anakonda
23.02.08,13:51
Srdečne Vás všetkých zdravím a zároven sa ospravedlnujem, že sa budem pýtať k niečomu, čo sa tu už viackrát rozoberalo.
Určite pochopíte, že som nováčik, ale stále nerozumiem jednej veci - ak si zaradím vozidlo do firmy, budem ho odpisovať a spotrebu PHM účtujem ako priemerná spotreba /z TP/ krát prejdené km krát cena PHM podľa bloku.
Ak nezaradím vozidlo do firmy, je moje súkromné, používam v podnikaní a účtujem tak ako vyššie uvádzam, plus 6,20 krát prejazdené km. Samozrejme neodpisujem.
Rozumiem tomu správne, lebo už mám v tom chaos.
ˇˇDakujem za odpoved.
mysimis
23.02.08,12:55
Rozumieš ttomu správne. Je to tak ako to píšeš.
jamis
23.02.08,12:56
Ak zaradíš motorové vozidlo do firmy uplatňuješ odpisovanie a spotrebu PHM, nie priemernú spotrebu ale skutočnú / bločky/. Pri nezaradení neodpisuješ a účtuješ 6,20/km + priemerná spotreba.
Treba pripomenúť, že v obidvoch prípadoch sa platí daň z MV.
anakonda
23.02.08,15:52
velmi pekne dakujem za odpoved, ukludnili ste ma a aj usmernili. Prajem vsetko dobre.
Netka
06.03.08,17:55
Prosím Vás dá sa niekde na internete zistiť priemerná cena PHM po mesiacoch alebo ako sa to zisťuje?
natkov
07.03.08,09:48
Ak sa používa súkromné auto na podnikanie ako sa zaučtuje výdavok: VOZD po mesiacoch (úbytok v pokladni) alebo jedným ID na konci roka (učtujem v Alfe) ale tabuľku na PHL som si urobila v excely.
Tweety
07.03.08,09:51
Ak sa používa súkromné auto na podnikanie ako sa zaučtuje výdavok: VOZD po mesiacoch (úbytok v pokladni) alebo jedným ID na konci roka (učtujem v Alfe) ale tabuľku na PHL som si urobila v excely.
Môže to byť jedným ID.
Netka
11.03.08,19:56
Neviem či to správne chápem ale vy účtujete výdaj za PHM len raz za rok? Nerobíte cesťáky mesačne?
palatinusova
11.03.08,20:12
Ja som na zapis a uctovanie jazd pouzila Alfu a neviem,, ci je to celkom spravne, ale presne som zadala spotrebu s TP, kde je len jeden udaj a program mi naratal v priemere vyssiu spotrebu, nakolko som zadavala jazdy v meste a kombinovane. Dufam, ze si mozem uplatnit vydavky v plnej vyske aj ked priemer v TP je volakych 7,3 a po uzavreti dennika jazd my vyslo cca 7,5. Ak spravne predpokladam, je to tim, ze v TP je len jedna hodnota.
Dana
Zita5
11.03.08,20:17
Neviem či to správne chápem ale vy účtujete výdaj za PHM len raz za rok? Nerobíte cesťáky mesačne?

Ja osobne mesačne spracujem jazdy súkromným MV a jeden krát do mesiaca spravím vyúčtovanie týchto jázd prostredníctvom cestovného príkazu a tento účtujem cez pokladňu výdaj a prevádzkovú réžiu .
Rian
11.03.08,23:16
Ak mam vozidlo zaradene do majetku firmy, mam moznost uctovat spotrebu PHM podla priemernej ceny a priemernej spotreby ? Resp. je mojou povinnostou mat zaevidovane blocky z tankovania ?
Ved kilometre mam zapisane v knihe jazd a niekde som tankovat musel ked som na aute chcel chodit.
Nie som platcom DPH, takze k DPH blocky nepotrebujem.


Ak zaradíš motorové vozidlo do firmy uplatňuješ odpisovanie a spotrebu PHM, nie priemernú spotrebu ale skutočnú / bločky/. Pri nezaradení neodpisuješ a účtuješ 6,20/km + priemerná spotreba.
Treba pripomenúť, že v obidvoch prípadoch sa platí daň z MV.
Zoltán Kovács
11.03.08,23:19
Ak mam vozidlo zaradene do majetku firmy, mam moznost uctovat spotrebu PHM podla priemernej ceny a priemernej spotreby ? Resp. je mojou povinnostou mat zaevidovane blocky z tankovania ?
Ved kilometre mam zapisane v knihe jazd a niekde som tankovat musel ked som na aute chcel chodit.
Nie som platcom DPH, takze k DPH blocky nepotrebujem.

