Janulka0203
22.02.08,09:20
Chcem Vás poprosit o radu. Sro mala v roku 2006 danovu stratu 250tis, v roku 2007 zisk 1milion. Musím danovu stratu umorovat postupne, 1/5 každy rok alebo možem jednorazovo? kedže sa mi tento prípad stal prvý raz neviem si s tým rady. Vopred dakujem.
tacasina
22.02.08,08:25
Chcem Vás poprosit o radu. Sro mala v roku 2006 danovu stratu 250tis, v roku 2007 zisk 1milion. Musím danovu stratu umorovat postupne, 1/5 každy rok alebo možem jednorazovo? kedže sa mi tento prípad stal prvý raz neviem si s tým rady. Vopred dakujem.

Môžeš umoriť naraz celých 250000,--
Carl
22.02.08,13:54
Podľa § 30 ods. 1 zák. 595/2003 je možné odpočítať od základu dane daňovú stratu z minulých rokov:
1. počnúc nasledujúcim rokom po vzniku daňovej straty
2. najviac 5 po sebe nasledujúcich účtovných obdobiach

Z toho vyplýva, že ak chceš daňovú stratu odpočítať od ZD, musíš tak urobiť už v roku 2007. Nie je zakotvená povinnosť uplatňovať zníženie ZD rovnomerne, tj. po 1/5. Môžeš uplatniť stratu aj celú naraz alebo aj po nerovnakých častiach - podmienka je iba tá, že tak môžeš urobiť najviac 5 rokov po sebe (predpokladám, že sa tvoj hospodársky rok = kalendárnemu). O riešení tejto straty musí rozhodnúť valné zhromaždenie.
Vladimír Ozimý
22.02.08,13:59
Podľa § 30 ods. 1 zák. 595/2003 je možné odpočítať od základu dane daňovú stratu z minulých rokov:
1. počnúc nasledujúcim rokom po vzniku daňovej straty
2. najviac 5 po sebe nasledujúcich účtovných obdobiach

Z toho vyplýva, že ak chceš daňovú stratu odpočítať od ZD, musíš tak urobiť už v roku 2007. Nie je zakotvená povinnosť uplatňovať zníženie ZD rovnomerne, tj. po 1/5. Môžeš uplatniť stratu aj celú naraz alebo aj po nerovnakých častiach - podmienka je iba tá, že tak môžeš urobiť najviac 5 rokov po sebe (predpokladám, že sa tvoj hospodársky rok = kalendárnemu). O riešení tejto straty musí rozhodnúť valné zhromaždenie.

nesúhlasím s týmto tvrdením. To počnúc zdaňovacím obdobím nasledujúcim po strate znamená to, aby nedošlo k tomu že ak ja začnem 1 rok umorovať stratu za 5 rokov tak sa to začne počítať v tomto roku. T.j. mám 5 rokov na umorenie straty a ako ju umorím je len na mne ale šiesty rok po tom ako som dosiahol stratu ak som si ju neuplatnil nemám nárok. Takže v roku 2007 môže uplatniť plnú výšku 250000 tis. Sk ale nemusí ani korunu. Najneskôr však musí stratu uplatniť v roku 2011. Neskôr už nemôže.