Mirka123
22.02.08,10:10
Dobrý deň, prosím Vás o radu ako zaúčtovať takúto situáciu:
SZČO mal do 12.1.2007 osobný účet, na ktorý mu chodili príjmy z podnikania, tento účet potom prestal používať na podnikanie a nechal si ho ako osobný. 12.1.2007 si založil podnikateľský účet, ktorý používa na príjmy a výdavky z podnikania. Na tom osobnom účte bol k 12. 1. 07 v mínuse cca 8000 (ešte stále je, ale vo väčšom). Teraz mi to vo výkaze majetku a záväzkov vyskočilo ako úver. Ako mám postupovať - keď je to vlastne osobný účet a s podnikaním už nič nemá? Prosím o radu, je to dosť súrne, vopred Vám všetkým ďakujem.:confused:
Mirka
Lydka R
22.02.08,09:14
Dobrý deň, prosím Vás o radu ako zaúčtovať takúto situáciu:
SZČO mal do 12.1.2007 osobný účet, na ktorý mu chodili príjmy z podnikania, tento účet potom prestal používať na podnikanie a nechal si ho ako osobný. 12.1.2007 si založil podnikateľský účet, ktorý používa na príjmy a výdavky z podnikania. Na tom osobnom účte bol k 12. 1. 07 v mínuse cca 8000 (ešte stále je, ale vo väčšom). Teraz mi to vo výkaze majetku a záväzkov vyskočilo ako úver. Ako mám postupovať - keď je to vlastne osobný účet a s podnikaním už nič nemá? Prosím o radu, je to dosť súrne, vopred Vám všetkým ďakujem.:confused:
Mirka

Do mínusu sa dostal súkromnými alebo podnikateľskými platbami?
Mirka123
22.02.08,09:24
Mal tam platbu za zdravotné 966,- a za internet 600, ostatné boli súkromné platby.
sway
22.02.08,09:30
Mal tam platbu za zdravotné 966,- a za internet 600, ostatné boli súkromné platby.

Ak na tom účte nemal podnikateľské pohyby, alebo mali ich iba málo, tak by som výpis s pohybmi ktoré sa účtovníctva týkali okopírovala ako prílohu a neúčtovala by som tie pohyby cez BU ale cez pokladňu. BU by som účtovala len ten ktorý používa celý na podnikanie.

aj tu sme také preberali: http://www.porada.sk/t61020-ako-zauctovat.html#post653725
katarina.j
22.02.08,09:39
Tak v januari zauctuj sukr.učet -zdrav.poistenie + internet a od 12.1 vedies len ten podnikatelsky ucet v uctovnictve. Asi by som to riesila tak, ze by som si napisala zaznam-prehlasenie, ze do 12.1 použival sukr.ucet a od 12.1 bol zalozeny podnik.ucet a priložiť k tomu zmluvu o zalozeni podnik.uctu. tym by ti tam vyslo na sukr.ucte minus 8000,- /aj ked dalej ako uvadzas je vo vačšom minuse-nebrala by som na to ohlad nakolko bol zalozeny podnik.ucet/.Na vykaze o majetku a zavazkoch to zobrazi v zostatku banka, tak napr. ak mal k 31.12. na podnik.ucte +50000 odrata ti tych osem tisic a uda ti v pen.prijme-zostatok banka 42000.nie?
Lydka R
22.02.08,09:39
Mal tam platbu za zdravotné 966,- a za internet 600, ostatné boli súkromné platby.

Alebo urob takú "transakciu" čisto na ukončenie účtovania osobného účtu. Neviem síce, ako ti umožní soft.
1. ID výdaj na priebežné v sume, ktorá je teraz v mínuse.
2. Príjem na osobný účet z priebežných. A prestaneš o ňom účtovať, stav bude nulový, aj keď v skutočnosti nie.

A nezabudni nahlásiť zmenu na DÚ a poisťovne.
Mirka123
22.02.08,09:48
Používam Alfu a vo výkaze mi zobrazilo v "účty v bankách" skutočný zostatok na podnikateľskom účte a v záväzkoch v "úvery" tú sumu 8000,- z osobného účtu ako úver. Tiež som rozmýšlala, že to urobím cez ten ID, len neviem ako sa k tomu postaví DÚ, keď v skutočnosti nedošlo k vynulovaniu osobného účtu...
sway
22.02.08,10:20
Používam Alfu a vo výkaze mi zobrazilo v "účty v bankách" skutočný zostatok na podnikateľskom účte a v záväzkoch v "úvery" tú sumu 8000,- z osobného účtu ako úver. Tiež som rozmýšlala, že to urobím cez ten ID, len neviem ako sa k tomu postaví DÚ, keď v skutočnosti nedošlo k vynulovaniu osobného účtu...

Mínusový zostatok máš už na začiatu roku? - účtovala si mu aj rok 2006 a po prechode si mala takýto stav?
Alebo mu robíš len tento rok?