bugatkar
22.02.08,17:57
Mám problém s otcom ktorého mám prihláseného na trvalý pobyt v byte, ktorý mám v osobnom vlastníctve - má doživotné právo bývania. Je na dôchodku a má pôžičku, jeho zdravotný stav sa zhoršil, chcela by som poprosiť o radu čo bude s jeho pôžičkou po úmrtí, či sa stane mojim dedičstvom alebo môžem odmietnuť dedičstvo. Chcela by som vedieť či ju musím splatiť ja aj keď niesom ručiteľom jeho pôžičky a či mi môže siahnuť banka alebo exekútor na môj majetok v prípade, že prestane pôžičku splácať.
vieroslava
22.02.08,17:41
Nemusíš ju splatiť, ale ak mu niekto bol ručiteľom, bude to musieť splatiť ručiteľ. Dedičstvo môžeš odmietnuť, ak pasíva sú vyššie ako aktíva asi to bude aj najlepšie. Len ber v úvahu, že odmietnutím dedičstva už nikdy nebudeš môcť dediť, ani v prípade, že by ste našli novoobjavený majetok po otcovi.
bugatkar
22.02.08,22:38
A čo mám robiť až ju prestane splácať? Môže mi niekto siahnuť na majetok pokiaľ je u mňa prihlásený na trvalý pobyt? Byt je môj a v liste vlastníctva ho mám ako vecné bremeno - má doživotné právo bývania. Môžem poprosiť o radu či sa dá zrušiť vecné bremeno tohto druhu pokiaľ je nažive alebo padá až jeho úmrtím?
accad
22.02.08,23:02
Z akého dôvodu je na liste vlastníctva vecné bremeno.
vieroslava
23.02.08,08:44
Vecné bremeno práva doživotného bývania a užívania sa dá zrušiť za života oprávneného zmluvou o zrušení vecného bremena, ktorú podpíše povinný aj oprávnený a dáva sa na vklad do katastra nehnuteľností. Správny poplatok za vklad je 2000.- Sk.
bugatkar
23.02.08,12:53
Ďakujem za rady.
Po rozvode rodičov mi rodičia byt darovali. Mama sa presťahovala do môjho menšieho bytu a ja som súhlasila, že budem bývať s otcom a dám mu doživotné právo bývania v mojom byte. Pri prepise nehnuteľnosti na katastri mi bol zapísaný do listu vlastníctva ako vecné bremeno. Všetko bolo v poriadku kým nezačal piť, začal chodiť tak opitý, že mi močí kade tade po byte, jeho zdr. stav sa zhoršil z alkoholu a z toho dôvodu, že príde tak opitý, že pravidelne spadne v chodbe a rovno na hlavu, slovne útočí na moje deti (13,9) - špinavo im nadáva, nabral pôžičky a teraz mi vyvolávajú z banky že to nespláca, lebo tam uviedol moje tel. číslo. Skúšala som to po dobrom - rozhovormi s ním (za triezva), ale on vôbec na to nereaguje za 1. hod je všetko po starom, kôli nemu už začínam mať problém aj s manželom pretože jeho už tiež prechádza trpezlivosť. Navrhla som mu, aby išiel na protialkoholické liečenie, ale on posiela mňa liečiť sa, pretože on alkoholik nieje. Preto som pristúpila už na takéto riešenie a požiadala o radu, čo môžem urobiť aby som zrušila vecné bremeno, lebo už som v koncoch a povedala som mu, že nech si nájde bývanie sám, ale pokiaľ má v mojom byte doživotné právo, vykrikuje že ho nemôžem poslať preč. Vie mi niekto poradiť či ho môžem nejako donútiť ísť na protialkoholické liečenie?
Barbara
23.02.08,13:49
ahoj. no ja by som ti poradila, aby si sa obratila na dobrého advokáta, ten ti určite poradí. Keď sa otec správa tak ako sa správa, určite je nejaká cesta, aby si mohla zrušiť to vecné bremeno.
ja by som sa obrátila na súd
v obč. zákonníku som našla toto:
§ 151p
(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
(2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.



držím ti palce, viem o čom hovoríš:mee: :mee:
bugatkar
23.02.08,14:11
Ďakujem za prispevok.Je to pre mňa útecha,ťažko sa s tým žije,aspoň nie som sama s takýmito problemami.Ešte raz ďakujem