Laura1
18.03.05,09:07
Podnikateľovi hrozí veľký zisk! Jeho syn vlastní PC. Môže spísať so synom zmluvu o nájme PC vo výške 80.000,- Sk. Zmluva o nájme nie je nikde zaregistrovaná! Vyplatí synovi 80.000,-. Syn podá daňové priznanie, ale nezaplatí nič, nakoľko je 19 ročný študent nemá žiaden príjem, odpočíta si 80.832,- Sk.
Tým podnikateľ zníži svoju daňovú povinnosť.
Čo mám poradiť podnikateľovi?
M0NIKA
18.03.05,08:17
Dosť vysoká suma....
Nevie mu prenajať aj niečo iné, napr. auto?
Sefcikova
18.03.05,08:29
presne tak je to moc okatá suma za prenájom 1 PC, keď si predstavíš, že za 80 tis. si v danom roku mohol kúpiť 3 dobré PC aj s monitormi

auto by bolo možné, pokiaľ by mal možnosť od niekoho prenajať, ale keďže by si chcel nájom uplatniť ako náklad v podnikaní, mal zaplatiť cestnú daň, nákup PHM (?) , kniha jázd atď...

myslím, že s tým ťažko teraz niečo narobíš, nechj to tento rok tak, nech uhradí daň a nech si to budúci rok stráži, aby si potom nemusel vyrábať doklady
Mickya
18.03.05,08:33
Tiež mám podobný prípad. A kebyže dá 20 000, je to vysoká suma? To by vlastne bolo oslobodené, nie?
tonkat
18.03.05,08:40
Podnikateľovi hrozí veľký zisk! Jeho syn vlastní PC. Môže spísať so synom zmluvu o nájme PC vo výške 80.000,- Sk. Zmluva o nájme nie je nikde zaregistrovaná! Vyplatí synovi 80.000,-. Syn podá daňové priznanie, ale nezaplatí nič, nakoľko je 19 ročný študent nemá žiaden príjem, odpočíta si 80.832,- Sk.
Tým podnikateľ zníži svoju daňovú povinnosť.
Čo mám poradiť podnikateľovi?
Ešte by toho syna mohol zamestnať - teda niečo na prenájom, niečo mzdy - spolu do výšky nezdan. časti pre syna. Ale zaplatiť zdravotnú poisťovňu. To je môj názor.
Sefcikova
18.03.05,09:18
Ešte by toho syna mohol zamestnať - teda niečo na prenájom, niečo mzdy - spolu do výšky nezdan. časti pre syna. Ale zaplatiť zdravotnú poisťovňu. To je môj názor.
pokiaľ by to chcel riešiť formou mzdy, čo i len na dohodu, mal mu odvádzať zrážkovú daň z príjmu (pokiaľ by nemal HM 6500.-, tam už odvody atď.).

tá zrážková daň by sa potom uviedla v daňovom priznaní syna a bola by mu vrátená, no ale keďže určite neodvádzal daň z dohody ... ? hovorím spätne vyrábať doklady je o ničom
ja by som si toto na triko nikdy nezobrala
Jana Motyčková
18.03.05,09:23
Akú zrážkovú daň ? Syn by si vypísal prehlásenie k dani, že si uplatňuje NČ a preddavky by neplatil. Ale problém by mal s úrazovým poistením do SP.
Janca
18.03.05,09:24
Bezproblémové by bolo riešenie ako píše Mickya do cca 21,000 Sk, čo je príjem oslobodený.
Ak sa nenájde ďalší nápad, radšej zdaniť. Určite nie cez dodatočné vyrobenie dohod, lebo nastanú problémy, ak nebol zaregistrovaný na DU ako platiteľ dane zo závislej činnosti, odvody, hlásenia (všetko určite dodatočne a možno aj zle vyplnené) napadne každého pracovníka poisťovne a DU, že ide o dodatočné vyrobenie nákladov. Nepovažovala by som ich za "blbých!.
bodliak
18.03.05,09:37
Tych 80.000 by sa dalo obhajit, ak by ste PC potrebovali aj s drahym specializovanym softverom (ktory by syn legalne vlastnil a licencia by povolovala prenajom), alebo ak by sa jednalo o PC s nejakou specifickou HW vybavou, ktora sa dnes tazko zhana. Urcite nie bezne PC.
Sefcikova
18.03.05,09:38
Akú zrážkovú daň ? Syn by si vypísal prehlásenie k dani, že si uplatňuje NČ a preddavky by neplatil. Ale problém by mal s úrazovým poistením do SP. zrážková daň nemá predsa nič spoločné z nezdaniteľnou časťou - nezdaniteľnú časť by si syn uplatnil pri daňovom priznaní. nevieš ako sa robia dohody ??

