nikuskaj
21.02.08,17:26
Dobrý večer,
prosila by som o odpoveď.SZČO je platca DPH,vedie JU a spolu s manželom prenajíma byt. Moja otázka znie,či je možné ,aby si na príjmy z prenájmu za byt uplatnila paušálne výdavky vo výške 40%,aj ked zo živnosti vedie účtovníctvoči sa to dá kombinovať alebo nie.ďakujem pekne.
mysimis
21.02.08,16:33
Áno môže si uplatniť 40% výdavky. Pozor na tento prípad, lebo dph musí odviesť aj zo sumy prijatej za prenájom uvedeného bytu.
nikuskaj
21.02.08,16:35
ale byt patrí obidvom manželom a prenajímajú ho spoločne,čiže nie iba ona ako SZČO,ale ako súkromné ososby.aj vtedy treba odviesť DPH z prenájmu bytu?
Zoltán Kovács
21.02.08,16:37
Áno môže si uplatniť 40% výdavky. Pozor na tento prípad, lebo dph musí odviesť aj zo sumy prijatej za prenájom uvedeného bytu.

Nerozumiem Miška. Podnikateľ platiteľ DPH. Ale prenajíma ako občan - nepodnikateľ. Žeby musel z nájom odvádzať DPH?
mysimis
21.02.08,16:37
áno aj vtedy je potrebné odviesť.
mysimis
21.02.08,16:38
Nerozumiem Miška. Podnikateľ platiteľ DPH. Ale prenajíma ako občan - nepodnikateľ. Žeby musel z nájom odvádzať DPH?

áno, musí aj napriek tomu že je občan.
Zoltán Kovács
21.02.08,16:39
áno, musí aj napriek tomu že je občan.

Prečo?

P.S. Mám tušáka, že mám okno obrovské. Prosím vysvetliť, prípadne pripojiť §§. Ďakujem.
nikuskaj
21.02.08,16:40
ale potom iba z podielu,ktorý pripadne manželke,ktorá je SZČO...pretože ten príjem rozdeľujem obidvom manželom,lebo si to tak želali
mysimis
21.02.08,16:41
Mám takýto konkrétny prípad aj ja a aj sme to tu už viackrát rozoberali: napr. http://www.porada.sk/t73207-zivnostnik-platca-dph-prenajom-bytu.html
mysimis
21.02.08,16:47
kuk sem:
§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
nikuskaj
21.02.08,16:47
neviem či som správne pochopila,ale zdaňujem potom príjem iba nad 24900?_
Tanče
21.02.08,16:48
Áno môže si uplatniť 40% výdavky. Pozor na tento prípad, lebo dph musí odviesť aj zo sumy prijatej za prenájom uvedeného bytu.

ale plátca DPH si nemôže uplatniť paušálne výdavky! (iba ak by bol platiteľom len časť zdanovacieho obdobia)
§6 ods. 10 ZDP
nikuskaj
21.02.08,16:53
ok,spýtam sa inak...musí ten príjem byť rozdelený obom manželom,alebo to môžem dať len na manžela-občana?
mysimis
21.02.08,16:56
Ak sa oni dvaja dohodnú, že len jeden to bude zdaňovať môžeš to dať len na manžela.
nikuskaj
21.02.08,16:59
takže urobím to asi tak,nakolko by som musela podávať opravné priznanie DPH,pretože som to neuplatňovala
betka
21.02.08,17:11
Príjmy zo živnosti sa zdaňujú podľa 6/1. Príjmy z prenájmu zdaňujeme podľa 6/3.
Ak som platiteľ DPH, nemôžem si uplatniť paušálne výdavky , za predpokladu, že som platiteľom celé ZO.

Prenájom bytu môže byť v prípade tohto občana a zároveň SZČO podľa z o DPH par. 38:
- je vždy oslobodený, ak prenajímam iným občanom a neplaiteľom DPH
- môže byť oslobodený, ak sa tak rozhodne, voči platiteľom DPH.

Ak tieto osoby prenajímajú a sú zaroveň SZČO, a prenájom je oslobodený, sú povinný počítať koef. Do DP, im vstupuje prenájom do riadku 13.
Anja111
21.02.08,17:12
Pripájam vyjadrenie DR SR:

Platiteľ dane pri nájme nehnuteľnosti postupuje podľa § 38 zákona DPH, pričom v zmysle § 38 ods. 3 zákona o DPH nájom nehnuteľnosti alebo jej časti je oslobodený od dane s výnimkou prípadov uvedených v tomto ustanovení. Zákon však dáva platiteľovi dane právo voľby, že platiteľ dane, ktorý prenajíma nehnuteľnosť inému platiteľovi dane, sa môže rozhodnúť, že nájom bude zdaňovať (§ 38 ods. 5 zákona o DPH). Právo voľby zákon umožňuje len tým platiteľom dane, ktorí prenajímajú nehnuteľnosti osobám, ktoré sú tiež platiteľmi dane. V ostatných prípadoch musí platiteľ dane nájom nehnuteľnosti poskytnúť s oslobodením od dane. Z uvedeného vyplýva, ak platiteľ dane prenajme nehnuteľnosť alebo jej časť osobám, ktoré nie sú platiteľmi dane (napr. občanom, podnikateľom, ktorí nie sú platcami DPH), uvedený nájom je v zmysle § 38 ods. 3 zákona o DPH oslobodený od dane z pridanej hodnoty.
nikuskaj
21.02.08,17:53
ďakujem krásne všetkým,ktorí prispeli k vyriešeniu mojej otázky...