weveronika
21.02.08,14:46
Ahojte!

Chcela by som sa spýtať na pojem mzda.
Bežne sa používajú pojmy ako základná časť mzdy, pohyblivá časť mzdy.
Našla som aj takéto rozdelenie:
Hrubý príjem zamestnanca tvorí:

základná zložka
pohyblivá zložkaKde základná zložka:

tarifná časť
mzdové zvýhodnenia
náhrada mzdy
doplatok mzdypohyblivá zložka:

prémie
odmeny
doplnkové odmeny
osobné ohodnotenie
podiely na výsledku hospodáreniaJe teda aj z hľadiska ekonomickej teórie v pohode, keď sa používajú spojenia základná zložka mzdy a pohyblivá zložka mzdy miesto základná zložka HP a pohyblivá zložka HP? Keď podľa zákona sa náhrada mzdy nepovažuje za mzdu? A keď sa nepovažuje za mzdu, ako potom môže byť súčasťou základnej zložky mzdy??
A v zákonníku práce po novele v r 2007 som našla:
Základnou zložkou mzdy je zložka poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu.
Tak potom už tomu naozaj nerozumiem. čo je základnou a čo pohyblivou zložkou mzdy? Môžem dať rovnítko medzi hrubý príjem zamestnanca a mzdu a
aj pre mzdu môžem použiť to vyššie uvedené členenie pre hrubý príjem?
Som to asi dobre pomotala, však? Dúfam, že sa Vám s tým aspoň niekomu bude chcieť zaoberať:-))
Inak to potrebujem do školskej práce, aby ste boli v obraze:-)
Vďaka!
Veronika
Johanka
21.02.08,15:00
A čo potrebuješ do školskej práce ? Definíciu pojmu mzda ?
andrej_rv
21.02.08,16:52
Pozri si znenie dnes už neplatného zákona č. 1/1992 Zb. o mzde, odmene za pracovnú pohotovosť a o priemernom zárobku v znení zákona NR SR č.105/1999 Z.z..
V § 4 ods. 2 sa uvádza: Mzdou sa rozumejú peňažné plnenia alebo plnenia peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažujú plnenia poskytované podľa osobitných predpisov v súvislosti so zamestnaním, najmä náhrady mzdy, odstupné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu,2a) výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a odmena za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa nepovažujú ani ďalšie plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
V texte zákona možno nájdeš aj ďalšiu "inšpiráciu" do svojej práce :)

Môžem dať rovnítko medzi hrubý príjem zamestnanca a mzdu Nie, hrubý príjem má okrem mzdy aj ďalšie zložky (náhrady mzdy za dovolenku , odmeny pri jubileách..atď), ktoré podliehajú dani zo závislej činnosti a v širšom zmysle aj ďalšie nezdaňované príjmy (náhradu mzdy za dočasnú práceneschopnosť, paušálne náhrady, bonus....).
weveronika
22.02.08,15:33
O.K. takže členenie na základnú a pohyblivú zložku mzdy, pričom medzi základnú patria aj náhrada mzdy a iné použiť nemôžem, keďže mzda sa nerovná HP.
A ak by som použila pojem mzdové náklady? Že existuje základná a pohyblivá zložka mzdových nákladov? Alebo je to blbosť a pojem základná a pohyblivá zložka mám používať len v súvisloti s hrubým príjmom?
ďaaakujem veľmi pekne!!:-)))))))