sponka21
22.02.08,13:12
ahojte... prosím Vás, mám jednu otázku, je to nová neziskovka a chcela by som vedieť či neziskovka môže byť vôbec platcom DPH, keďže nevytvára žiadny zisk ale ide o nájomné, ktoré platí prenajímateľovi, takže ide o výdavok ... dakujem
any001
22.02.08,12:25
Ahoj, aj neziskovka moze byt platcom DPH. Dolezity je obrat. Ak dosiahne obrat 1,5 mil. za poslednych 12 mesiacov, musi sa registrovat na platitela DPH
sponka21
22.02.08,12:36
trošku to priblížim:stala som sa riad.NO, vybavujú sa eurofondy, budova je kúpená inou s.r.o.a tá dala túto budovu do prenájmu tejto mojej NO a mám podpísať zmluvu o nájme kde je stanovená cena nájmu + DPH ale zatiaľ táto NO nevytvára nič ( má to byt starobinec), ktorý keď sa vybavia fondy sa spustí do prevádzky a taktiež aj nájomné bude platené až spustenia budovy do prevádzky, preto som chcela vedieť či v zmluve o nájme môže byť uvedená cena + DPH. ďakujem
bendži
22.02.08,12:47
V zmluve môže byť uvedená cena + DPH, najmä ak je prenajímateľ platcom DPH, tak musí byť.. Neziskovka zaplatí celú sumu podľa zmluvy, pričom si ale nenárokuje odpočet DPH do chvíle, kým sa tiež nestane platcom DPH.
sponka21
22.02.08,12:55
Ďakujem za rada veľmi mi pomohla a mohla by som sa spýtať ešte na jednu otázku? Ako je to s investíciami.Máme nájomnú zmluvu na 30rokov a budeme investovať do prenajatej nehnuteľnosti a pritom nebude táto suma zohľadnená v nájme, prenajímateľ tvrdí, že my tú sumu za obdobie 30rokov odpíšeme, je to takto možné alebo je aj iná forma?
Luba
01.03.08,16:52
V zmluve môže byť uvedená cena + DPH, najmä ak je prenajímateľ platcom DPH, tak musí byť.. Neziskovka zaplatí celú sumu podľa zmluvy, pričom si ale nenárokuje odpočet DPH do chvíle, kým sa tiež nestane platcom DPH.


Lenže prenájom nehnuteľností je oslobodený od DPH a keď prenajímateľ prenajíma neplatiteľovi DPH, tak tam v zmluve DPH nemá čo robiť! Zbytočne by ste to preplácali o 19%!
Luba
01.03.08,16:57
Máme nájomnú zmluvu na 30rokov a budeme investovať do prenajatej nehnuteľnosti a pritom nebude táto suma zohľadnená v nájme, prenajímateľ tvrdí, že my tú sumu za obdobie 30rokov odpíšeme, je to takto možné alebo je aj iná forma?


Treba si to zakotviť aj písomne do nájomnej zmluvy, že ste sa dohodli, že VY budete odpisovať investíciu a tiež, ako by ste sa pokonali v prípade, že by ste nájom ukončili skôr - či Vám to majiteľ budovy zaplatí (zvyšok neodpísaný). Nehnuteľnosti sa odpisujú v súčasnosti iba 20 rokov (daňovo).