detektív
21.02.08,10:32
Prosím o radu. Vediem podvojné účtnovníctvo.Konateĺ sa rozhodol /dnes/ o refundáciu DPH zo zahraničia /prostredníctvom sprostredkovateľskej firmy/.
Ide o refundáciu PHM.
Prosím o radu ohľadom účtovania.
Celý rok 2007 som účtovala PHM aj s DPH do nákladov / účet 501/.
A čo s tým ďalej potrebujem poradiť. V roku 2008 asi príde dobropis, ktorý
zaúčtujem na 378/648
Vrátenie dph 221/378?????

Ďakujem všetkým za pomoc.
kalkulka
22.02.08,11:23
Áno, takto. Iba ten predpis by som účtovala ešte v r. 2007.
Lydka R
22.02.08,12:42
Áno, takto. Iba ten predpis by som účtovala ešte v r. 2007.


V sústave podvojného účtovníctva je postup účtovania nasledovný:
nákup PHL - cena vrátane zahraničnej DPH MD 501 / D 211
nárok na vrátenie DPH MD 378 / D 648. Pohľadávka sa účtuje kurzom NBS platným v deň účtovného prípadu (deň uplatnenia nároku).
Ku dňu, ku ktorému účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku, účtuje týmto spôsobom o nároku na vrátenie DPH z nakúpených tovarov a služieb v zahraničí, aj keď si nárok bude uplatňovať až v nasledujúcom účtovnom období.

Na Slovensku existujú viaceré spoločnosti, ktoré sa v rámci svojej podnikateľskej činnosti zaoberajú sprostredkovaním nákupu (čerpania) PHL v zahraničí. Súčasťou tejto služby je aj vrátenie DPH z členských štátov Európskej únie. (Česmad, Shell a pod.)



Poradca 1000 riešení 1/2008
Asmína
25.02.08,17:33
Ako to je prosím Vás v jednoduchom účtovníctve, podnikateľka podniká v Nemeckú, montážne práce, v subdodávke pre ňu pracoval nemec, ktorý jej fakturoval s DPH, teraz sa rozhodla, že si uplatní vrátenie DPH /nie je registrovaná na DPH v Nemecku/ daňovú povinnosť prenášala na odberateľa z Nemecka, všetky faktúry sú zaúčtované v účtovníctve s DPH. V roku 2007 bude nemecká DPH vo výdavkoch? A po vrátení DPH z Nemecka ju dám v roku 2008 do tržieb?
Asmína
15.03.08,18:12
Nevie mi niekto poradiť?
Asmína
17.03.08,11:55
Už som našla riešenie, možno niekomu pomôže.
Uvedenú problematiku rieši Usmernenie MF SR č.31, uvedené je vo finančnom spravodajcovi 4/2006.
Neúplný citát:
DPH z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí je daňovým výdavkom... . Spôsob zahrnutia uplatneného nároku na vrátenie DPH do základu dane z príjmov je upravený u slovenského platiteľa DPH účtujúceho v sústave JÚ v § 17 ods.1 písm. a/ zákona o dani z príjmov tom zdaňovacom období, v ktorom bola zahraničným správcom dane vrátená DPH /poukázaná/ DPH, alebo jej časť, sa vrátená DPH zahrnie do príjmov základu dane.