SMartina
21.02.08,11:43
Dobrý deň.
Kde by som našla zoznam všetkých pripočitateľných a odpočiteľných položiek (čísla účtov)?:confused:
Ďakujem.
AHA
21.02.08,12:10
Pripočitateľné sú daňovo neuznané náklady napr.faktúrované sprostredkovanie od fyzickej osoby nezaplatené presne toto ak bolo napríklad v roku 2006 pripočitateľná položka a bolo uhradené v roku 2007 tak ho v tomto roku od základu dane odpočítam.
Ja si robím analitiku na nedaňové (pripočitateľné) náklady napr.
501999-nedaňový náklad (PHM ak sa použije sl.auto aj na súkr.účely atď)
alušik
21.02.08,12:27
Nedá sa napísať univerzálne zoznam všetkých účtov, nad ktorými musíš uvažovať. V zásade to môže byť každý účet, ak máš na ňom zaúčtované niečo, čo by nemalo ovplyvniť základ dane bežného roka. Musíš sa riadiť zákonom o dani z príjmu a pozrieť, ktoré výdavky nie sú daňovo uznanými a tiež vlastne v rámi účtovníctva zistiť, na ktorých účtoch si účtovala to, čo nesúvisí s bežným účtovným obdobím ale možno s predchádzajúcimi a nie je to významná položka, a preto si sa rozhodla zaúčtovať ju v bežnom roku. Tiež používam pri účtovaní osobitnú analytiku s xxx99, aby som na konci roka veľmi ľahko zistila, čo je nutné pripočítať. Z bežných účtov sú to napr. účty: 513,528,543,545,645...atď. Pri účtoch 544 a 644 musíš zase uvažovať nad tým, či sú zaplatené. Ak nie, tiež sú pripočitateľnou/odpočitateľnou položkou.;)
SMartina
21.02.08,12:56
Príklad:
Konateľ má obchodné rokovanie a pozve na obed svojho klienta. Doklad z registračky o zaplatení dá do účtovníctva. Zaúčtujem ho na 513 reprezentačné náklady. To znamená, že túto položku na konci roka dám do pripočitateľných položiek, pretože to nie sú nevyhnutné náklady na chod firmy.
A opačne.
Ak mám na niektorom účte príjem do firmy a nesúvisí s firmou, tak ho odpočítam.
Správne som to pochopila?
Zoltán Kovács
21.02.08,12:58
Príklad:
Konateľ má obchodné rokovanie a pozve na obed svojho klienta. Doklad z registračky o zaplatení dá do účtovníctva. Zaúčtujem ho na 513 reprezentačné náklady. To znamená, že túto položku na konci roka dám do pripočitateľných položiek, pretože to nie sú nevyhnutné náklady na chod firmy. ÁNO
A opačne.
Ak mám na niektorom účte príjem do firmy a nesúvisí s firmou, tak ho odpočítam.
Správne som to pochopila?

Výraznené nerozumiem. Príjmy by mali byť výlučne spojené s chodom firmy.
SMartina
21.02.08,13:03
Uviedla som len taký príklad, samozrejme, že príjmy mám len tie ktoré súvisia s chodom firmy.
Len som chcela uviesť príklad či som to správne pochopila.
ckv
18.03.08,10:00
Pripočitateľné sú daňovo neuznané náklady napr.faktúrované sprostredkovanie od fyzickej osoby nezaplatené presne toto ak bolo napríklad v roku 2006 pripočitateľná položka a bolo uhradené v roku 2007 tak ho v tomto roku od základu dane odpočítam.
Ja si robím analitiku na nedaňové (pripočitateľné) náklady napr.
501999-nedaňový náklad (PHM ak sa použije sl.auto aj na súkr.účely atď)


Uz som sa kdesi pytala, ale este nemam odpoved, tak poprosim znovu.
Uctujem v Proluci, FO - podvojne uctovnictvo.
Neviem, ci postupujem spravne. Mam nezmluvne penale na 545 a neuhradenu proviziu fyzickej osobe za december 2007 na 518,99.
Da sa mi zadat do uctovnictva tieto polozky ako nedanove - je to
spravne? Nie su sucastou HV a su len ako polozky zvysujuce ZD
v danovom priznani?
A co potom s proviziou po uhrade? Ako to mam preuctovat na naklady?
Vdaka.
AHA
18.03.08,10:15
Uz som sa kdesi pytala, ale este nemam odpoved, tak poprosim znovu.
Uctujem v Proluci, FO - podvojne uctovnictvo.
Neviem, ci postupujem spravne. Mam nezmluvne penale na 545 a neuhradenu proviziu fyzickej osobe za december 2007 na 518,99.
Da sa mi zadat do uctovnictva tieto polozky ako nedanove - je to
spravne? Nie su sucastou HV a su len ako polozky zvysujuce ZD
v danovom priznani?
A co potom s proviziou po uhrade? Ako to mam preuctovat na naklady?
Vdaka.
Že sú niektoré výdavky nedaňové neznamená, že nie sú súčasťou HV v danom roku, ktorého sa týkajú, čiže nezmluvné penále ponižuje HV ale nie ZD
v daňovom priznaní sa v riadku 130 pripočítajú k základu dane to isté sa udeje s nezaplateným sprostredkovaním od fyzickej osoby. V nasledúcom roku zaplatené sprostredkovanie odpočítaš od ZD tuším na riadku na riadku 270 :rolleyes:
ckv
18.03.08,10:23
Dakujem,
no jasne, ved vidim, ze sa tie ucty objavuju v HV a
potom HV - dan. zaklad je o ne zvyseny, ten rozdiel
teda zrejme uvediem k DP ako polozku zvysujucu ZD -
u FO typ B je to riadok 40 tusim.