tina.b
22.02.08,21:09
Caute mam problem so sukromnou polnohospodarskou firmou,ktora uziva ornu podu viacerych majitelov s ktorymi ma najomne zmluvy.Toho casu dokomcujem stavbu rod.domu na stavebnom pozemku.Tento st.pozemok je spojeny s ornou podou ktoru vlastnim od r.2003,ale nemam uzatvorenu ziadnu najomnu zmluvu s firmou ktora ju uziva.Firmu som ziadala o vydaj pody,ale oni mi ju vydat nechcu,lebo ze"vraj bude narusena celistvost pody"/lanu/.
Poradte co mam robit,pripadne na koho sa mam obratit.
DAKUJEM
tina.b
23.02.08,19:05
To mi fakt nikto nevie poradit?Buduci tyzden to uz musim riesit ,tak som myslela ze sa tu niekto najde co do toho aspon trochu rozumie.
aj tak dakujem
vieroslava
24.02.08,16:54
Pokiaľ nemáš s firmou uzatvorenú žiadnu zmluvu o prenájme pozemku, musia ti pôdu vydať. Resp. ak je ideš obrábať, normálne si ju obrob, alebo oploť. Platilo také, že ak pôdu obrábalo družstvo a majiteľ požiadal o jej vydanie, pokiaľ to nebránilo osevným postupom a obhospodarovaniu, pôdu vydali, ale napr. po roku, lebo už tam mali zasiate oziminy a bolo potrebné počkať, aby si zobrali úrodu. Či to ešte platí, ti neviem povedať, ale ako vlastník si môžeš svoju pôdu obrábať a ak nemajú s tebou uzavretú naozaj nájomnú zmluvu, obrábajú tvoju pôdu neoprávnene. Pohroz im, že si od nich budeš vymáhať nájomné. Môžeš ho vymáhať spätne 3 roky dozadu.
Samozrejme, všetku korešpodeciu im doručuj doporučene, alebo priamo do podateľne, proti podpisu.
tina.b
24.02.08,17:48
Ďakujem Ti za radu,tiež som si to myslela,ale chcela som to mať aj potvrdene od niekoho iného /pre istotu/.
Ďakujem
olybaba
24.02.08,18:38
pozdravujem,
- velmi tazko odpovedat na otazky, kde chybaju udaje o stave nehnutelnosti
- nie je to take jednoduche ako sa zda, ze pozemok je moj a zacnem na nom hospodarit
- pisete, ze od roku 2003 vlastnite nehnutelnost, alebo ste jej spoluvlastnikom ? to je rozdiel - ostatni vlastnici, alebo spoluvlastnici maju uzatvorene s hospodariacim subjektom najomne zmluvy a vy nie ? - preco ?
- mozno vlastnik - spoluvlastnik, od ktoreho ste nadobudli pozemok mal najomnu zmluvu a mozno v tej najomnej zmluve je uvedene, ze vy preberate jeho zavazky
- polnohospodarsky subjekt ma hospodarsky plan, moze tam mat zasiatu oziminu, mozno na obhospodarovanu vymeru dostal dotacie, je viazany enviromentalnym programom na urcitu dobu a vy chcete prist a svoje si obhospodarovat ?
- odkial viete kolko je vase ? ked ste spoluvlastnik na ornej pode treba pozemok realne rozdelit a na to vsetko potrebujete geometricky plan
- doporucujem, aby ste s polnohospodarskou firmou dohodli kedy vam moze vas pozemok vydat, ci je zmluva uzatvorena s predchadzajucim vlastnikom, ci mate dat vypoved z najmu a pod. a vsetko mat na papieri pre pripad ze sa nedohodnete a vydanie pozemku si budete riesit cestou prislusneho obvodneho pozemkoveho uradu.
tina.b
25.02.08,08:14
Dom ktorý práve dokončujem,stojí na stavebnom pozemku a za ním sa nachadza orná pôda ktorú som kúpila v r.2003,mám list vlastníctva a mapu z katastrálneho úradu takže presne viem o ktorý pozemok ide.Pani od ktorej som ju kúpila dala výpoveď nájomnej zmluvy v deň predaja.Nie všetci majú náj.zmluvy,lebo niektorí ani nevedia že majú pozemky a že ich niekto šikovne obhospodáruje bez ich vedomia.Zmluvu na podpis mi zaslali až začiatkom februára,s tým že zmluva bude platná od januára 2008 až do novembra 2009.V januári som ioch informovala že by som chcela pozemok užívať a oni mi poslali zmluvu.? Tak ako mam pokračovať?
olybaba
25.02.08,10:44
pozdravujem,
- Mám list vlastníctva a mapu z katastrálneho úradu takže presne viem o ktorý pozemok ide - presne z horeuvedenej mapy pozemok sa v terene neda urcit - len bajocko; presne len vtedy, keby bol na parcelu vyhotoveny geometricky plan, na zaklade ktoreho podla suradnic sa vytyci predmetna parcela v terene
- V januári som ich informovala že by som chcela pozemok užívať a oni mi poslali zmluvu - mate o tom pisomny doklad ? ako ste na to reagovali ? pisomne ? nijako ?
- Tak ako mam pokračovať ? - k ostatnemu opatovne doporucujem sa skontaktovat s uzivatelom, ci uz osobne, alebo pisomne a snazit sa dohodnut, aby ste sa co najskor k svojmu pozemku dostali.
betka111
07.03.08,11:15
vieroslava, nevieš náhodou, podľa ktorého zákona sa dá vymáhať nájomné za poľnohospodársku pôdu spätne 3 roky? Chcela by som družstvu napísať § a číslo zákona, lebo chcú mi uhradiť spätne len jeden rok. Vopred ďakujem.
bea
07.03.08,11:41
vieroslava, nevieš náhodou, podľa ktorého zákona sa dá vymáhať nájomné za poľnohospodársku pôdu spätne 3 roky? Chcela by som družstvu napísať § a číslo zákona, lebo chcú mi uhradiť spätne len jeden rok. Vopred ďakujem.
V Obč. zák. je o premlčaní § 100 a ďalšie. V § 101 sa uvádza premlčacia doba 3 roky.
vieroslava
07.03.08,11:46
vieroslava, nevieš náhodou, podľa ktorého zákona sa dá vymáhať nájomné za poľnohospodársku pôdu spätne 3 roky? Chcela by som družstvu napísať § a číslo zákona, lebo chcú mi uhradiť spätne len jeden rok. Vopred ďakujem.

Práve som ti odpovedala v téme "Cena pôdy"

Ale presne tak, ako v predchádzajúcom príspevku.
betka111
07.03.08,12:36
Ďakujem pekne.
tina.b
18.10.10,13:27
ahojte,
uz je to viac ako 2 roky a ja stale neuzivam svoju podu medzicasom som ju prekvalifikovala na stavebny pozemok.Min.rok som nemala cas za tym chodit,lebo sme este dokoncovali dom a dnes mi tam zase zasiali zrno aj ked vedia ze je to moj pozemok a nemam s nimi uzatvorenu ziadnu zmluvu.Min.tyzden pozberali urodu tak som myslela ze to konecne ohradim ale boli tak sikovni ze ma obehli. Chcem sa spytat ci mi vie niekto poradit ako pokracovat? Mam to ohradit aj ked je zasiate alebo mam pockat dalsi rok. Dakujem