JankaO
22.02.08,18:14
Tento týždeň už druhý klient, nezávisle na sebe, chcel potvrdiť informáciu, či je možné pri obstaraní osobného motorového vozidla odpočítať DPH. Moja odpoveď bola, že nemôže, iba v prípade, že by autá kupoval ako tovar, na ďalší predaj alebo nájom, tak áno. Na to mi ale povedali, že ich predajca (mimochodom rovnakej značky, nezanedbateľnej veľkosti, ale nie ten istý), informoval, že sa dá aj vtedy, keď má povolenie na prepravu osôb a trvali na svojej odpovedi.
Nech čítam zákon ako chcem, neviem na základe čoho, dávajú takúto informáciu. Ušla mi nejaká zmena? Prosím o odpoveď, či v tomto prípade je možné daň odpočítať? Ďakujem každému za odpoveď.
HankaS
22.02.08,17:18
ja som sa tiež ešte nestretla s tým, aby sa DPH mohlo odpočítať,keď sa kupuje OA len do firmy.V osobnom aute sa budú prepravovať len osoby, tak akú prepravu mali namysli. Neviem čo tým môžu myslieť?
Zoltán Kovács
22.02.08,17:19
Nemali na myslí náhodou taxi službu?
JankaO
22.02.08,17:37
Nemali na myslí náhodou taxi službu?

Taxislužba je koncesovaná živnosť, doprava vykonávaná vozidlami do 9 miest vrátane vodiča, do toho nepatrí. Ale aj tak, keď pozriem na § 49 odst.
(8), kedy je možné uplatniť odpočet: ( Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže. ) , nikde nevidím, že pri preprave alebo taxislužbe je to možné.
Vedel by na to niekto reagovať?
HankaS
22.02.08,17:46
My máme vo firme autoškolu, používame tiež tieto auta na podnikanie,veď len vďaka nim máme zisk, auta sa používajú výlučne len na autoškoly a ani z týchto sme si DPH neodrátavali. Raz je to osobné auto, a ako smith uviedol vyššie, nemáme ho za účelom *ďalšieho predaja.
Zoltán Kovács
22.02.08,18:02
Som toho názoru, že z OA sa nedá uplatniť DPH, len vo dvoch prípadoch. Pri ďalšom predaji, alebo pri autopožičovni.

A ten predajca náhodou nepredáva auta kategórie M prerobené na N1? A preto ten zmätok?
Veľa ľudí si myslí, že keď si dajú namontovať za zadné sedadlo mriežku už majú auto kategórie N1.
JankaO
22.02.08,18:09
Som toho názoru, že z OA sa nedá uplatniť DPH, len vo dvoch prípadoch. Pri ďalšom predaji, alebo pri autopožičovni.

A ten predajca náhodou nepredáva auta kategórie M prerobené na N1? A preto ten zmätok?
Veľa ľudí si myslí, že keď si dajú namontovať za zadné sedadlo mriežku už majú auto kategórie N1.

Nie, presne sme vraveli len o M. Hneď ma upozornili, že sa nejedná o N1. Bola to veľmi konkrétna odpoveď. Klient má vcelku prehľad a druhému to potvrdila nejaká kompetentná osoba. Preto som začala po tom pátrať....
Zoltán Kovács
22.02.08,18:23
Nie, presne sme vraveli len o M. Hneď ma upozornili, že sa nejedná o N1. Bola to veľmi konkrétna odpoveď. Klient má vcelku prehľad a druhému to potvrdila nejaká kompetentná osoba. Preto som začala po tom pátrať....

V tom prípade by som ako záujemca o takéto auto požiadal predajcu nech svoje tvrdenie podloží aj odkazom na zákon a konkrétny paragraf.
JankaO
22.02.08,18:32
V tom prípade by som ako záujemca o takéto auto požiadal predajcu nech svoje tvrdenie podloží aj odkazom na zákon a konkrétny paragraf.

To aj plánujem urobiť, len som si chcela overiť, či som niečo neprehliadla. Je to informácia z dnes a v pondelok o tom budeme jednať.
Monika Kováčová
22.02.08,18:38
Janka vyzerá to na riadnu "účtovnícku kačicu"...
Alebo predajca chce predať za každú cenu, aj keď bude vyzerať ako idiot...
JankaO
22.02.08,18:41
Janka vyzerá to na riadnu "účtovnícku kačicu"...
Alebo predajca chce predať za každú cenu, aj keď bude vyzerať ako idiot...

Informáciu od jedného predajcu by som si ani nevšímala - kačica, ale dvaja? To už ma trochu pritiahli k zvýšenej iniciatíve.:D
JankaO
22.02.08,18:57
Moji zlatí, všetkým Vám ďakujem za odpoveď. Ukľudnili ste ma.
( aspoň sa nebudem strhávať v noci, že môj drahý spí s úplným debilom...:D:D)