napr. HM z dohody 4000.- Sk náklad
úrazové poistenie 32.- Sk náklad (odvod so SP)
daň zrážková 19% 760.-
mzda z dohody = 3240.-

neviem ako by si to riešil ty , ale ja určite takto, ale to som chcela povedať, že takto spätne riešiť to je problém - presne ako hovorí JANČA - daňováci nie sú blbý
vladan
18.03.05,09:42
zrážková daň nemá predsa nič spoločné z nezdaniteľnou časťou - nezdaniteľnú časť by si syn uplatnil pri daňovom priznaní. nevieš ako sa robia dohody ??

napr. HM z dohody 4000.- Sk náklad
úrazové poistenie 32.- Sk náklad (odvod so SP)
daň zrážková 19% 760.-
mzda z dohody = 3240.-

neviem ako by si to riešil ty , ale ja určite takto, ale to som chcela povedať, že takto spätne riešiť to je problém - presne ako hovorí JANČA - daňováci nie sú blbý
ja by som mu dala podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov a počítala by som takto:

HM 4000,- Sk
úrazové 32,- Sk
nezdaniteľná čiastka 6736 (platná do 31.12.2004)
čistá mzda 4000,- Sk

... ale spätne ... fakt by som veľmi neriskovala ...
Sefcikova
18.03.05,09:54
ak sa to dá aj takto tak áno, potom SOMIJ sorry
Janca
18.03.05,10:01
A musím sa vrátiť k tej registrácii platiteľa dane PZČ, ak nebola pri registrácií platiteľa dane z príjmu, lebo tam je pokuta, že nebola registrácia a ďalšie pokuty za to, že neboli štvrťročné hlásenia (aj nulové) a aby nakoniec nebolo viac pokút a poplatkov ako zaplatená daň z tých 80 tis. ktoré treba znížiť.
pyton
18.03.05,10:04
A musím sa vrátiť k tej registrácii platiteľa dane PZČ, ak nebola pri registrácií platiteľa dane z príjmu, lebo tam je pokuta, že nebola registrácia a ďalšie pokuty za to, že neboli štvrťročné hlásenia (aj nulové) a aby nakoniec nebolo viac pokút a poplatkov ako zaplatená daň z tých 80 tis. ktoré treba znížiť.Nulové štvrťročné sa predsa nedávajú. Registrácia platiteľa k dani z príjmov zo záv. čin. sa urobí tiež bez problémov. A študent sa registrovať nemusí. Tu problémy podľa mňa nie sú.
Janca
18.03.05,10:05
Tak asi kde, keď si raz registrovaný za platiteľa aspoň u nás áno.
Zita5
18.03.05,10:07
Nulové štvrťročné sa predsa nedávajú. Registrácia platiteľa k dani z príjmov sa urobí tiež bez problémov.

