luigi72
23.02.08,19:19
Čaute poraďáci,

mám pre vás strašne veľa otázok. Dúfam, že sa nenahneváte. :)

Som zamestnaný a od stredu februára t.r. aj SZČO. Treba to nahlásiť zamestnávateľovi? Tu niekde na porade som čítal, že po novom vraj už nie. Predtým vraj na to bolo treba súhlas zamestnávateľa.

Mám taký problém, že sa neviem rozhodnúť, či mám viesť JÚ alebo mať paušál.
Robím webstránky a e-shopy, ale budem mať aj predaj počítačových zostáv a reklamnú činnosť (letáky, vizitky, reklama v médiách atď.).
Problém je v tom, že neviem, v akom pomere to bude. Pri tvorbe webu prakticky skoro žiadne výdavky nemám, pri predaji budem mať len cca.10%-ný zisk (t.j. 90% výdavky: nákup hardware, materiálu, nájom za miestnosť,...).
Nie som účovník, takže neviem presne, čo všetko môžem zahrnúť do výdavkov. Môžem aj náklady na vybavenie živnosti? Ak cestujem k zákazníkovi taxíkom, autobusom, vlakom, tak aj cestovné lístky?
Ak by som mal dvoch pracovníkov na dohodu o pracovnej činnosti a oni sú tiež zamestnaní, aké výdavky na nich (napr. odvody), okrem ich platu, budem mať?

Za vaše odpovede vám vopred ďakujem.
tetrisss
23.02.08,18:25
Poklial sa jedna o cinnost, ktora nesuvisi s tvojim zamestnanim, nie je dovod oznamovat ju zamestnavatelovi. K typu zctovania, pokial budes mat len 10% zisk, je velmi lahka odpoved, pausal sa ti neoplati. Do svojich nakladov mozes zahrnut vsetky naklady, ktore na svoju cinnost v ramci zivnosti vynalozis, cize aj naklady na zalozenie zivnosti, pracovne cesty, nakup materialu, nejake zariadenia a pod, samozrejme aj platy zamestnancov a odvody, ktore za nich platis ty, ako zamestnavatel. Mozno by bolo dobre najst si na konkretne veci uctovneho poradcu, pokial si nie si isty.
luigi72
23.02.08,18:30
Ďakujem za skorú odpoveď. Ten 10%-ný zisk budem mať len pri predaji počítačov. Ak budem mať 70-80% činnosti tvorbu webu, tak tam budem mať skoro čistý zisk. A to je môj problém.
Ak by som predsa len sa rozhodol pre JU, tak raz mesačne v obálke stačí zaniesť doklady účtovníčke? Nikto nepríde ku mne domov kontrolovať účtovníctvo?
JAJA11
23.02.08,18:31
Čaute poraďáci,

mám pre vás strašne veľa otázok. Dúfam, že sa nenahneváte. :)

Som zamestnaný a od stredu februára t.r. aj SZČO. Treba to nahlásiť zamestnávateľovi? Tu niekde na porade som čítal, že po novom vraj už nie. Predtým vraj na to bolo treba súhlas zamestnávateľa.

Mám taký problém, že sa neviem rozhodnúť, či mám viesť JÚ alebo mať paušál.
Robím webstránky a e-shopy, ale budem mať aj predaj počítačových zostáv a reklamnú činnosť (letáky, vizitky, reklama v médiách atď.).
Problém je v tom, že neviem, v akom pomere to bude. Pri tvorbe webu prakticky skoro žiadne výdavky nemám, pri predaji budem mať len cca.10%-ný zisk (t.j. 90% výdavky: nákup hardware, materiálu, nájom za miestnosť,...).
Nie som účovník, takže neviem presne, čo všetko môžem zahrnúť do výdavkov. Môžem aj náklady na vybavenie živnosti? Ak cestujem k zákazníkovi taxíkom, autobusom, vlakom, tak aj cestovné lístky?
Ak by som mal dvoch pracovníkov na dohodu o pracovnej činnosti a oni sú tiež zamestnaní, aké výdavky na nich (napr. odvody), okrem ich platu, budem mať?

Za vaše odpovede vám vopred ďakujem.

