Lydka R
22.02.08,14:02
Neviem si rady s týmto:
Klient - kamiónova preprava, tankuje naftu skoro v celej strednej a západnej európe cez nemeckú spoločnosť UNION TANK, ktorá zasiela mesačné faktúry v EUR bez DPH. Prílohou týchto faktúr sú podrobné rozpisy podľa jednotlivých štátov kde a koľko nafty sa tankovalo. Okrem nafty sú tam aj diaľničné poplatky. Vo výpise je to rozpísané v mene príslušného štátu, aj s miestnou DPH.
Čo sa týka iných štátov, to je OK, ide to bez DPH. Ale v niektorých mesiacoch sa tankovalo aj na Slovensku, k faktúre je výpis aj za Slovensko. Vo výpise je rozpísaný základ i DPH v Skk, ale konečná faktúra je v eurách a bez DPH. Mám brať nejak do úvahy to, že bolo tankované na Slovensku? Alebo to mám posudzovať ako ostatné štáty, nákup v zahraničí, keďže to fakturuje nemecká firma?
Vladimír Ozimý
22.02.08,13:46
na základe čoho vám to fakturuje bez DPH...hm...to mi je divné...
Lydka R
29.02.08,21:03
na základe čoho vám to fakturuje bez DPH...hm...to mi je divné...


Sadla som k hŕbe papierov prepravnej firmy a vraciam sa k minule položenej otázke.
Zle som to asi v otázke popísala. Takže ešte raz: Nemecký UNION TANK zasiela slovenskej firme súhrný doklad (alebo účet, na ktorom je poznámka v zmysle, že nie je použiteľný na daňové účely), v ktorom je uvedená jediná suma v EUR.Tá sa uhrádza. K tomu sú prílohy - faktúry podľa jednotlivých krajín, v mene danej krajiny a sumy sú rozpísané na základ a DPH (podľa príslušnej krajiny). Sumy z týchto faktúr sú potom načítané v tom súhrnom doklade. Daňovými dokladmi sú faktúry. AK je nafta čerpaná v inej krajine, účtujem celú sumu s DPH (občas žiadajú potom späť DPH z Luxemburska). Ale ak je tankované na Slovensku, môže ísť DPH rovno na odpočet? Vo faktúre za Slovensko je to normálne rozpísané. Mýli ma to, že fakturuje nemecká firma.
Účtovníčky, ktoré robia počas roka DPH, z týchto faktúr (za Slovensko) DPH neuplatňovali a dokonca celú sumu, ktorá je uvedená v tom súhrnom doklade samozdanili. Toto je už podľa mňa úplne nesprávne, pretože nejde určite o tovar dodaný z EU. Je to len PHM a diaľničné poplatky.
No rozpísala som sa, poraďte prosím v podčiarknutej časti.
Monika Kováčová
29.02.08,21:07
Určite je nárok na odpočítanie... pretože miesto dodania je SR, Nemecká firma musí fakturovať so SR DPH.
mandula
29.02.08,21:12
Lydka, a na tej faktúre, čo sa týka tankovania v SR, neuvádzajú náhodou IČ DPH SK? Lebo na faktúrach Shell je to tak.
A samozdaňovať PHL(zahraničné a dokonca aj domáce) a diaľničné poplatky je teda úúplne nesprávne a totálny nezmysel...... :eek:
azla
29.02.08,21:13
Vychádzala by som zo zákona o Dph.
§ 13, písm.c hovorí, že miesto dodania je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje.
v danom prípade je to Slovensko.
Lydka R
29.02.08,21:19
Lydka, a na tej faktúre, čo sa týka tankovania v SR, neuvádzajú náhodou IČ DPH SK? Lebo na faktúrach Shell je to tak.
A samozdaňovať PHL(zahraničné a dokonca aj domáce) a diaľničné poplatky je teda úúplne nesprávne a totálny nezmysel...... :eek:


Áno, Union TANK má slovenské IČ DPH, takže je mi to úplne jasné. Ďakujem vám pekne za pomoc.
Robím tú firmu len raz ročne a doteraz nemali čerpania na Slovensku, takže som si nebola istá.

