Viera Ká
23.02.08,11:57
Dobrý deň,

prosím o radu: živnostník pracujúci v lese na približovaní a pílení dreva pracoval na SR časť roka a časť roka v ČR. Mal spísanú zmluvu na práce v ČR na Šumave, ale faktúry išli slovenskému živnostníkovi.Neviem, či má nárok na stravné a vreckové počas prác v ČR, prosím poraďte mi, ďakujem.
zuzana.š.
23.02.08,11:08
Faktúry šli slovenskému živnostníkovi? Nerozumiem tomu: inej osobe?
Viera Ká
23.02.08,12:29
Slovenský živnostník spísal s nim zmluvu o ťažbe dreva na Šumave, pravdepodobne mal on nejakú zmluvu s ČR a najal si na prácu ďalších slovenských živnostníkov.
jessica
23.02.08,12:48
Slovenský živnostník spísal s nim zmluvu o ťažbe dreva na Šumave, pravdepodobne mal on nejakú zmluvu s ČR a najal si na prácu ďalších slovenských živnostníkov.

Ja by som urobila týždenné CP na prac.cesty do ČR a k tomu uplatniť prislúchajúce stravné v CZK. Treba posúdiť podľa toho či prikladal k FA nejaké výkazy o prácach, dátumy a časy poskytovania služby....
Viera Ká
23.02.08,13:19
Na faktúrach má uvedený mesiac v ktorom pracoval v ČR a má jednu zmluvu o dielo na celý rok 2007, že práca bude na Šumave, ale to ma mýli, že faktúra je adresovaná slovenskému živnostníkovi, nie som si teda istá, či to stravné a vreckové v CZK môžem dať na základe týchto údajov. Auto si uplatniť nemôže, nemá zaplatenú cestnú daň.
jessica
23.02.08,13:29
Na faktúrach má uvedený mesiac v ktorom pracoval v ČR a má jednu zmluvu o dielo na celý rok 2007, že práca bude na Šumave, ale to ma mýli, že faktúra je adresovaná slovenskému živnostníkovi, nie som si teda istá, či to stravné a vreckové v CZK môžem dať na základe týchto údajov. Auto si uplatniť nemôže, nemá zaplatenú cestnú daň.

Obaja živnostníci - dodávateľ aj odberateľ majú sídlo v SR?
Ak áno, musel teda chodiť do ČR, alebo tam vycestovať a bývať tam a stravovať sa, aby mohol poskytnúť túto službu, ktorá tvorí jeho zdaniteľné príjmy plynúce zo Sr, lebo odberateľ je Sk. Tým pádom sú tieto náklady daňovo uznané.
jessica
23.02.08,13:38
Auto si uplatniť nemôže, nemá zaplatenú cestnú daň.
Čo sa týka auta čítaj link príspevok č.38
http://www.porada.sk/t70960-p2-dan-z-motorovych-vozidiel-fo.html
DanielaSL
23.02.08,13:46
Na faktúrach má uvedený mesiac v ktorom pracoval v ČR a má jednu zmluvu o dielo na celý rok 2007, že práca bude na Šumave, ale to ma mýli, že faktúra je adresovaná slovenskému živnostníkovi, nie som si teda istá, či to stravné a vreckové v CZK môžem dať na základe týchto údajov. Auto si uplatniť nemôže, nemá zaplatenú cestnú daň.

Má nárok na diéty v českých korunách. Treba si však dať pozor na dodržanie 183 dní. Ak presiahne viac, mal by byť prihlásený na platenie dane v čechách.
Viera Ká
23.02.08,13:55
Veľmi pekne ďakujem všetkým za odpovede.
Johanka
23.02.08,13:55
Na faktúrach má uvedený mesiac v ktorom pracoval v ČR a má jednu zmluvu o dielo na celý rok 2007, že práca bude na Šumave, ale to ma mýli, že faktúra je adresovaná slovenskému živnostníkovi, nie som si teda istá, či to stravné a vreckové v CZK môžem dať na základe týchto údajov. Auto si uplatniť nemôže, nemá zaplatenú cestnú daň.
Pozri si túto tému http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html.

K podčiarknutému - ak používa MV na podnikanie a nemá za platenú daň z MV, bude sankcionovaný podľa osobitného predpisu (Zákon o správe daní a poplatkov). Ak používané MV nie je v obchodnom majetku, daňové výdavky súvisiace s použitím MV na pracovné cesty si uplatní podľa § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov.