Paris
23.02.08,21:05
Ak som kupila pocitac na splatky v hodnote 32000,- na sedem mesiacov,
pocitac zaevidujem do majetku firmy, budem ho odpisovat tiez sedem mesiacov?
jamis
23.02.08,20:06
Ak som kupila pocitac na splatky v hodnote 32000,- na sedem mesiacov,
pocitac zaevidujem do majetku firmy, budem ho odpisovat tiez sedem mesiacov?

Budeš ho odpisovať 4 roky.
Paris
23.02.08,20:19
V jednej knihe pre JU sa pise o financnom prenajme toto:
vyska odpisu sa urci rovnomerne, pomernou castou pripadajucou na kazdy kalendarny mesiac doby prenajmu.

Ak mam teda pocitac na splatky na sedem mesiacov, preco by som ho mala odpisovat 4 roky?
Zoltán Kovács
23.02.08,20:21
V jednej knihe pre JU sa pise o financnom prenajme toto:
vyska odpisu sa urci rovnomerne, pomernou castou pripadajucou na kazdy kalendarny mesiac doby prenajmu.

Ak mam teda pocitac na splatky na sedem mesiacov, preco by som ho mala odpisovat 4 roky?

Pod pojmom finančný prenájom sa rozumie leasing, a nie splátkový predaj.
Pri splátkovom predaji ide vlastne o spotrebný úver, ktorý ti poskytol predajca a nie banková inštitúcia.
Takže zaradiť do dlhodobého majetku a daňovo odpisovať 4 roky v 1.odpisovej skupine.
jamis
23.02.08,20:22
V jednej knihe pre JU sa pise o financnom prenajme toto:
vyska odpisu sa urci rovnomerne, pomernou castou pripadajucou na kazdy kalendarny mesiac doby prenajmu.

Ak mam teda pocitac na splatky na sedem mesiacov, preco by som ho mala odpisovat 4 roky?

Ale ty predsa nemáš PC vo finančnom prenájme. Máš ho na splátky. To je rozdiel.
Zoltán Kovács
23.02.08,20:24
Ešte doplním, pri finančnom prenájme hnuteľných veci nie si vlastníkom-majiteľom, len držiteľom. Kým pri splátkovom predaji sa stávaš majiteľom v okamihu kúpy.
Paris
23.02.08,20:26
Aha, ak je to takto, tak uz tomu rozumiem. Dakujem.
Zoltán Kovács
23.02.08,20:28
Možno preto ti to robí problém, lebo ani zákon o účtovníctve, ani zákon o dani z príjmov, a ani postupy účtovania nepoznajú a nepožívajú pojem leasing, ale finančný prenájom s právom kúpy prenajatej veci.
Zita5
23.02.08,20:34
Zákon o dani z príjmu

§ 2
Základné pojmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t69605-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)


Na účely tohto zákona sa rozumie

s)finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právomá prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky
alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,
Zoltán Kovács
23.02.08,20:38
Len doplním, že ide o zákon o dani z príjmov. Totiž som uvádzal aj zákon o účtovníctve a postupy účtovania. To aby sme uľahčili vyhľadávanie citovaného znenia paragrafu. :D
Paris
23.02.08,21:00
Este si ujasnim jednu vec.

Pocitac zaradim do majetku s kupnou cenou bez DPH, zvolim mu rovnomerne odpisovanie na 4 roky.

Pocitac bol kupeny 3.9.2007
cena bez DPH je 27 722,-/4=6931,- -- tuto sumu zahrniem do nakladov roku 2007 ako zavierkovu operaciu.
Pisem spravne?

A este k tomu notebooku bola dokupena zvlast klavesnica, mys a puzdro.

Dali by ste to ako technicke zhodnotenie, cize by ste navysili cenu notebooku?

Alebo by ste to jednoducho dali do rezijnych vydavkov v pokladni?
Dakujem. Rada sa poradim a necham si pomoct od skusenejsich.
jamis
23.02.08,21:03
Ak si plátca DPH a po odpočítaní DPH je cena počitača menšia ako 30000,-- môže sa tento dať naraz do VOZD.
Johanka
23.02.08,21:04
Ak som kupila pocitac na splatky v hodnote 32000,- na sedem mesiacov,
pocitac zaevidujem do majetku firmy, budem ho odpisovat tiez sedem mesiacov?


Este si ujasnim jednu vec.

Pocitac zaradim do majetku s kupnou cenou bez DPH, zvolim mu rovnomerne odpisovanie na 4 roky.

