IvetaH
22.02.08,08:56
Poraďáci poraďte:
Som živnostník a používam os.automobil vypožičaný na základe "Zmluvy o výpôžičke". V zmluve mám okrem iného uvedené, že automobil mám zabezpečiť proti krádeži a poškodeniu. Keďže nemám garáž, chcem upraviť miesto na parkovanie vo dvore rodinného domu, ktorého vlastníkom je manželka.
Nejde o investíciu, náklady počítam cca 5.000,- Sk (štrk, dlažba + práca).
Môžem si náklady uplatniť ako daňovouznané?
ekopo
22.02.08,08:02
Neviem, či by sa toto dalo obhájiť ako daňovo uznateľný náklad.
betka
22.02.08,11:03
Dalo, zmluva o prenájme časti pozemku s manželkou. Manželka by mála príjem, ale nič tým nezískate, pretože ide o výdavky, kt. si v súvislosti s úpravou (štrk, dlažba) pozemku dáte do nákladov, ale pre manželku by to bol nepeňažný príjem.
zuzanar
22.02.08,11:35
Dalo, zmluva o prenájme časti pozemku s manželkou. Manželka by mála príjem, ale nič tým nezískate, pretože ide o výdavky, kt. si v súvislosti s úpravou (štrk, dlažba) pozemku dáte do nákladov, ale pre manželku by to bol nepeňažný príjem.


Zadávateľ otázky píše výdavky vo výške asi 5.000,- takže pre manželku by to bol príjem vo výške 5.000,- a ak sa s nájomným vojde do limitu, ktorý je oslobodený od dane, tak by to malo význam.
ZDENIELA
22.02.08,11:42
U mňa osobne by to tiež celkom nebolo čisté ... skôr teda nie
Ja by som to daňových výdavkoch určite na silu nervala. Veď ide o sumu Sk 5000,-- čiže na dani je to Sk 950,-- (možno pre niekoho dosť podstatná sumu) u mňa by to ale za prípadné problémy s dokazovaním daňovákovi, že právé tento výdavok som potrebovala na dosiahnutie, zabezpečenie a doržanie svojich príjmov ...