lukig
22.02.08,08:24
Ahojte poraďáci, potrebovala by som pomôcť s problémom, nad ktorým Vám viacerým zostane stáť rozum...prevzala som účtovníctvo, kde sú neskutočné rozdiely konečných stavov účtov a dokladovou inventúrou-realitou...možno software, určite aj ľudský faktor má na tom svoju zásluhu. Teraj je to na mne a potrebujem poradiť, či sa dajú zúčtovávať inventarizačné rozdiely na účtoch triedy 3 a AKO???
Jednoducho, ak zistím rozdiel na dodávateľoch, že mám mať len napr. 10000,- neuhrad.záväzkov a podľa HK je 15000,- . A to nie len na tomto účte, ale aj na 331, 314, 336...jednoducho bordel.
Asi je to nezmyselná otázka, ale rada by som to dala do poriadku a už si neviem dať rady, čo môžem a čo nie. ďakujem všetkým
Tanče
22.02.08,08:15
§ 26 zákona o účtovníctve:
2) ak ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, je suma záväzkov iná ako ich výška v účtovníctve,uvedú sa záväzky v účtovnej závierke v tomto zistenom ocenení. Pri dlhodobých záväzkoch sa prehodnotí diskontný faktor

dodávam:
7)odseky1-4 nepoužije účtovná jednotka, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva s výnimkou odpisovania majektu a tvorby rezerv, ktoré sú uznaným dan.výdavkov podľa osobitného predpisu

V postupoch účtovania je uvedené:

ak asa pri inventarizácii záväzkov zistí, že ich suma je iná ako je ich suma v účtovníctve, nevytvárajú sa opravné položky, ale ich zvýšenie alebo zníženie sa účtuje priamo na účte záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu nákladov alebo v prospech prísluš.účtu výnosov, napr. ak nie je záväzok splatený alebo splácaný včas a poda zmluvy vzniká povinnosť platiť úroky z omeškania alebo penále.

Tvoj prípad však vypadá šalamúnsky, kde bude zrejme potrebné odkontrolovať účtovanie keď máš také rozdiely vo všetkom....
Ivánuška
22.02.08,08:46
ja mam taký istý problém , a vieš čo tiež neviem či to robím správne, ale ak zistím rozdiel odúčtujem zo záväzkového účtu a dám to ako nedanový náklad. A samozrejme si v internom doklade napísem pokec ku tomu aby som o pár rokov vedela o čo šlo. Ale predtým ešte skúmam ako to vzniklo.
Tanče
22.02.08,09:26
lukig
29.02.08,11:07
§ 26 zákona o účtovníctve:
2) ak ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, je suma záväzkov iná ako ich výška v účtovníctve,uvedú sa záväzky v účtovnej závierke v tomto zistenom ocenení. Pri dlhodobých záväzkoch sa prehodnotí diskontný faktor

dodávam:
7)odseky1-4 nepoužije účtovná jednotka, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva s výnimkou odpisovania majektu a tvorby rezerv, ktoré sú uznaným dan.výdavkov podľa osobitného predpisu

V postupoch účtovania je uvedené:

ak asa pri inventarizácii záväzkov zistí, že ich suma je iná ako je ich suma v účtovníctve, nevytvárajú sa opravné položky, ale ich zvýšenie alebo zníženie sa účtuje priamo na účte záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu nákladov alebo v prospech prísluš.účtu výnosov, napr. ak nie je záväzok splatený alebo splácaný včas a poda zmluvy vzniká povinnosť platiť úroky z omeškania alebo penále.

Tvoj prípad však vypadá šalamúnsky, kde bude zrejme potrebné odkontrolovať účtovanie keď máš také rozdiely vo všetkom....



Mali sme audit a tieto múdre hlavy potvrdili, že rozdiely sa majú účtovať na inventarizačné rozdiely, ako som predpokladala, len mám dilemu, že asi všetky takto vzniknuté rozdiely budú musieť vystupovať ako nedaňové!?!?!?!...asi to bude aj čistejšie.

S kontrolou sa trápim už mesiac...ale poviem vám, že jednoduchšie by bolo vynulovať všetko za rok 2007 a naúčtovať všetko odznova, ako takto hľadať...brutal :( . Neželám nikomu 2 mesiace pred auditom a pri mesačnom plátcovi DPH sa takto rýpať v minulých obdobiach po predošlej účtovníčke.:eek:

ďakujem, pomohli ste mi...
Ally Klima
31.03.08,17:19
Ahoj Lukig, ja sa takto trápim s účtovníctvom už 6 mesiacov, a tiež je mesačným platcom, takže si úplne viem predstaviť, že ako sa cítiš.. mali sme jednu ekonomku ktora bola u nas 4 roky a ked sme zistili, ze robi zle tak sme to dali skontrolovat dalsej a ta to "poopravovala" este lepsie, takze ja teraz odstranujem chyby ktore ani neviem kde vznikli...
ja som mala problem so zaciatocnymi stavmi, ktore sa mi v prvom rade nerovnali, t.j. A sa nerovnali P a taktiez som mala rozdiel medzi zoznamom faktur a 321 a to 3mil., v DP som to riesila inv.rozdielami, nedanovym vynosom, avsak mi to ovplynilo HV, a neviem ci to bolo spravne..