedá posúdiť ako závislá činnosť, tak jasné že si môžu navzájom fakturovať nejakú službu, ktorú si FO u tej druhej objednala.
Zita5
21.02.08,09:59
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, či môže živnostník vystaviť faktúru za vykonanú prácu inému živnostníkovi (obaja sú SZČO, každý vykonáva inú profesiu a je to za účelom zníženia daňového základu jedného z nich).
Ďakujem za odpoveď!

Priznám sa , že aj mňa po prečítaní otázky v prvom momente napadla Etiketa Porady . Možno nesprávne , alebo neštastne formulovaná otázka , ale nakoniec ste to vyriešili , že to nebolo myslené v zlom .

Ja by som k otázke len toľko , pokiaľ podnikateľ A potrebuje na dosahovanie a udržanie si zdaniteľného príjmu službu od podnikateľa B , tak je to normálny obchodný vzťah , objednanie služby a podobne .

Ale ak zámočník uhradí zámočníkovi FA za zámočnícke práce , tak to už je na zváženie .
VladoaKatka
21.02.08,10:22
Ak chcem prevádzkovať mäsiarstvo, ešte nemusím mať farmu a mäsovýrobu.:D
Presne je to tak, ako píše Zita5, ide o bežný obchodný vzťah.

Ak nechceš mať problémy, skús sa zamyslieť nad objednaním určitej služby od toho druhého podnikateľa, ktorá by sa dala aj vykázať, že ten pre ktorého to robil to musel objednať.
endrju
21.02.08,18:16
... a je to za účelom zníženia daňového základu jedného z nich...
Aj keď sa už v tejto téme asi vysvetlilo, že nejde o zneužívanie fakturácie na krátenie dane, nedá mi, aby som nevytiahol z kontextu citovanú časť prvého príspevku v tejto téme.
Do dnešného dňa som si myslel, že základným účelom vystavovania faktúr nie je zníženie základu dane podnikateľa, ktorému je faktúra adresovaná. Skôr som mal pocit, že hlavným účelom vystavenia faktúry je pravý opak, teda zvýšenie základu dane "autora" faktúry.
Po prečítaní tejto témy si začínam myslieť, že som sa asi mýlil. :rolleyes:

Potešilo by ma (podobne ako mnohých iných Poraďákov), keby sa takéto formulácie na tomto fóre neobjavovali. Ďakujem za porozumenie :)

P.S.
"Vybublal" som sa a odchádzam venovať sa činnostiam, ktoré si nevyžadujú následné vystavovanie faktúr za účelom zníženia základu dane ... :cool:
Dúfam, že v období intenzívneho "plodenia" daňových priznaní za predchádzajúci kalendárny rok nebudem za vykonávanie takýchto činností ukameňovaný.