BB12
23.02.08,18:12
Ahojte poraďáci, viem že sa už na túto tému dosť popísalo, ale jednému tu nerozumiem. Mám živnostníka, ktorý na základe zmluvy so slovenskou firmou vykonáva murárske práce v Rakúsku, týždenne 4 -5 dní, do roka je tam asi 202 dní. Môžem mu zahraničné pracovné cesty vypočítať tak ako je skutočnosť, alebo z dôvodu, že prekročil 183 dní je povinný zaregistrovať sa v Rakúsku? A prečo vlastne treba dbať na tých 183 dní, ked trvalý pobyť má v SR a DP bude podávať teda tu. Ďakujem za Vaše odpovede.
DanielaSL
23.02.08,17:31
Ja by som ho najprv upozornila na povinnosť zaregistrovania sa v zahraničí. Oni sa aj tak nikde nechcú registrovať títo malí živnostníci. Tak mu všetko urob, cesťáky , DP a toto predsa nie je vec účtovníčok, ale toho konkrétneho živnostníka, aby sa registroval. Je to len tvoja dobrá voľa, že si ho na to upozornila. Predsa neznalosť zákona neospravedlňuje , ale ak ti platí aj za poradenstvo, tak ho upozorníš na dôsledky.
Ale je ešte jedna možnosť ...urobiť mu cesťáky na menej dní ako 183.
BB12
23.02.08,17:36
Ja som im to takto aj povedala, ale údajne on sa bol informovať u daňovej poradkyne a ona mu potvrdila, že môže mať cesťáky urobené aj na viac ako 183 dní, vôbec sa to nemusí dodržať a podáva DP tu. Tak a už neviem ani kde je sever.....
Johanka
23.02.08,17:44
BB12
23.02.08,17:47
Tak poraďte prosím, dodržujete 183 dní pri vyúčtovaní zahraničných PC? A aké máte skúsenosti s daňovou kontrolou v tomto prípade?
BB12
23.02.08,17:49
Johanka čítala som to, a myslela som že mi je to už jasné, ale priznam sa, že nie je, potrebovala by som nejaké jednoduché pravidlo ako pomôcku...