Janusa
21.02.08,14:22
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť:
Podľa zmluvy ideme dodávať do ČR platiteľovi DPH zariadenie s montážou. V zmluve sú dohodnuté platby bez DPH. Odberateľovi som vystavila zálohovú faktúru a on ju uhradil. Mám teraz vystaviť do 15 dní daňový doklad k prijatej zálohe? Alebo až keď bude zariadenie namontované? Prosím poraďte.
Vladimír Ozimý
21.02.08,13:33
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť:
Podľa zmluvy ideme dodávať do ČR platiteľovi DPH zariadenie s montážou. V zmluve sú dohodnuté platby bez DPH. Odberateľovi som vystavila zálohovú faktúru a on ju uhradil. Mám teraz vystaviť do 15 dní daňový doklad k prijatej zálohe? Alebo až keď bude zariadenie namontované? Prosím poraďte.

Vznik daňovej povinnosti par. 19 ods 4
Následne par. 73 - povinnosť vystaviť FA pri službách - do 15 dní od poskytnutia služby alebo prijatia zálohy..

takže vystaviť pri prijatí zálohy
Janusa
21.02.08,13:37
No neviem, lebo tovar s inštaláciou a montážou pre platiteľa DPH v členskom štáte je oslobodené od DPH podľa par. 43
Janusa
21.02.08,13:58
Vlado - teraz som preštudovala zákon, mal si pravdu ale nie par. 73 ale 72 .... Takže vystavím faktúru so sumou bez DPH s poznámkou osl. od DPH podľa par. 43 .... Ale čo s ňou? Zaradiť do daňového priznania s dátumom prijatej platby?
Vladimír Ozimý
21.02.08,14:05
No neviem, lebo tovar s inštaláciou a montážou pre platiteľa DPH v členskom štáte je oslobodené od DPH podľa par. 43

nie je pravda že tovar s montážou je oslobodený podľa par. 43. Nejde o dodanie tovaru. POZOR!!!! Nevstupuje ani do súhrnného výkazu.

Na tovar dodaný s montážou sa pozeráme ako na službu....
Janusa
21.02.08,14:27
No teraz si ma fakt dostal, lebo sme to tak robili po minulé roky ...
Hľadám v zákone ale nejako sa k tomu nemôžem dopracovať ...
Vladimír Ozimý
21.02.08,14:46
No teraz si ma fakt dostal, lebo sme to tak robili po minulé roky ...
Hľadám v zákone ale nejako sa k tomu nemôžem dopracovať ...

ide o ustanovenie miesto dodania podľa § 13 ods 1 písm b) kde tovar dodaný s montážou sa neposudzuje ako miesto dodania ako tovaru ale miestom dodania je miesto kde je montáž vykonaná. Už len na základe toho nemôžme posudzovať podľa par. 43, pretože ak by sme sa na to pozerali ako na tovar potom miestom dodania je miesto kde sa tovar nachádza pred začatím prepravy t.j. na území SR vo vašom prípade...oslobodzujete na základe par. 43 alebo ak dodávate ako neplatiteľovi potom zaťažujete DPH tuzemskou. Na druhej strane ak dodáte s montážou napr. do ČR neplatiteľovi (občanovi) nebudete zaťažovať tuzemskou dph ale ste povinní sa registrovať sa v ČR. Ak by ste to dodali zdaniteľnej osobe potom je osoba povinná platiť daň prijímateľ tejto služby a vystavujete bez DPH. U nás to hovorí § 69 ods. 2 zákona.
Janusa
21.02.08,15:11
no ja som pochopila par. 69/2 tak, že sa týka dodania z členského štátu do tuzemska platiteľovi dane ... čiže opačný prípad ako ja uvádzam .... Neviem, teda ... Ale aby sme to nejako zhrnuli, k prijatej zálohe vystavím faktúru bez DPH ale na aký paragraf sa mám teda odvolať? A ešte otázočka, dať túto faktúru do daňového priznania? Alebo až faktúru pri dodaní tovaru?
Vladimír Ozimý
21.02.08,15:20
no ja som pochopila par. 69/2 tak, že sa týka dodania z členského štátu do tuzemska platiteľovi dane ... čiže opačný prípad ako ja uvádzam .... Neviem, teda ... Ale aby sme to nejako zhrnuli, k prijatej zálohe vystavím faktúru bez DPH ale na aký paragraf sa mám teda odvolať? A ešte otázočka, dať túto faktúru do daňového priznania? Alebo až faktúru pri dodaní tovaru?

ja som ten par. 69 ods. 2 uviedol ako príklad opačného charakteru ak je dodaný tovar s montážou na území SR...takže tak

do daňového priznania to nevstupuje...
Vladimír Ozimý
21.02.08,15:22
teraz ma napadlo či je vôbec potrebné tam uvádzať odvolávku pretože to nie je predmetom dane na území SR ako píšete ide to do ČR (tam vzniká predmet dane)...to jest nie ste povinní ani vystaviť faktúru do 15 dní keďže nejde o oslobodenie podľa par. 15,16 alebo 43
Janusa
21.02.08,15:24
OK .... ale ešte mi prosím poraď aký paragraf dať na faktúru ...
Janusa
21.02.08,15:54
... a podľa teba nemám ani fa k prijatej zálohe vystavovať? ... je to asi zbytočné ale fakt neviem ...
Vladimír Ozimý
21.02.08,18:21
... a podľa teba nemám ani fa k prijatej zálohe vystavovať? ... je to asi zbytočné ale fakt neviem ...

no proste ked zoberiem to že to nie je ani dodanie podľa par. 15,16,43 potom fakt neviem aký odkaz tam dať...