A ešte k tým podaným DP so samozdanením a neuplatnenou DPH zo slovenskej PHM. Odporučiť im, prerobiť ich (mesačný platca), alebo to nechať tak a DPH zo Slovenska dať do nedaňových nákladov?
azla
01.03.08,07:28
A ešte k tým podaným DP so samozdanením a neuplatnenou DPH zo slovenskej PHM. Odporučiť im, prerobiť ich (mesačný platca), alebo to nechať tak a DPH zo Slovenska dať do nedaňových nákladov?

učtovníčky skumulovali viacej chyb.
1. samozdanili, čo nemali /poškodená firma-vyšší odvod/
2. Dph na vstupe si neuplatnili /poškodená firma/
3. náklady sú neopravnene vyššie /o Dph zahrnuté v tej celej sume,/

Kvôli správnej dani z prijmov, by som dala Dph zo Slovenska do ned. nákl., ak
sa firma nechce zaoberať DDP/ktoré by boli samozrejme v prospech firmy/. Treba zvážiť či by išlo o veľkú sumu. DDP je však správnejšie riešenie.
Lydka R
19.03.08,14:55
Vrátim sa k tejto téme a hlavne samozdaňovaniu PHM tankovanej v zahraničí. Dnes som bola v tej firme odkonzultovať ešte nejaké veci a na otázku prečo samozdaňujú mi povedali, že po daňovej kontrole DPH im to kázali kontrolórky. Argumentom bolo, že tú PHM spotrebúvajú predsa v ich kamióne. Neboli vraj v svojom tvrdení 100% presvedčivé, ale nech pre istotu samozdania, veď výsledný vzťah je 0.
Stretli ste sa už s podobným názorom? A hlavne teraz samé nevedia, či to majú samozdaňovať alebo nie.
zhv
19.03.08,16:57
Presne ten istý problém mám aj ja,slovinská firma poskytla karty Shell a niektoré tankovania sú na SR.Čiže vzniká tam nárok na odpočet? Fakturuje zahraničné tankovania s DPH,a slovenské tankovanie PHM bez DPH,taktiež prepočítane na EUR .Je to karta Shell - mám sa opýtať klienta aké má IČO DPH?
zhv
19.03.08,16:58
povedali, že po daňovej kontrole DPH im to kázali kontrolórky.

Máju z tej daňovej kontroly aj záznam o tom?
zhv
25.03.08,07:32
Vrátim sa ešte raz k tomu problému,je tam nárok na odpočet pri tankovaní na SR?
zhv
25.03.08,08:25
Ja k faktúre mám doložené kópie výpisov z účtov a originál doklady o tankovaní na SR.
zhv
25.03.08,09:22
posúvam
Jajina
26.04.10,07:10
Vrátim sa k tejto téme a hlavne samozdaňovaniu PHM tankovanej v zahraničí. Dnes som bola v tej firme odkonzultovať ešte nejaké veci a na otázku prečo samozdaňujú mi povedali, že po daňovej kontrole DPH im to kázali kontrolórky. Argumentom bolo, že tú PHM spotrebúvajú predsa v ich kamióne. Neboli vraj v svojom tvrdení 100% presvedčivé, ale nech pre istotu samozdania, veď výsledný vzťah je 0.
Stretli ste sa už s podobným názorom? A hlavne teraz samé nevedia, či to majú samozdaňovať alebo nie.

tankovanie nafty v EÚ a samozdanenie
Rada by som po rokoch oživila túto tému, hlavne po tohoročnej zmene zákona o DPH.
Máte niekto konkrétne skúsenosti napr. z daňových kontról.

