apo
21.02.08,12:32
Traduje sa, že ak je v zmluve dohodnuté, že pri poskytovaní služieb sa môžu popri faktúre za službu preplácať aj cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách ak je to v zmluve dohodnuté.

Dnes som pre klienta overoval, či to stále platí a dospel som k záveru, že už nie v plnom rozsahu.

Zákon o cestovných náhradách má obmedzenie v §1/2c
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

1a) hovorí o zmluve o dielo podľa odchodného aj občianskeho zákonníka, zmluve o sprostredkovaní, to sa dá obísť, ale je tam uvedený Živnostenský zákon.

Na základe obmedzenia živnostenským zákonom tomu rozumiem tak, že ak živnostník robí pre pre niekoho pracovnú cestu je to vždy poskytnutá služba.

Takže toto obmedzenie sa pravdepodobne netýka napríklad komerčných právnikov, znalcov a podobných profesií ktoré sa neriadia Živnostenským zákonom ale osobitnými predpismi.

Je môj výklad obmedzenia v Zákone o cestovných náhradách vo vzťahu k živnostníkom správny?

Ďakujem.

apo