žužu13
21.02.08,10:49
Ahojte poradáci, mám na vás prosbu. Zamestnanec ma požiadal o ročné zúčtovanie dane za rok 2007, ale má príjem aj od iného zamestnávateľa čo je o.k. potom bol nezamestnaný - neprihlásený na úrade práce ( odvádzal si zdravotné poistenie a aj soc. poistenie sám) v auguste nastúpil do našej organizácie. No a teraz : keď si sám odvádzal odvody v tom období nezamestnania môžem mu spraviť ročné zúčtovanie? Doniesol mi totiž zatiaľ len od ZP výpis jeho predpisov a úhradu a čaká ešte aj na soc. poist. Ešte som sa s tým nestretla :confused:
prosím poraďte.
Ďakujem
lenkakentosova
21.02.08,09:58
Ahoj, reagujem na Tvoju otázku. Takže ak bol Váš terajší zamestnanéc v r. 2007 dobrovoľne nezamestnaný t.j. nebol vedený na úrade práce a sám si platil odvody do ZP, SP, musí si robiť sám daňové priznanie!!! Ale ak bol v r.2007 vedený na ÚP, a požiadal do 15.2.2008 o RZD a donesie Ti doklad z ÚP o zaevidovaní a následnom vyradení z ÚP, tak si mu povinná robiť RZD Ty za zamestnávateľa.
Prajem príjemný zážitok z RZD, mňa to čaká tiež.
Ahoj Lenka
bafa
21.02.08,10:08
Ahoj ,ja pripájam otázku. Môže si dobr.nezam.,nie vedený na ÚP, uplatniť zaplatené odvody do soc.a zdr.poisť. v DP-A ?
žužu13
21.02.08,10:12
Ahoj Lenka, veľmi pekne ti Ďakujem. A vieš mi ešte poradiť kde to nájdem v zákone. To vieš aby som sa mohla brániť. On totiž nebol evidivaný na ÚP a je to riaditeľ.
Díííííík.
alušik
21.02.08,10:26
O ročné zúčtovanie dane Ťa môže požiadať, nakoľko mal len príjmy zo závislej činnosti. ;)
Nikde nevidím napísané, že v prípade, že bol dobrovoľne nezamestnaný a počas tohto obdobia si platil sám poistné, nemôže mu mzdárka urobiť ročné zúčtovanie dane...

O ročnom zúčtovani nájdeš v Zákone o dani z príjmu § 38
http://www.porada.sk/t69628-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#38
§ 38
Ročné zúčtovanie
(1) Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane. 122). Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).

(2) Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) na žiadosť zamestnanca uvedeného v odseku 1. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, tento zamestnávateľ na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní, ak zamestnanec preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok.

(3) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 len u zamestnanca, ktorý nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32.

(4) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná výpočet dane a súčasne prihliadne na zrazené preddavky na daň, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo písm. b), na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3, na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uvedeného v § 11 ods. 7 a na daňový bonus, ak zamestnanec do 15. februára po uplynutí zdaňovacieho obdobia žiada o vykonanie ročného zúčtovania a podpíše vyhlásenie, v ktorom uvedie,

a) že nepoberal v uplynulom zdaňovacom období okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých neuplatnil postup podľa § 43 ods. 7, iné zdaniteľné príjmy,
b) sumu vlastného príjmu manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, 57) ak v uplynulom zdaňovacom období nepresiahla sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a),
c) sumu dôchodku (§ 11 ods. 7), ak v uplynulom zdaňovacom období nepresiahla v úhrne sumu podľa § 11 ods. 2,
d) že si uplatňuje nárok na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4 a spĺňa podmienky na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,
e) že za zdaňovacie obdobie, za ktoré žiada o vykonanie ročného zúčtovania, nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky uvedené v § 11 ods. 9 až 11 na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 4.

... atď.
lenkakentosova
21.02.08,10:28
Ahoj,
viem to zo školenia RZD, na ktoré chodievam (pretože robím mzdy). Presný § v zákone to neviem, ale určite to nájdeš v zákone o dani z príjmov 595/2003. Teraz už viac nemôžem písať, keď tak večer (skúsim pohľadať).
Ahoj
Lenka
hanelie
21.02.08,10:38
(4) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) vykoná výpočet dane a súčasne prihliadne na zrazené preddavky na daň, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo písm. b), na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3, na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uvedeného v § 11 ods. 7 a na daňový bonus, ak zamestnanec do 15. februára po uplynutí zdaňovacieho obdobia žiada o vykonanie ročného zúčtovania a podpíše vyhlásenie, v ktorom uvedie,

a) že nepoberal v uplynulom zdaňovacom období okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých neuplatnil postup podľa § 43 ods. 7, iné zdaniteľné príjmy,

ďakujem alúšik
:)