Vzhľadom na to, že začínaš s podnikaním, rozhodnutie či budeš mať paušálne alebo skutočné výdavky môžeš spraviť až na konci roka. :) Všetky náklady, ktoré súvisia s podnikaním, teda aj náklady, ktoré vznikli pred založením živnosti, sú súčasťou nákladov. Za zamestnancov, ktorí sú na dohodu o pracovnej činnosti, ak majú aj hlavné zamestnanie, platíš iba do SP úrazové poistenie vo výške 0,8 %.
JAJA11
23.02.08,18:34
Ďakujem za skorú odpoveď. Ten 10%-ný zisk budem mať len pri predaji počítačov. Ak budem mať 70-80% činnosti tvorbu webu, tak tam budem mať skoro čistý zisk. A to je môj problém.
Ak by som predsa len sa rozhodol pre JU, tak raz mesačne v obálke stačí zaniesť doklady účtovníčke? Nikto nepríde ku mne domov kontrolovať účtovníctvo?

Áno to určite stačí, ale najlepšie je sa dohodnúť s účtovníčkou. Účtovníctvo Vám doma nikto kontrolovať nebude, pri malých firmách si daň. úrady požiadajú o prinesenie dokladov k nim.:)
luigi72
23.02.08,18:35
Vidím, že je tu dnes večer veľa ľudí. :) Asi nič nie je v telke... :D

Ešte jedna vec ma zaujíma: ako to bude so stravnými lístkami? Dostávam ich v hlavnom zamestnaní, takisto aj zamestnanci na dohodu. Takže asi nie, však?
tetrisss
23.02.08,18:36
Ďakujem za skorú odpoveď. Ten 10%-ný zisk budem mať len pri predaji počítačov. Ak budem mať 70-80% činnosti tvorbu webu, tak tam budem mať skoro čistý zisk. A to je môj problém.
Ak by som predsa len sa rozhodol pre JU, tak raz mesačne v obálke stačí zaniesť doklady účtovníčke? Nikto nepríde ku mne domov kontrolovať účtovníctvo?

Tak zacni a uvidis, ake budes mat tie zisky a potom sa rozhodnes, ako ti to bude lepsie, nemusis uctovat od prveho dna. No prax u uctovnikov je rozna, ale doma ti to nikto robit nebude. Pre pripad si dobre odkladaj podklady na uctovanie, aby si sa potom mohol poradit a rozhodnut. Prajem ti vela uspechov.
luigi72
23.02.08,18:38
ĎAKUJEM.
danushka
23.02.08,18:46
Vidím, že je tu dnes večer veľa ľudí. :) Asi nič nie je v telke... :D

Ešte jedna vec ma zaujíma: ako to bude so stravnými lístkami? Dostávam ich v hlavnom zamestnaní, takisto aj zamestnanci na dohodu. Takže asi nie, však?

Ak sa pýtaš, či si môžeš ty ako SZČO popri TPP uplatňovať stravné , tak veru nie nemôžeš.
luigi72
24.02.08,12:18
Dvaja zamestnanci na dohodu musia potom nahlásiť (oznámiť) zamestnávateľovi u ktorého majú TPP, že pracujú aj v inej firme na dohodu?


Za zamestnancov, ktorí sú na dohodu o pracovnej činnosti, ak majú aj hlavné zamestnanie, platíš iba do SP úrazové poistenie vo výške 0,8 %.

Našiel som tu na porade, že okrem UP musím odvádzat za nich aj GP. Je to pravda? Ak áno, koľko percent?

Ďakujem.
danushka
24.02.08,14:10
Dvaja zamestnanci na dohodu musia potom nahlásiť (oznámiť) zamestnávateľovi u ktorého majú TPP, že pracujú aj v inej firme na dohodu?



Našiel som tu na porade, že okrem UP musím odvádzat za nich aj GP. Je to pravda? Ak áno, koľko percent?

Ďakujem.

Z dohôd sa odvádza do SP na ÚP 0,8% a GP 0,25%.
Zamestnanci na dohodu nemusia oznámiť svojmu zamestnávateľovi z TPP, že túto vykonávajú u iného zamestnávateľa, ale ak chcú, aby im účtovníčka vykonala ročné zúčtovanie dane, o to musia požiadať do 15.2 a doložiť príjem z dohôd od iného zamestnávateľa.