Valuška
22.02.08,15:53
Prosím o radu:
konateľ má uzatvorenú mandátnu zmluvu na výkon funkcie. Účtovala som jeho odmenu na účet 522, ale audítorka mi kázala preúčtovať na účet 518.
Prosím o radu ako účtovať samotnú odmenu, odvody a daň z tejto zmluvy.
Potrebujem uzavrieť rok a neviem čo s tým . Potrebovala by som rýchlo poradiť.
Ďakujem
AHA
22.02.08,15:10
U Vás vo firme je to naozaj 518 to iba uňho sa to zdaňuje ako
príjem podľa § 5
Valuška
22.02.08,15:35
a ako sa zaúčtuje daň ktorú mu zrážame a odvody do ZP?
andrej_rv
22.02.08,15:38
Prosím o radu:
konateľ má uzatvorenú mandátnu zmluvu na výkon funkcie. Účtovala som jeho odmenu na účet 522, ale audítorka mi kázala preúčtovať na účet 518.
Prosím o radu ako účtovať samotnú odmenu, odvody a daň z tejto zmluvy.
Potrebujem uzavrieť rok a neviem čo s tým . Potrebovala by som rýchlo poradiť.
Ďakujem
ZoDP - § 5 ods. 1 Príjmami zo závislej činnosti sú:
....
b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby

Obchodný zákonník - DIEL IV Spoločnosť s ručením obmedzeným - Oddiel 3 Orgány spoločnosti - § 133 Konatelia:
(1) Štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viac konateľov

Postupy PÚ - § 66:

Účtová skupina 52 - Osobné náklady
Na účtoch 521 - Mzdové náklady, 522 - Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti, 523 - Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva sa účtujú všetky požitky zamestnancov vrátane príjmov spoločníkov a členov družstva zo závislej činnosti. Na týchto účtoch sa účtujú mzdy vždy v hrubých sumách. Do hrubej mzdy sa zahrnie aj naturálna mzda, ak je súčasťou mzdy. Na ťarchu účtu 524 – Zákonné sociálne poistenie sa účtuje aj príspevok do garančného fondu. Na ťarchu účtu 527 – Zákonné sociálne náklady sa účtuje aj odstupné a odchodné podľa osobitného predpisu38a) .
Podľa mňa by sa náklady súvisiace s mandátnou zmluvou mali účtovať na účet 518 len v prípade, ak nejde o príjmy, ktoré v zmysle ZoDP patria do príjmy zo závislej činnosti. Príjmy konateľov, aj keď dosahované na základe mandátnej zmluvy, patria podľa PPÚ do osobných nákladov (podľa môjho názoru buď na účet 522, ak je konateľ aj spoločníkom, alebo 523, ak je len konateľom bez majetkového podielu)
ValMa
23.02.08,04:27
Ako účtujete keď je konateľ v prac. pomere vo funkcii menežéra tiež na účet 522, alebo na 521
Iwett
23.02.08,05:59
Ako účtujete keď je konateľ v prac. pomere vo funkcii menežéra tiež na účet 522, alebo na 521
na účet 522