Kamoš za nepodanie nulového dostal pokutu 2 000,- Sk a to v roku 2004 . Takže .......
pyton
18.03.05,10:12
presne tak je to moc okatá suma za prenájom 1 PC, keď si predstavíš, že za 80 tis. si v danom roku mohol kúpiť 3 dobré PC aj s monitormi

auto by bolo možné, pokiaľ by mal možnosť od niekoho prenajať, ale keďže by si chcel nájom uplatniť ako náklad v podnikaní, mal zaplatiť cestnú daň, nákup PHM (?) , kniha jázd atď...

myslím, že s tým ťažko teraz niečo narobíš, nechj to tento rok tak, nech uhradí daň a nech si to budúci rok stráži, aby si potom nemusel vyrábať doklady
Kúp aj mne 3 dobré PC aj s monitormi za 80000,-Sk ...
pyton
18.03.05,10:18
Podnikateľovi hrozí veľký zisk! Jeho syn vlastní PC. Môže spísať so synom zmluvu o nájme PC vo výške 80.000,- Sk. Zmluva o nájme nie je nikde zaregistrovaná! Vyplatí synovi 80.000,-. Syn podá daňové priznanie, ale nezaplatí nič, nakoľko je 19 ročný študent nemá žiaden príjem, odpočíta si 80.832,- Sk.
Tým podnikateľ zníži svoju daňovú povinnosť.
Čo mám poradiť podnikateľovi?
Ako premýšľam tak premýšľam, mne sa tvoj nápad celkom páči. Inak, keby mu ho prenajal za 40000,- tak by nemusel vôbec podať DP, nie? Ale 80 je viac ako 40, takže lepší nápad a myslím, že sa to dá obhájiť a na druhej strane ťažko vyvrátiť.
adinka55
18.03.05,10:19
Skus si od nejakeho dochodcu-sukromnej osby akoze kupit nejaky drobny majetok tak do patnasobku ziv. minima t.j. tusim 4310*5= 21550 Sk - podla zakona je tato suma oslobodena od dane.
To by mohlo pomoct, ak spravis tych zmluv viac.
pyton
18.03.05,11:18
ja by som mu dala podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov a počítala by som takto:

HM 4000,- Sk
úrazové 32,- Sk
nezdaniteľná čiastka 6736 (platná do 31.12.2004)
čistá mzda 4000,- Sk

