Ildikó2
21.02.08,13:54
Chcela by som sa spýtať :zamestnankyňa, ktorá je u nás v riadnom pracovnom pomere, od roku 2006 je starobná dôchodkyňa, v roku 2007 si platila dobrovoľne nemocenské poistenie - má pri ročnom zúčtovaní dane nárok 1. na odpočet zaplateného poistného na nemocenské poistenie ?, 2. manžel tejto zamestnankyne nie je zamestnaný, nemá žiadny príjem, je dobrovoľne nezamestnaný môže si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela v plnej výške? okrem toho si uplatňuje aj na seba ako odpočítateľnú položku rozdiel medzi 95.616 a vlasným dôchodkom? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
katkaj
21.02.08,12:56
Chcela by som sa spýtať :zamestnankyňa, ktorá je u nás v riadnom pracovnom pomere, od roku 2006 je starobná dôchodkyňa, v roku 2007 si platila dobrovoľne nemocenské poistenie - má pri ročnom zúčtovaní dane nárok 1. na odpočet zaplateného poistného na nemocenské poistenie ?, Áno má 2. manžel tejto zamestnankyne nie je zamestnaný, nemá žiadny príjem, je dobrovoľne nezamestnaný môže si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela v plnej výške?Áno okrem toho si uplatňuje aj na seba ako odpočítateľnú položku rozdiel medzi 95.616 a vlasným dôchodkom? Áno Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

odpovede červeným v texte
Vladimír Ozimý
21.02.08,13:57
ja si dovolím nesúhlasiť z bodom čo sa týka uplatnenia si poistného dôchodcom ktoré si platní ako dobrovoľne poistená. v § 5 ods. ods. 8 je zadefinované že základom dane sú zdaniteľné príjmy ponížené o poistné a príspevky, ktoré je zamestnanec povinný platiť. Takže ona si to povinne neplatiľa a tým pádom neznižuje základ dane...
Zoltán Kovács
21.02.08,14:11
ja si dovolím nesúhlasiť z bodom čo sa týka uplatnenia si poistného dôchodcom ktoré si platní ako dobrovoľne poistená. v § 5 ods. ods. 8 je zadefinované že základom dane sú zdaniteľné príjmy ponížené o poistné a príspevky, ktoré je zamestnanec povinný platiť. Takže ona si to povinne neplatiľa a tým pádom neznižuje základ dane...

Registrovaním sa na dobrovoľne poisteného stáva povinným. Keď sa registroval tak je povinný platiť. ;)
Vladimír Ozimý
21.02.08,14:13
Registrovaním sa na dobrovoľne poisteného stáva povinným. Keď sa registroval tak je povinný platiť. ;)

ale nie je to povinný platiť ako zamestnanec :)
Riočka
21.02.08,14:46
Dobrý deň.
Aj ja by som potrebovala poradiť s ročnými zúčtovaniami.

1. ako majú zamestnanci správne dokladovať výšku dôchodku či už pre seba, alebo manžela/manželku, ak si na nich uplatňujú nezdaň. časť?
Posielajú mi zo Soc.poisťovne Rozhodnutie o zvýšení dôchodku od 1.júla 2006 a od 1.júla 2007. Môžem to akceptovať a uplatniť 6x sumu z jedného rozhodnutia a 6x sumu z druhého?
2. čo stým, keď pošlú rozhodnutie, ale v žiadosti nemajú vyplnené, že si uplatňujú nezdaň. časť na manželku?
3. ako postupovať v prípadoch, keď zamestnanec, ktorý nastupil v piebehu roka 2007, alebo bývalý zamestnanec, ktorý skončil v priebehu roka 2007 požiada o ročné zúčtovanie a nemá zdokladované celé obdobie roka 2007?
Robiť mu ročné zúčtovanie, alebo žiadosť vrátiť aj s potvrdením o príjme od nás s odôvodnením, že nemá zdokladovaný celý rok?

Ďakujem za odpovede
Katija
21.02.08,15:27
ale nie je to povinný platiť ako zamestnanec :)
Áno, ale aj tak si môže odpočítať dobrovoľne zaplatené poistenie do SP od príjmov zo závislej činnosti. Platí to už od roka 2004. Prečítaj si usmernenie MF SR napr. v tomto príspevku
http://www.porada.sk/601182-post22.html
Vladimír Ozimý
12.03.08,08:51
ja si dovolím nesúhlasiť z bodom čo sa týka uplatnenia si poistného dôchodcom ktoré si platní ako dobrovoľne poistená. v § 5 ods. ods. 8 je zadefinované že základom dane sú zdaniteľné príjmy ponížené o poistné a príspevky, ktoré je zamestnanec povinný platiť. Takže ona si to povinne neplatiľa a tým pádom neznižuje základ dane...

beriem späť je to definované presne vo finančnom spravodajcovi 2/2004...takže súhlasím s vyššie uvedeným príspevkom a ospravedlňujem sa za mylný názor ;)
simako
26.03.08,14:24
Je potrebné dokladovať u jej manžela žiadny príjem?