dedic05
22.02.08,22:44
Prosim vás poradte mi.Som jeden z 5 spoluvlastnikov domu,ktory sme zdedili po matke stejnym dielom tj.1/5.Ja ako jediny v tomto dome byvám aj som byval,ked este matka zila,mam tam i trvaly pobyt.Som po mozgovej poražke a preto sa mi aj vsetko ohladom mojho problemu spatne rieši,mam62r.Matka je uz 4roky po smrti a doposial som zil na dome,vsetko som si platil,plyn,elekt.,dane z nemov.a ine potrebne veci okolo domu.Pred tromi rokmi sme mali zo surodencami stretko a na nom sme sa dohodli ze dom sa nebude predavat a me slubili ze vnom mozem dozit!Ale casom jak sa ukazalo 3 surodenci zacali špekulovat a prišli ztým ze sa dom predá,ale ja a moj brat sme zo začiatku nesuhlasili,ale po menšich psychickych natlakov na moju osobu zo strany 3surod.sme sa aj mi vyjadrili ze suhlasime z predajom.Ale hacik je v tom ze ked nasli oni kupca,tak uz by to najradsiej predali hned,ale ked sme my teraz našli kupca a ešte z ponukou o 300tisic viac,tak zrazu už to zasa nechcu predat a napsali mi pisomny odkaz,ze sa mam v maji vystahovat z domu,ze sa bude robit rekonštrukcia domu.Ja a brat si myslime že sa jedna o nejakou špekulaciu voči me a nekompromisne oni idu potom aby ma vyštvali z domu.Už som tu raz pisal a rady smerovali k parag.142oz,ale to som si myslel ze sa dom preda a ja z mojho podielu si kupim aspon nejekou garzonku na dozite mojho zivota ,ale realita je ina!Poradte mi prosim,rozne moznosti co mam robit.Velmi pekne dakujem vsetkým.
JAJA11
23.02.08,06:21
Prosim vás poradte mi.Som jeden z 5 spoluvlastnikov domu,ktory sme zdedili po matke stejnym dielom tj.1/5.Ja ako jediny v tomto dome byvám aj som byval,ked este matka zila,mam tam i trvaly pobyt.Som po mozgovej poražke a preto sa mi aj vsetko ohladom mojho problemu spatne rieši,mam62r.Matka je uz 4roky po smrti a doposial som zil na dome,vsetko som si platil,plyn,elekt.,dane z nemov.a ine potrebne veci okolo domu.Pred tromi rokmi sme mali zo surodencami stretko a na nom sme sa dohodli ze dom sa nebude predavat a me slubili ze vnom mozem dozit!Ale casom jak sa ukazalo 3 surodenci zacali špekulovat a prišli ztým ze sa dom predá,ale ja a moj brat sme zo začiatku nesuhlasili,ale po menšich psychickych natlakov na moju osobu zo strany 3surod.sme sa aj mi vyjadrili ze suhlasime z predajom.Ale hacik je v tom ze ked nasli oni kupca,tak uz by to najradsiej predali hned,ale ked sme my teraz našli kupca a ešte z ponukou o 300tisic viac,tak zrazu už to zasa nechcu predat a napsali mi pisomny odkaz,ze sa mam v maji vystahovat z domu,ze sa bude robit rekonštrukcia domu.Ja a brat si myslime že sa jedna o nejakou špekulaciu voči me a nekompromisne oni idu potom aby ma vyštvali z domu.Už som tu raz pisal a rady smerovali k parag.142oz,ale to som si myslel ze sa dom preda a ja z mojho podielu si kupim aspon nejekou garzonku na dozite mojho zivota ,ale realita je ina!Poradte mi prosim,rozne moznosti co mam robit.Velmi pekne dakujem vsetkým.

Naozaj smutná situácia. :mee: Zdá sa mi to od Vašich súrodencov nezodpovedné. Zdá sa mi zvláštne, že nesúhlasili s predajom, keď ste našli kupca, ktorý ponúkol viac. Prvé čo mi napadlo bolo, že vás naozaj chcú oklamať a oni mali kupca, ktorý síce ponúkol viac, ale Vám by asi priznali menšiu platbu a tým vyplatili menší podiel. Inak by s predajom súhlasili, veď aj oni by z toho mali viac. S tou rekonštrukciou by sa možno dalo súhlasiť, ale žiadala by som od nich aby bola vykonávaná tak, že by ste mohli bývať aspoň v časti domu, prípadne na nutné obdobie aby Vám pomohli s dočasným ubytovaním. Je veľmi zlé, keď sa kvôli majetku rozháda najbližšia rodina. :mee:
Zoltán Kovács
23.02.08,07:41
Podľa mňa sa z domu vysťahovať nemusíš, ani keď ťa na to vyzvali z titulu rekonštrukcie. Spoluvlastnícky podiel znamená, že každý z vas je majitelom 1/5 každého m2. Nedá sa určiť, že obývačka je moja, spálňa tvoja atď.

Možno by sa dalo s nimi dohodnúť v takom zmysle, že nech súrodenci zabezbečia bývanie pre teba, trebárs formou kúpy garsonky, samozrejme na tvoje meno, a v tom prípade im ty odstúpiš svoj spoluvlastnícky podiel a nech si robia s domom čo chcú.
pravnicka
23.02.08,08:19
:):):):):)




Občiansky zakonnik hovori:


Podielové spoluvlastníctvo
§ 137


(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.

(2) Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.

§ 138

zrušený

§ 139

(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

§ 140

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

§ 141

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.

§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vysporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.
pravnicka
23.02.08,08:22
Alebo keby ste odkúpili ich podiely /súrodencov/ :):):):). Ak by súrodenci chceli predať dom, museli by najprv svoje podiely ponuknúť vám.
dedic05
23.02.08,09:07
dakujem vsetkym ktory mi napisali a poradili,ale tu sa situacia meni z hodiny na hodinu,tak sa podla vasich rad zariadim a budem bojovat.Nechcem skoncit ako bezdomovec.
nika17
25.02.08,10:56
V prispevku pisete, ze sa bojite, ze skoncite na ulici, ..., teda rada odkupit podiely od bratov, podla vsetkeho, nebude sita Vam na mieru.

Aky je Vas zdravotny stav? Mate zamestnanie? Schopny sam o seba sa postarat? .....a dalsie vyznamne skutocnosti, ktore mozete pouzit v konani pred sudom, ako argumenty preto, aby sud celkom vynimocne spoluvlastnictvo nevyporiadal, para 142 ods. 2 OZ.

Niekde to uz bolo spomenute, rekonstrukcia Vam nezaklada ziadnu pravnu povinnost sa z domu vystahovat. Pisomny odkaz Vasich bratov o vystahovani povazujte za bezpredmetny, ak chcu s Vami jednat o takychto veciach, nech si daju namahu a stretnite sa osobne. Nieste s.r.o., ste bratia...
dedic05
26.02.08,16:44
nika17 moj zdravotný stav neni dobry som 4 roky po mozgovej poražke.Dostal som invalidny dochodok,som sebestačny.A pomaha mi dcera z ktorou som v každodennom kontakte.Tvoja rada je dobra a myslim si ze u sudu by sa mohlo na tom stavat.Dakujem ti.A ked by ta neco este napadlo tak mi napis.Každa rada dobra.