Ing. Pavol Zúber
21.02.08,11:53
chcem sa spýtať, klient platca DPH, predáva v novinovom stánku kolky bez DPH ( samozrejme), noviny atď. s DPH. je povinný na konci roka prepočítavať koeficient ?
b.breza
22.02.08,07:15
Áno. Pozri § 40 zák. o DPH. Oslobodené od dane je sprostredkovanie predaja ... kolkov. Keďže vykovávate činnosti podliehajúce DPH a činnosť oslobodenú, na odpočítanie dane sa použije koeficient - § 49, § 50. Za predaj kolkov má klient odmenu, dohodnutú v zmluve, zrejme so Slov. poštou. Suma "odmeny" za predaj kolkov je cenou služby oslobodenej od dane, nie hodnota odobraných alebo predaných cenín.
KvetkaK
22.02.08,07:17
Len doplním, že koeficient sa nepočíta len na konci roka ale za každé zdaňovacie obdobie, v ktorom bol takýto oslobodený príjem. Čiže ak ste štvrťročný platca, tak každý štvrťrok a ak mesačný, tak každý mesiac.
b.breza
22.02.08,07:43
Koeficient sa nepočíta za každé zdaňovacie obdobie - napr. štvrťrok. § 50 ods. 3. V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalend. roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho roka. Ak nemožno použiť koef. z predchádzajúceho kalend. roka, určí koeficient na prísl. kalend. rok odhadom so súhlasom správcu dane. § 50 ods. 4 - po skončení kalend. roka vypočíta koeficient znova z údajov celého kalend. roka a vysporiada daň za celý rok (tzv. ročný koef).
Napr. v r. 2008 bude používať koeficient vypočítaný z údajov r. 2007, ročný koef. roku 2007. Na konci r. 2008 vypočíta ročný koef. r. 2008 a vysporiada daň. Roč. koef. 2008 bude používať ako predbežný koef. v r. 2009.
KvetkaK
22.02.08,07:46
Koeficient sa nepočíta za každé zdaňovacie obdobei - napr. štvrťrok. § 50 ods. 3. V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalend. roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho roka. Ak nemožno použiť koef. z predchádzajúceho kalend. roka, určí koeficient na prísl. kalend. rok odhadom. § 50 ods. 4 Po skončení kalend. roka vypočíta koeficient znova z údajov celého kalend. roka a vysporiada daň za celý rok (tzv. ročný koef).
Napr. v r. 2008 bude používať koeficient vypočítaný z údajov r. 2007, ročný koef. roku 2007. Na konci r. 2008 vypočíta ročný koef. r. 2008 a vysporiada daň. Roč. koef. 2008 bude používať ako predbežný koef. v r. 2009.
Áno je to tak ako píšeš, len ja som zadaváteľa otázky pochopila tak, že chce koeficientom daň na vstupe prepočítať len na konci roku. Preto som uviedla ten môj príspevok. ;)