pozdenka
22.02.08,14:05
Prajem pekny den,
prosila by som o radu. Zijem s priatelom, s ktorym sme kupili byt na polovicu. Mame spolu rocneho syna. Z dovodu, ze priatel je rozvedeny a ma aj deti z prveho manzelstva, napisal zavet, v ktorom nasmu synovi odkazuje svoj podiel nasho spolocneho bytu.
Otazka: ak by som po jeho smrti (polovica bytu by uz bola synova) chcela byt predat, aky by bol postup (kedze by som nevlastnila cely byt ja?). Bol by s tym nejaky problem, alebo ako synova zakonna zastupkyna by som to mohla urobit bez problemov? Alebo je jednoduchsie, aby ten byt som zdedila ja?

Dakujem za rady.
Chobot
22.02.08,13:11
Prajem pekny den,
prosila by som o radu. Zijem s priatelom, s ktorym sme kupili byt na polovicu. Mame spolu rocneho syna. Z dovodu, ze priatel je rozvedeny a ma aj deti z prveho manzelstva, napisal zavet, v ktorom nasmu synovi odkazuje svoj podiel nasho spolocneho bytu.
Otazka: ak by som po jeho smrti (polovica bytu by uz bola synova) chcela byt predat, aky by bol postup (kedze by som nevlastnila cely byt ja?). Bol by s tym nejaky problem, alebo ako synova zakonna zastupkyna by som to mohla urobit bez problemov?

V zymsle § 28 občianskeho zákonníka by si na predaj synovho podielu (pokiaľ bude neplnoletý) potrebovala súhlas súdu:

"Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu."


Alebo je jednoduchsie, aby ten byt som zdedila ja?

Dakujem za rady.

Ty sama ten byt nemôžeš zdediť. V prípade dedenia musí dieťa poručiteľa zdediť aspoň polovicu zákonného dedičstva, neplnoletý dedič toľko, koľko mu zo zákona prináleži. Takže manžel syna nemôže ani vydediť.
willma
22.02.08,13:14
V prvom rade, deti z prvého manželstva sú dedičmi zo zákona, ak sa nemýlim. Vydediť ich teda nie je jednoduché a platnosť závetu by bola napadnuteľná. Riešiť sa to dá darovacou zmluvou.
pozdenka
22.02.08,13:24
Deti z prveho manzelstva tiez zahrna do zavetu, ale s tym, ze na nas byt nebudu mat narok, a nas spolocny syn nebude mat narok na ich pridel (im zanechava svoj podiel rodinneho domu). A vsetok ostatny majetok by sa delil podla zakona.
Je to zle?
Chobot
22.02.08,13:33
Deti z prveho manzelstva tiez zahrna do zavetu, ale s tym, ze na nas byt nebudu mat narok, a nas spolocny syn nebude mat narok na ich pridel (im zanechava svoj podiel rodinneho domu). A vsetok ostatny majetok by sa delil podla zakona.
Je to zle?

Treba si dať pozor na § 479 obč. zákonníka:

"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."