Bola som kôli zdravotným problémom dlhodobo viac ako rok mimo aktuálne zmeny zákonov.
Motorovú naftu kupujeme v zahraničí na tankovacie karty, jednotlivé zahraničné faktúry sú so zahraničnou DPH.
Niekedy natankuje vodič aj v hotovosti, bloček tiež ne-samozdaňujem, len ho dám celý do nákladov a neskôr žiadame o vrátenie DPH zo zahraničia.
(máme JÚ)

Je to tak stále správne? Čítala som tu na porade rôzne iné názory :confused:
TatianaM
03.05.10,17:30
Áno, postupuješ správne, žiadaš o vrátenie DPH zo zahraničia, ale už iba elektronicky. Pozri si tému: Vrátenie DPH z ČŠ
Jajina
04.05.10,10:48
Našla som odpoveď aj v literatúre 1000 riešení č.5 z roku 2008 :

Príklad 770. PHL v zahraničí a DPH

Motorová nafta bola zakúpená v zahraničí (dodanie sa uskutočnilo v inom členskom štáte EÚ) a nie na Slovensku. Predpokladáme, že nafta bola spotrebovaná v zahraničí (aspoň prevažne). Nepredpokladáme, že motorová nafta bola zakúpená v zahraničí za účelom jej dovozu do tuzemska.
Z tohto dôvodu dodanie tovaru v zahraničí nepodlieha samozdaneniu v tuzemsku.
Ing. Anton Kolembus (VII/2008)
eratko1
18.05.10,10:22
Ak tomu správne rozumiem, ak mi príde faktúra napr. z ČR za PHM, ktorú vystavia s DPH, ja ako platca DPH na Slovensku faktúru zaučtujem celú do nákladov (neuplatním si DPH) a elektornicky môžem požiadať o vrátenie DPH, ktorú som uhradila zahraničnej firme?
Jajina
03.06.10,09:24
DRSR mi dnes odpovedalo na moju otázku :

Váš dopyt:

Sme slovenská dopravná firma, platca DPH v SR a prevádzkujeme nákladnú dopravu hlavne v rámci štátov EÚ.
Vodiči tankujú motorovú naftu v SR aj v iných štátoch EÚ formou tankovacích kariet slovenskej spoločnosti AS 24 , ktorá ma založené pobočky aj v štátoch EÚ.
Na konci zúčtovacieho obdobia obdržíme za odobratú naftu faktúry z každého štátu osobitne.
Na faktúre je uvedená ako dodávateľ slovenská spoločnosť AS 24 s IČ DPH SK, ale aj zahraničná pobočka AS 24 príslušného štátu s IČ DPH v tom štáte.
Fakturovaná suma je rozpísaná na základ dane a DPH príslušného štátu.
Všetky faktúry uhrádzame na účet slovenskej spoločnosti, ktorá nám vydala tankovacie karty.
Na konci roka po splnení podmienok žiadame jednotlivé štáty o vrátenie DPH.
Príležitostne vodiči zakúpia motorovú naftu a drobný réžijný materiál v štátoch EÚ aj v hotovosti cez registračnú pokladňu, kde je uvedený základ a DPH príslušného štátu.

Otázka :
Kde je miesto dodania pri dodávke motorovej nafty v štátoch EÚ, ktorá je zakúpená priamo do našich nákladných automobiloch pri prejazde cez štáty EÚ ?
Podliehajú takéto dodania samozdaneniu v SR ?

Odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Miesto dodania tovaru upravuje § 13 zákona o DPH.
Podľa § 13 ods. 1 písm.c/ zákona o DPH miesto dodania tovaru, ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto , kde sa tovar nachádza v čase, kedy sa jeho dodanie uskutočňuje. T.j. miesto dodania nafty pri tankovaní do nádrže auta je na príslušnej čerpacej stanici v danom štáte, V KTOROM DOCHÁDZA AJ K SPOTREBE TEJTO NAFTY.
Podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH je povinná platiť daň (?samozdaniť sa?) osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a. T.j. v takom prípade, keď tovar nakúpený v členskom štáte dodávateľ účtuje oslobodený od dane príslušného štátu, pretože sú splnené podmienky oslobodenia od dane pri dodaní tovaru do iného členského štátu (ako je v SR § 43 zákona o DPH) a tento tovar je v zmysle § 11 zákona o DPH aj fyzicky v celosti prepravený na územie SR, kde dôjde k jeho spotrebe, bez toho aby sa už spotrebúval počas prepravy. Z uvedeného plynie, že nafta nakúpená do nádrže auta takúto podmienku nespĺňa a preto nie je dôvod ju ?samozdaňovať?.