Pri firemnom aute nie je možnosť uplatňovať si paušálne náhrady za ubehnuté kilometre a spotrebované PHL. Účtuješ skutočné ankovanie na základe bločkov z ERP.
Rian
11.03.08,23:33
Nejde mi o pausalne nahrady ale ciste len o spotrebovane PHM. Ale blocky asi potrebujem tak ci tak.
Vdaka.

Pri firemnom aute nie je možnosť uplatňovať si paušálne náhrady za ubehnuté kilometre a spotrebované PHL. Účtuješ skutočné ankovanie na základe bločkov z ERP.
liba2
12.03.08,00:17
Ak mam vozidlo zaradene do majetku firmy, mam moznost uctovat spotrebu PHM podla priemernej ceny a priemernej spotreby ? Resp. je mojou povinnostou mat zaevidovane blocky z tankovania ?
Ved kilometre mam zapisane v knihe jazd a niekde som tankovat musel ked som na aute chcel chodit.
Nie som platcom DPH, takze k DPH blocky nepotrebujem.K tomu zvýraznenému - dá sa to povedať aj inak: nie je problém napísať potrebný počet km do knihy jázd a vypočítať spotrebu PHL; treba to aj preukázať; jazdy účelom a PHL ich nákupom, a to najmä pri vozidle zaradenom do OM, tu nestačí len kniha jázd, musia byť doklady o nákupe PHL a tie sa účtujú v peňažnom denníku.
mamullienka
12.03.08,06:04
K tomu zvýraznenému - dá sa to povedať aj inak: nie je problém napísať potrebný počet km do knihy jázd a vypočítať spotrebu PHL; treba to aj preukázať; jazdy účelom a PHL ich nákupom, a to najmä pri vozidle zaradenom do OM, tu nestačí len kniha jázd, musia byť doklady o nákupe PHL a tie sa účtujú v peňažnom denníku.

Dobrý deň,

ja som tiež nováčik a chcela by som sa spýtať, že keď mám súkromné vozidlo,
stačí mi len kniha jázd?
Alebo potrebujem aj bločky o nákupe PHL?:confused:
liba2
12.03.08,07:03
Dobrý deň,

