Dana7
21.02.08,11:52
Dobrý deň,

prečítala som všetko, čo sa tu o nároku na MD popísalo a aj podmienkach. Nie je mi jasná veta, kde sa hovorí, že podľa výkladu soc. poisťovne sa berie do úvahy dni len už ukončeného nemocenského poistenia. Ako si mám vysvetliť pojem "ukončeného". Keď som napríklad zamestnaná u svojho prvého zamestnávateľa a plánujem ísť na materskú, žiadne iné nemocenské poistenia v iných firmách som nemala, mám vôbec nárok. Žiadne iné "ukončené" nemocenské poistenie nemám.


Ďakujem
celestina
21.02.08,11:09
Ukončené sa myslí tak, že sa napr. prihlásiš na SP ako DNP osoba a ak budeš chcieť materskú aj z tohto poistenia, tak musíš ukončiť PP alebo byť ako DNP prihlásená 270 dní.
Dana7
21.02.08,12:37
Ukončené sa myslí tak, že sa napr. prihlásiš na SP ako DNP osoba a ak budeš chcieť materskú aj z tohto poistenia, tak musíš ukončiť PP alebo byť ako DNP prihlásená 270 dní.


Ďakujem za odpoveď, ale nie je mi to aj tak jasné. Prečo mám ukončiť pracovný pomer, keď napr. 270 dní mám u jedného zamestnávateľa odpracovaných a v máji od toho istého zamestnávateľa nastúpim na materskú, a po jej ukončení sa chcem na to miesto znova vrátiť. Prečo mám ukončovať pracovný pomer? Veď by to malo byť len prerušenie poistenia, alebo sa mýlim?

Ďakujem
celestina
21.02.08,13:42
Ďakujem za odpoveď, ale nie je mi to aj tak jasné. Prečo mám ukončiť pracovný pomer, keď napr. 270 dní mám u jedného zamestnávateľa odpracovaných a v máji od toho istého zamestnávateľa nastúpim na materskú, a po jej ukončení sa chcem na to miesto znova vrátiť. Prečo mám ukončovať pracovný pomer? Veď by to malo byť len prerušenie poistenia, alebo sa mýlim?

Ďakujem
Pokiaľ si budeš nárokovať materskú z nemocenského poistenia zamestnanca, tak samozrejme PP NEUKONČUJEŠ. To ukončené sa myslí pri dobrovoľnom nemocenskom poistení /DNP/. Ak si chce niekto uplatniť materskú z dobrovoľného nemocenského poistenia a nemá splnenú podmienku 270 dní NP ako DNP, tak sa mu ku dňom poistenia ako DNP prirátajú aj iné ukončené nem. poistenia Ty nastúpiš a budeš si uplatňovať materskú z povinného nemocenského poistenia zamestnanca.
Povinné nemocenské poistenie zamestnanca a dobrovoľné nemocenské poistenie sú dve rôzne veci. Predpokladám, že nie si v soc. poisťovni prihlásená ako dobrovolne nemocensky poistená osoba.