... ale spätne ... fakt by som veľmi neriskovala ...
Rozmýšľam, od akej výšky príjmu si musí študent platiť tých 14% do zdravotnej? Lebo inak by mohol byť ten hrubý príjem kľudne vyšší a budeme odpočítavať zákl.nezd.časť.
učty
18.03.05,18:04
Oneskorená registrácia - pokuta DÚ
oneskorené hlásenie - pokuta DÚ
Neregistruje sa študent, ale zamestnávateľ. Ak sa neodhlási, podáva nulové hlásenia
Príjmy z predaja hnuteľných vecí , okrem tých čo boli obchodným majetkom sú oslobodené - viď § 9 písmeno d
Heleč
18.03.05,18:16
Prípadne by som radšej kúpila nejaké stroje na kúpno predajnú zmluvu od fyzickej osoby - nepodnikateľa. Alebo kúpila faktúru od malého živnostníka na pomocné práce.
katarina30
18.03.05,18:38
Podnikateľovi hrozí veľký zisk! Jeho syn vlastní PC. Môže spísať so synom zmluvu o nájme PC vo výške 80.000,- Sk. Zmluva o nájme nie je nikde zaregistrovaná! Vyplatí synovi 80.000,-. Syn podá daňové priznanie, ale nezaplatí nič, nakoľko je 19 ročný študent nemá žiaden príjem, odpočíta si 80.832,- Sk.
Tým podnikateľ zníži svoju daňovú povinnosť.
Čo mám poradiť podnikateľovi?
Ja si myslim, ze ked sa uz niekto rozhodne dodatocne vymyslat doklady bolo by lepsie, keby sa jednalo o osobu cudziu (nie syna, co je osoba blizka), tam je cena dohodou (moze byt prokticky lubovolna), zatial co pri osobe blizkej je potrebne preukazat, ze dohodnuta cena je cena obvykla,co v tomto pripade rozhodne nie je. Navrhujem dohodnut sa s kamaratom syna.
Vladimír Ozimý
19.03.05,12:23
čo sa týka tých zmlúv na drobný majetok od dôchodcov. podľa mňa tam to nie je limtované sumou päť násobku životného minima. Ved v paragarafe 9 je jasne napísané že od dane je oslobodený príjem z predaj hnuteľného majetku(nie je tam špecifikovaná výška sumy). Takže dá sa aj viac no však viac ako 30000 SK by som to nedal lebo treba odpisovať...,
Sany
19.03.05,14:24
čo sa týka tých zmlúv na drobný majetok od dôchodcov. podľa mňa tam to nie je limtované sumou päť násobku životného minima. Ved v paragarafe 9 je jasne napísané že od dane je oslobodený príjem z predaj hnuteľného majetku(nie je tam špecifikovaná výška sumy). Takže dá sa aj viac no však viac ako 30000 SK by som to nedal lebo treba odpisovať...,Ale mohol by tam byť PC za 29.000,-, nejaká policová skriňa za 8.000,- písací stôl + kreslo za 10.000,- ....a je to.
ik-a
19.03.05,14:30
Ale mohol by tam byť PC za 29.000,-, nejaká policová skriňa za 8.000,- písací stôl + kreslo za 10.000,- ....a je to.
Treba, ale davat pozor na to zariadovanie kanc.zostavami. Mozu prist na kontrolu a vyzvat vas, aby ste im tie veci ukazali. Vsetko z mierou.
Sany
19.03.05,17:10
Ale samo, to len ak mám nejaký PC, nejaký stôl a kresielko a skriňu, ael veď to má snáď každý. A pokiaľ má FO sídlo doma, tak neviem, ale mám skúsenosť, že papiere sa v prípade kontroly nosia na DÚ, a okrem toho, ak bude kontrola o nejaký ten rôčik, tak sa to už mohlo aj rozpadnúť. Toho by som sa nebála.
Jana Motyčková
19.03.05,17:15
Rozmýšľam, od akej výšky príjmu si musí študent platiť tých 14% do zdravotnej? Lebo inak by mohol byť ten hrubý príjem kľudne vyšší a budeme odpočítavať zákl.nezd.časť.Hovoríme o roku 2004 - takže 4000. Tento rok 6500.
pyton
19.03.05,17:52
Hovoríme o roku 2004 - takže 4000. Tento rok 6500.
Dík. Ale ja som si práve našla v lit., že 3000,-je tá hranica, ktorú ak presiahne, tak musí sa prihlásiť do ZP a uhr. 14%, tak zase neviem. Tých 6500,- je tam uvedených tiež, ale že už nie mesačne ale až po uplynutí roka /potom 9x6500,- + 3xsuma min.mzdy od 1.10.05/t.j. ak bude jeho ročný príjem vyšší od tejto sumy tak vtedy. Tak teraz zase neviem, či teda 3000,- alebo 4000,- tento rok.
pyton
19.03.05,17:57
