login23
21.02.08,15:51
Ahojte, viete mi niekto poradiť s týmto? Chceme si v kúpeľni vyrobiť stolík a vsadiť do neho umývadlo. Vraj na to existuje niečo také(nejaký plát) ako polotovar. Ale nikde to nevieme zohnať. Stále nám ponúkaju plát z mramoru, ale my by sme chceli niečo, čo sa potom dá obložiť kachličkami. Ďakujem
Peter Briatka
22.02.08,06:30
V tomto prípade by som ti odporučil Sádrokartón do vlhkého prostredia... Tvar otvoru nemôže byť preddefinvaný nakoľko tvary umyvadiel sú rôzne...
Chobot
22.02.08,07:35
Ahojte, viete mi niekto poradiť s týmto? Chceme si v kúpeľni vyrobiť stolík a vsadiť do neho umývadlo. Vraj na to existuje niečo také(nejaký plát) ako polotovar. Ale nikde to nevieme zohnať. Stále nám ponúkaju plát z mramoru, ale my by sme chceli niečo, čo sa potom dá obložiť kachličkami. Ďakujem

Dá sa aj sádorkartón, ale ja ti poradím lepšiu vec, odolnejšiu voči vode, než je sadrokartón.

Správne ti povedali, že existujú polotovary - je to extrudovaný plát polystyrénu z oboch strán spevnený sklolaminátovou sieťou a stavebným lepidlom. Majú ich napr. v Prespore, ale je to dosť drahé, 1m2 vyjde cez 2000 SKK.

Ja som si to urobil sám. Kúpiš dva pláty obyčajného polystyrénu o hrúbke 5 cm (príp. toľko, akú plochu potrebuješ), sklotextilnú sieťku a stavebné lepidlo. Najprv zlepíš pláty polystyrénu hranami k sebe stavebným lepidlom. Položíš ich na rovnú plochu a natrieš celú plochu tenkou vrstvou stavebného lepidla. Na to položíš sieťku a na sieťku tiež namažeš niekoľko milimetrovú vrstvu lepidla a uhladíš. Treba to nechať poriadne vyschnúť. Takto bude lepidlo schnúť dlhšie ako napr. na stene, lebo polystyrén je nesavý a lepidlo musí samé preschnúť. Po vysušení (cca 24 h.) to isté môžeš urobiť na druhej strane. Takto dostaneš veľký stavebný plát, do ktorého môžeš vyrezať otvor pre umývadlo a prípadne batériu. Je to ľahšie, než nejaký pórobetón, má to väčšiu plochu a je to ľahko opracovateľné. Na to sa pekne môžu lepiť kachličky.

Ja mám takto urobené a osadené umývadlo.
bulnova
22.02.08,18:55
Tieto stolíky sme v našich kúpeľniach robili aj my. Vrchnú dosku z 5 cm hrubého tvrdeného polystyrénu - v Baumaxe 1 tabuľa cca 370 Sk (to je ten ružový alebo zelený). Nohu z yporu . Obkladané špeciálnym lepidlom (vo vedierku s lastovičkou) - v Baumaxe 1kg - 100 Sk. Veľmi ľahko sa vyrezáva otvor. Niekedy manžel používal dosku na kuchynskú linku (mávajú aj menšie zbytky).
login23
22.02.08,18:58
Ďakujem za rady, ja by som však chel vyrobiť takýto stolík pre dve umývadlá, tj. vrchná doska by mala byť dlhá cca 150 - 160 cm. Myslíte, že to polystyrén vydrži a nezlomí sa?
bulnova
22.02.08,19:14
Určite sa nezlomí - je veľmi pevný. Tabuľa má tuším rozmer 50x130 cm. Ak chceš väčší, môžeš na nohu stola pripevniť drevený rám a naň položiť polystyrén. S kuch. pracovnou doskou môžeš dosiahnuť rozmer akýkoľvek - cena je prístupná.