Zach
22.02.08,19:00
Vazeni, prosim o radu...ako pocitat premlcaciu dobu pri mnohych fakturach pre toho isteho odoberatela?

Jedna sa o obchodny vztah - predaj a kupa tovaru na zaklade objednavok. My ako dodavtelia mame pohladavky voci jednemu odoberatelovi z roznych splatnych a neuhradenych faktur pocas 3 rokoch spoluprace.
Zaujima ma ci sa premlcacia doba pocita za kazdu vystavenu fakturu zvlast? alebo ci zacina plynut za cely dlh (za vsetky dlzne faktury) od poslednej vystavenej faktury?
posedna faktura bola vystavena v marci 2004 - tato ale bola uhradena ako aj ostatne fartury za rok 2004. Spolupracu s tymto odoberatelom nasa firma ukoncila nakolko neplatili pravidelne, vyzyvali ho telefonicky na zaplatenie dlznych faktur no do dnes nic z jeho podlznosti nezaplatil. Neuradenych je 7 roznych faktur z roku 2003 a 2002. Mam obavu ci sa nepocita 4r. premlcacia doba za kazdu fakturu zvlast...
Mam ale taky pocit, ze v pripade zostatku podlznosti z predoslych rokov, ktore sa prenasaju do nasledovnych a ak potom dlznik uhradil na bankovy ucet spolocnosti sumy z konkretnyh novych faktur, nemali by sa tieto uhrady zapocitat na stare podlznosti? a tym by sme este mali nadej na vymozenie tejto pohladavky...

Dakujem Vam velmi pekne za ochotu poradit!
azla
22.02.08,18:46
Nie som pravník, ale
premlčacia lehota sa počíta za každú faktúru zvlášť. Premlčacia doba podľa je iná pri zmluvách podľa obchodného a podľa občianského zákonníka. /4 a3 roky/
Platia nejaké ustanovenia o predlžovaní premlčacej lehoty.
Ak dlžník písomne uzná svoj záväzok plynie nová premlčacia lehota.
Všeobecne takto; presne, konkrétne poradí pravník.
Zach
25.02.08,07:09
konzultoval som to s jednou pravnickou a ta si nebola ista ako to je presne s platbami od klienta na nas bankovy ucet...ci sa zapocitaju na stare dlhy, ktore mu zostali z neuhradenych faktur za predchadzajuce roky alebo sa pocitaju ako platby za konkretne faktury za ktore vlastne platil. Podla jej nazoru toto je uctovna vec a z toho sa potom vyvodia pravne dosledky. Preto sa obraciam sem na vas...
riccado
25.02.08,15:43
konzultoval som to s jednou pravnickou a ta si nebola ista ako to je presne s platbami od klienta na nas bankovy ucet...ci sa zapocitaju na stare dlhy, ktore mu zostali z neuhradenych faktur za predchadzajuce roky alebo sa pocitaju ako platby za konkretne faktury za ktore vlastne platil. Podla jej nazoru toto je uctovna vec a z toho sa potom vyvodia pravne dosledky. Preto sa obraciam sem na vas...

na tuto pravnicku cim skor zabudni, lebo asi neovlada zakladne veci...
takze podme na to:

1. § 391 ods. 1 Obchodného zákonníka: pri právach vymáhateľných na súde začína plynúť premlčacia doba odo dňa, keď sa právo mohlo uplatniť na súde, ak tento zákon neustanovuje niečo iné.
- v praxi to znamena, že kazdu fakturu ste si mohli uplatnit na druhy den po splatnosti tej ktorej faktury. pri kazdej fakture zacala plynut samostatna premlcacia doba

2. § 330 ods. 1 Obchodného zákonníka: ak dlžník neurčí, ktorý záväzok plní, je splnený záväzok najskôr splatný, a to najprv jeho príslušenstvo.
- pokial pri platbach neuviedol vs faktury, ktoru platil, zapocitajte mu to na najskor splatne fa.

3. ak dlznik pisomne uznal svoj zavazok, zacala plynut nova 4 rocna premlcacia doba odo dna tohto uznania
Zach
25.02.08,18:07
dik moc riccado! velmi si cenim odbornikov ochortnych poradit! §330 ods. 1 Obchodného zákonníka mi uplne vyjasnil situaciu!

k bodu 3. - uznanie zavazku - ako mozno "donutit" niekoho aby uznal svoj zavazok, ktory je mozno uz premlcany? vyhybanie sa plateniu zavazkov naplna napr. niektory tretny cin? v pripade PO mozem brat na zodpovednost konatela?
bepo
26.02.08,06:16
Na zodpovednosť môžeš brať tak jedine konateľa vo vlastnej sro že nezačal vymáhať pohľadávky keď sa blížil koniec premlčacej lehoty.
Zach
26.02.08,07:59
nasa firma je a.s., vnutorne pomery sa odvtedy pomenili, aj clenstvo DR, ja som tu iba zamestnany bez ucasti v a.s. a snazime sa vsetci spolu dat do poriadku stare zalezitosti...Uz som rozmyslal v mene spolocnosti vymahat nahradu skody od byvalych clenov DR..to by ale museli suhlasit sucasni, ktori su tiez aj vacsinovi akcionari. Ja sam na to nie som splnomocneny. Zatial sa chcu pokusit o vymozenie pohladavky od dlznika.. A predtym nez odovzdame vec nejakemu pravnikovi rad by som pocul zopar odbornych nazorov. Napr. aj to ci spolocnosti odkupujuce pohladavky su schopne vymoct premlcany dlh? teda dosiahnut uznanie zavazku?
Zach
26.02.08,08:13
opravujem sa..mal som na mysli vymahat skodu sposobenu spolocnosti od byvalych clenov predstavenstva a.s. s poverenim DR..
bepo
26.02.08,14:24
Takže nevymôžete nič pokiaľ to nebude chcieť dobrovoľne uhradiť, vznesiete nárok na súde a ak dlžník uplatní nárok premlčania tak sa konanie zastaví.