ja som tiež nováčik a chcela by som sa spýtať, že keď mám súkromné vozidlo,
stačí mi len kniha jázd?
Alebo potrebujem aj bločky o nákupe PHL?:confused:Od 1.1.2008 sa musí preukázať cena PHL dokladom - teda doklad o nákupe PHL treba.
MataRV
13.03.08,10:24
Neviem kam sa hodí moja otázka, skúsim tu, lebo túto tému mám rozčítanú kvôli autu. Poraďte mi prosím niekto, v technickom preukaze nemám žiadny údaj o spotrebe PHM. Dočítala som sa,že sa môže použiť údaj z iného TP, keď ide o podobné auto. Má niekto Renault scénic, r.v.1999, obsah valcov 1870cm3, 1,9 DTI. Strašne moc by ste mi pomohli. Vďaka.
natkov
14.03.08,09:45
Môže si dať do výdavkov VOZD (rok 2007)?
1. Auto súkromné použivané v podnikaní: Zaplatenú daň z MV, dialničná známka, samozrejme vypočítaný paušál cez ID.
2. Auto v majetku firmy: Zaplatenú daň z MV, dialničná známka, PHL, leasing podľa prepočtu, súčiastky, opravy, umývanie auta ....
liba2
14.03.08,11:36
Môže si dať do výdavkov VOZD (rok 2007)?
1. Auto súkromné použivané v podnikaní: Zaplatenú daň z MV, dialničná známka,
len dátumovo vzťahujúca sa ku konkrétnej PC
samozrejme vypočítaný paušál cez ID.
2. Auto v majetku firmy: Zaplatenú daň z MV, dialničná známka, PHL, leasing podľa prepočtu, súčiastky, opravy, umývanie auta ....
inak všetko áno
natkov
14.03.08,12:10
PC - pracovná cesta?
1. Ak si chce živnostník uplatniť diéty VOZD z prac. cesty musí si urobiť vyúčtovanie (cestovný príkaz) + viesť knihu jázd?
2. Ak si nechce uplatniť diéty VOZD a účtuje PHM stačí kniha jázd, alebo musí byť cestovný príkaz?
liba2
14.03.08,12:21
PC - pracovná cesta?
1. Ak si chce živnostník uplatniť diéty VOZD z prac. cesty musí si urobiť vyúčtovanie (cestovný príkaz) + viesť knihu jázd?
2. Ak si nechce uplatniť diéty VOZD a účtuje PHM stačí kniha jázd, alebo musí byť cestovný príkaz?
Kniha jázd sa vedie pri vozidle zaradenom v obchodnom majetku.
Pri nezaradenom stačí evidencia jázd, napr. tlačivo ševt zadná strana vyúčtovanie PC (čo prvá strana je Cestovný príkaz), kde je možné vyúčtovať aj stravné a ubytovanie.
natkov
14.03.08,12:25
Ak si nechce uplatniť diety stačí mu viesť iba veci okolo auta či už zaradenom alebo nezaradenom???
liba2
14.03.08,12:32
Ak si nechce uplatniť diety stačí mu viesť iba veci okolo auta či už zaradenom alebo nezaradenom???
Ale prečo by si si neuplatnila stravné ?? jazdy musia byť v každom prípade. Veď ich netreba písať 2x :).
Buď vedieš knihu jázd (to sú "veci okolo auta") a k tomu raz za mesiac tlačivo Vyúč.PC (kde už jazdy nepíšeš , iba dátum a hodinu kvôli stravnému).
Alebo pri súkr.aute robíš len to vyúčtovanie, kde sú aj jazdy aj stravné...
natkov
14.03.08,12:37
Ide o to, že klient súkromné auto mi zdokladoval knihu jazd + zakúpené PHL tak som mu urobila paušál, ale keď som chcela od neho aby mi zdokladoval ubytovanie a iné tak, že on si nechce uplatňovať stravne. Otázka: môže si uplatniť iba Paušál a diety nie?
d0d0
14.03.08,12:38
Keď bude písať KJ tak ako má, tak je predsa jednoduchšie ak si SZČO zakúpi stravenky na počet pracovných dní v mesiaci v hodnote 89 Sk. Takto to má predsa jednoduchšie a nekomplikovať si život vypisovaním cesťákov. Veď ak bude v napríklad niektorý deň trvať cesta viac ako 12 hodín, tak až tak veľa na dietach SZČO nezíska. To je zanedbateľné a má podstatne menej práce s vypisovaním. A KJ šikovný SW napíše raz-dva.
Ja to robím takto.
natkov
14.03.08,12:48
Ide o to, že klient (súkromné auto) mi zdokladoval knihu jazd + zakúpené PHL tak som mu urobila paušál, ale keď som chcela od neho aby mi zdokladoval ubytovanie a iné tak, že on si uplatňovať stravne nechce. Otázka: môže si uplatniť iba Paušál a diety nie?:eek:
d0d0
14.03.08,13:01
Ide o to, že klient súkromné auto mi zdokladoval knihu jazd + zakúpené PHL tak som mu urobila paušál, ale keď som chcela od neho aby mi zdokladoval ubytovanie a iné tak, že on si nechce uplatňovať stravne. Otázka: môže si uplatniť iba Paušál a diety nie?
Ano môže si uplatniť iba paušál, predsa nikto mu nemôže vnucovať diéty ako o ne nemá sám záujem si ich dať do nákladov.
Ja by som mu podľa KJ spravil paušálne náhrady podľa vzorca 6,20 + PHL to určite vieš a zaúčtoval jednorázovo každý mesiac. Samozrejme cesty musí mať alebo by mal mať podložené faktúrami, objednávkami a podobne. Čo sa týka nákladov za ubytovanie, tak to by som na základe dokladu o ubytovaní zaúčtoval v PD. Predsa v KJ bude mať napísané že napríklad dňa 28.11.07 nastúpil na PC z Bratislava - Žilina o 6,oo a trvala do 24,oo. Potom v KJ 29.11.07 bude mať cestu napríklad Žilina - Bratislava od 00,oo hod do 15,oo čo je návrat do Bratislavy. A z toho je jasné že na PC bol dva dni a to bude mať doklad na ubytovanie z 28.11 na 29.11.
Denisa13
14.03.08,18:48
NO ja som sa tu dostala náhodou, ale chcela by som sa opýtať nasledovnú vec, lebo už v tom mám chaos. SZČO má zmluvu o dielo a chodí denne vykonávať zváračské práce. Vlani ho vyslal do Čiech. On im hradil ubytovanie. SZČo si môže dať paušál + spotrebu (vlastné auto) a diéty? Bločky z Čiech nemá žiadne. Okrem toho aj vreckové za dobu čo bol v ČR? Strašne budem vďačná za odpoveď.