Pocitac bol kupeny 3.9.2007
cena bez DPH je 27 722,-/4=6931,- -- tuto sumu zahrniem do nakladov roku 2007 ako zavierkovu operaciu.
Pisem spravne?


To je ten istý príbeh :)?
Paris
23.02.08,21:06
Nie som platca DPH.
Ak nie som platca DPH a suma je nizsia ako 30.000,-, nemozem ho jednorazovo dat do VOZD?

Ak by som ho odpisovala na tie 4 roky, vyska odpisu by bola kazdy rok rovnaka aj ked som pocitac kupila koncom roka?
Myli sa mi to s leasingom : ((
Johanka
23.02.08,21:06
K druhej verzii :
§ 22 Zákona o dani z príjmov
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
Zoltán Kovács
23.02.08,21:08
Nie som platca DPH.
Ak nie som platca DPH a suma je nizsia ako 30.000,-, nemozem ho jednorazovo dat do VOZD?

Ak by som ho odpisovala na tie 4 roky, vyska odpisu by bola kazdy rok rovnaka aj ked som pocitac kupila koncom roka?
Myli sa mi to s leasingom : ((

Keď nie si platiteľom DPH, tak pre teba je rozhodujúca cena celkom. S DPH nemáš dočinenia.
Zoltán Kovács
23.02.08,21:10
Este si ujasnim jednu vec.

Pocitac zaradim do majetku s kupnou cenou bez DPH, zvolim mu rovnomerne odpisovanie na 4 roky.

Pocitac bol kupeny 3.9.2007
cena bez DPH je 27 722,-/4=6931,- -- tuto sumu zahrniem do nakladov roku 2007 ako zavierkovu operaciu.
Pisem spravne?

A este k tomu notebooku bola dokupena zvlast klavesnica, mys a puzdro.

Dali by ste to ako technicke zhodnotenie, cize by ste navysili cenu notebooku?

Alebo by ste to jednoducho dali do rezijnych vydavkov v pokladni?
Dakujem. Rada sa poradim a necham si pomoct od skusenejsich.


Nie som platca DPH.
Ak nie som platca DPH a suma je nizsia ako 30.000,-, nemozem ho jednorazovo dat do VOZD?

Ak by som ho odpisovala na tie 4 roky, vyska odpisu by bola kazdy rok rovnaka aj ked som pocitac kupila koncom roka?
Myli sa mi to s leasingom : ((

Podľa uvedených je pre teba ten počítač dlhodobým majetkom.
Johanka
23.02.08,21:10
Nie som platca DPH.
Ak nie som platca DPH a suma je nizsia ako 30.000,-, nemozem ho jednorazovo dat do VOZD?

Ak by som ho odpisovala na tie 4 roky, vyska odpisu by bola kazdy rok rovnaka aj ked som pocitac kupila koncom roka?
Myli sa mi to s leasingom : ((
Ak nie si platiteľ DPH, tak prečo chceš zaraďovať majetok v OC bez DPH ???
Daj si tú námahu a prečítaj si v Zákone o dani z príjmov § 22 -29 ;).
jamis
23.02.08,21:11
Nie som platca DPH.
Ak nie som platca DPH a suma je nizsia ako 30.000,-, nemozem ho jednorazovo dat do VOZD?

Ak by som ho odpisovala na tie 4 roky, vyska odpisu by bola kazdy rok rovnaka aj ked som pocitac kupila koncom roka?
Myli sa mi to s leasingom : ((


Este si ujasnim jednu vec.

Pocitac zaradim do majetku s kupnou cenou bez DPH, zvolim mu rovnomerne odpisovanie na 4 roky.

Pocitac bol kupeny 3.9.2007
cena bez DPH je 27 722,-/4=6931,- -- tuto sumu zahrniem do nakladov roku 2007 ako zavierkovu operaciu.
Pisem spravne?

A este k tomu notebooku bola dokupena zvlast klavesnica, mys a puzdro.

Dali by ste to ako technicke zhodnotenie, cize by ste navysili cenu notebooku?

Alebo by ste to jednoducho dali do rezijnych vydavkov v pokladni?
Dakujem. Rada sa poradim a necham si pomoct od skusenejsich.

Ak nie si plátca DPH, tak pre Teba je kúpna cena aj s DPH a nemôžeš ho dať jednorazovo do VOZD, ale budeš odpisovať 4 roky.
Paris
23.02.08,21:14
Dakujem vam vsetkym za poskytnute info. Pekny vecer, alebo sladke sny.