lukina
22.02.08,12:19
Prosím, poraďte mi , lúskam to tu, ale neviem to rozlúskať. Sama si počítam mzdu, ale OČR ešte neznám:
december 2007 - koniec rodičovskej, nástup do pôvodného zamestnania
1.2.2008 - nástup 1.PP - PZ skrátený prac.úväzok
11.2.2008 - ukončený pôvodný PP
12.2.2008 - nástup 2.PP - PZ plný úväzok - mim.mzda

1.ako sa vypočíta ošetrovné pri 2 PP
2.aké je rozhodujúce obdobie pri 2 PP
3.ktoré odvody neplatí zamestnanec i zamestnávateľ za obdobie OČR
4.nie je jednoduchšie a výhodnejšie nechať na OČR manžela?

Ak sa vám podarí odpovedať, vopred ďakujem.
mama s dieťaťom;)
katka50
22.02.08,11:37
tzv. OČR platí od 1. dňa Soc. poisťovňa. Treba tam doložiť OČR a Potvrd.zamestnávateľa o zamestnanc. na uplatnenie nároku na nemoc.dávku. Rozhodujúce obdobie na výpočet DVZ je obdobie od začiatku 2. PP po vznik oČR, alebo pravdepodobný zárobok. Počas trvania OČR neplatí odvody zamestnanec, ani zamestnávateľ.
Pozri si zákon 461/2003 § 55 a §57.
sysula
22.02.08,11:45
A nezabudni, ze po 10-tom dni jej musis nahlasit prerusenie na SP.;)
brčko
22.02.08,12:06
Prosím, poraďte mi , lúskam to tu, ale neviem to rozlúskať. Sama si počítam mzdu, ale OČR ešte neznám:
december 2007 - koniec rodičovskej, nástup do pôvodného zamestnania
1.2.2008 - nástup 1.PP - PZ skrátený prac.úväzok
11.2.2008 - ukončený pôvodný PP
12.2.2008 - nástup 2.PP - PZ plný úväzok - mim.mzda

1.ako sa vypočíta ošetrovné pri 2 PP
súhlasím s Katkou, že od 1-ého dna platí OCR (ošetrovné) SP, takže od lekára si treba vypýtať 2x vypísané tlačivo "žiadosť o ošetrovné" (z dôvodu dvoch nem.poistení), doplníš (poistný vzťah "zamestnanec", názov zamestnávatela) a treba ho odovzdať u oboch zamestnávatelov.
Predpokladám, ten "2.PP" robíš ty, tak treba žiadosť doplniť, prefotiť pre seba a odniesť na SP (dať potvrdiť prevzatie na kopiu) spolu s "potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku" nájdeš ho na stránkach SP v tlačivách.
2.aké je rozhodujúce obdobie pri 2 PP ak nastúpiš na očr vo februári napr.22.2.08, tak od zač.PP 12.2.08 do dna predchádzajúceho dnu nástupu na očr t.j.21.2.08, ak by si však nastúpila na očr až v marci (ktorýkolvek den), tak RO je od 12.2.08 do 29.2.08
3.ktoré odvody neplatí zamestnanec i zamestnávateľ za obdobie OČR počas prvých 10dní žiadne, ak trvá očr dlhšie, musí zamestnancovi zamestnávatel prerušiť všetky poistenia v SP (s odvodmi ZP počas prerušenia nemám skúsenost)
4.nie je jednoduchšie a výhodnejšie nechať na OČR manžela?

Ak sa vám podarí odpovedať, vopred ďakujem.
mama s dieťaťom;)
...
lukina
22.02.08,13:06
Dakujem, musim si to este poriadne pozriet.
Ano dnes som nastupila na osetrovne, takze som velmi nevedela, co mam robit, ale viem, ze urcite hlavne sa postarat o moje dieta.

Ak by sa vam chcelo mi len tak prepocitat vysku jedneho osetrovneho( pre moje porovnanie) bola by som rada.
nastup - 22.2.
ukoncenie cca 29.2.
mzda 2.PP 8100


dakujem