Ja si myslim, ze ked sa uz niekto rozhodne dodatocne vymyslat doklady bolo by lepsie, keby sa jednalo o osobu cudziu (nie syna, co je osoba blizka), tam je cena dohodou (moze byt prokticky lubovolna), zatial co pri osobe blizkej je potrebne preukazat, ze dohodnuta cena je cena obvykla,co v tomto pripade rozhodne nie je. Navrhujem dohodnut sa s kamaratom syna.
Používaš termíny, ktoré už myslím zo zákona vypadli, tak potom o čo sa opieraš?
pyton
19.03.05,18:02
Oneskorená registrácia - pokuta DÚ
oneskorené hlásenie - pokuta DÚ
Neregistruje sa študent, ale zamestnávateľ. Ak sa neodhlási, podáva nulové hlásenia
Príjmy z predaja hnuteľných vecí , okrem tých čo boli obchodným majetkom sú oslobodené - viď § 9 písmeno d
Ten podnikateľ snáď zaregistrovaný je, keď tomu študentovi vyjde daň nula, tak štvrťročné hlásenia s nulami sa podľa mňa nepodávajú, nikde som nenašla, že áno a ak už hlásenia podával kvôli iným zam. tak tie nuly to neovplyvnia.
hanulla
19.03.05,20:25
Skus si od nejakeho dochodcu-sukromnej osby akoze kupit nejaky drobny majetok tak do patnasobku ziv. minima t.j. tusim 4310*5= 21550 Sk - podla zakona je tato suma oslobodena od dane.
To by mohlo pomoct, ak spravis tych zmluv viac.
A čo takto zo synom spravit zmluvu o prenájem PC a z niekym inym zmluvu o diele npr. za predpokladu že má tento podnikatel web stranku tak na vylepseni tejto stranky - ale pozor musí byt v zmluve ze všetko ide na jeho naklady a nie na náklady podnikatela, taktiez aby bolo uvedevá jednorázova odmena -vypltená suma.-do 21000 nie na niekolko krat - to by bola ako mzda- ten to ma oslobodene od dane- prílezitostný príjem.
- alebo teraz ma napadlo - jednorázový uklid priestorov súkromnou osobou
- pri prenájme PC by mal byť SW legálny
mv66
19.03.05,21:41
Ano, ak nema podpisanu prikaznu zmluvu a syn nema ZL, vyplatenu sumu mu musi zrazit 19% dan. Keby to vymyslel v decembri, dobra praca, lebo synovi by vsetko vratili. S odvodovou starostou si rady v tomto pripade neviem.
mv66
19.03.05,21:45
To bol dalsi dobry napad. Nech mu syn ten pocitac preda. Nezdanuje to. Len ci ma aspon spolovice taku hodnotu?
Laura1
20.03.05,13:18
Ale mohol by tam byť PC za 29.000,-, nejaká policová skriňa za 8.000,- písací stôl + kreslo za 10.000,- ....a je to.
FO - dôchodca, alebo študent, ktorý predáva PC atď, musí mať doklad o kúpe?
Napr. kúpi si PC v r. 2002 za 26.000,- a v roku 2004 predá za 29.000,- ,
Manual
20.03.05,13:29
Myslím že nemusí mať doklad o jeho kúpe. Je to jeho súkromný majetok. Aj keď občan predáva osobné auto, nepýtaš si od neho faktúru za čo ho kúpil. To je vec dohody dopyt-ponuka. Ako doklad o tom že je jeho pravým majitelom môže byť záručný list na PC alebo podobný doklad.
Pekný nedelný deň...
mv66
20.03.05,14:02
Suhlas, staci spisat kupno-predajnu zmluvu, tam uviest daku sumu a prilozit zarucny list.
Jana Motyčková
20.03.05,18:18
9x6500,- + 3xsuma min.mzdy od 1.10.05/t.j. ak bude jeho ročný príjem vyšší od tejto sumy tak vtedy. Toto je správne. Ale treba sledovať zmeny po 1.7.
anto
20.03.05,18:30
Domnievam sa, že výška prenájmu by mala byť obvyklá v čase a mieste prenájmu majetku. Dôležité je dokázať, že tá cena bola obvyklá v čase a mieste, t.j. majetok bol nevyhnutný k zabezpečeniu príjmu a do obchodných zmlúv, ktoré uzavrú podnikatelia, alebo fyzické osoby, nemôže správca dane hovoriť. Myslím si, že prenájom by bol možný aj za týchto podmienok vo celej výške, lepšie v splátkach mesačne, alebo štvrťročne. Dôkazné bremeno o výške v tomto prípade bude na správcovi dane, on bude musieť dokázať, že cena nie je primeraná, čo však bude veľmi ťažké a spravidla na tomto daňové úrady pohoria.
alica
21.03.05,12:32
A co sikovnu zmluvu o dielo? Syn si dan vyspotiada v ramci DP a odvody ak je to mesacne do 3000 m.r. neplati.
Laura1
22.03.05,08:45
Kúpnopredajnú zmluvu by mali podpísať pred notárom?
pyton
22.03.05,08:47
Kdeže, nič to neprikazuje. Možno, keby šlo o nejaký väčší nákup:)