stanina1
24.02.08,08:24
Ahojte poradaci, prosim pomozte mis nasl. pripadom, :klient obdral na účet 2 dotacie z UPSVaR a to 1-na pokrytie odvodov a najomneho a 2/na nákup tovaru.Ako mam zaučtovat prjate dotacie a vydavky k nim prisluchajuce?Mam dat dotacie a vydavky do P OZD a V OZD?akujem za radu DU sam nevie poradit
Zoltán Kovács
24.02.08,07:27
Ahojte poradaci, prosim pomozte mis nasl. pripadom, :klient obdral na účet 2 dotacie z UPSVaR a to 1-na pokrytie odvodov a najomneho a 2/na nákup tovaru.Ako mam zaučtovat prjate dotacie a vydavky k nim prisluchajuce?Mam dat dotacie a vydavky do P OZD a V OZD?akujem za radu DU sam nevie poradit

Ak vedie účtovníctvo, tak dotáciu treba časovo rozlíšiť. Príjem dotácie je príjem neovplyvňujúci základ dane. Na konci roka sa interným dokladom preúčtuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane do tej výšky koľko z tej dotácie použil. Zároveň nevyčerpanú dotáciu treba uviesť vo výkaze majetku a záväzkov, ako záväzok voči UPSVaR.
Ak nevedie účtovníctvo a uplatňuje si náklady paušálne, tak celý príjem dotácie je zdaniteľným príjmom.
Zita5
24.02.08,07:30
Hore do vyhľadávača si napíšte Dotácia -klik hľadať , objavia sa všetky témy ohľadom dotácie jednak jej prijatia a jednak jej čerpania .

Prikladám aj znenie
Zákon o dani z príjmu -platný do 31.12.2007
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
AlkaS
24.02.08,15:29
Ak vedie účtovníctvo, tak dotáciu treba časovo rozlíšiť. Príjem dotácie je príjem neovplyvňujúci základ dane. Na konci roka sa interným dokladom preúčtuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane do tej výšky koľko z tej dotácie použil. Zároveň nevyčerpanú dotáciu treba uviesť vo výkaze majetku a záväzkov, ako záväzok voči UPSVaR.
Ak nevedie účtovníctvo a uplatňuje si náklady paušálne, tak celý príjem dotácie je zdaniteľným príjmom.

Ahojte!
Keď minie celú dotáciu počas roka, tak do ID dám celú čiastku, čo dostal z ÚPSVR. Ten ID dám potom ako uzávierkový?
Ešte jedna vec , môj klient dotáciu mal na kúpu PC, tlačiarne, modemu a softweru. Kupoval ich aj v hotovosti aj cez banku, tak tieto nákupy som dala normálne do DM, cena bola do 30.000,- SkOpravte ma ak som to dala zle. Vďaka AlkaS:cool:
Maxinka
28.02.08,09:27
[quote=smith;655668]Ak vedie účtovníctvo, tak dotáciu treba časovo rozlíšiť. Príjem dotácie je príjem neovplyvňujúci základ dane. Na konci roka sa interným dokladom preúčtuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane do tej výšky koľko z tej dotácie použil. Zároveň nevyčerpanú dotáciu treba uviesť vo výkaze majetku a záväzkov, ako záväzok voči UPSVaR.

A ak tú dotáciu dostala 11/2006 a v danom roku ju neminula ale až v r.2007 aj to nie celú tak na konci roka 2006 sa nemusela preúčtovavať? A ako ju bzde rozpúšťať z tých PNZD?
kovamiko
12.03.08,09:43
Nie je mi jasné, prečo mám použitú časť dotácie učtovať ako prijmy OZD a dávať to do prijmu z podnikania.Zakon hovorí o uprave zakladu dane. Ja by som to urobil v riadku 40 danoveho priznania, kde by som uviedol výšku použitej dotacie.Môže sa to tak urobiť?
Zita5
12.03.08,09:51
Nie je mi jasné, prečo mám použitú časť dotácie učtovať ako prijmy OZD a dávať to do prijmu z podnikania.Zakon hovorí o uprave zakladu dane. Ja by som to urobil v riadku 40 danoveho priznania, kde by som uviedol výšku použitej dotacie.Môže sa to tak urobiť?

Preštudujte si tento pokyn , zatiaľ platný pre rok 2007.
kovamiko
12.03.08,10:43
Prepáčte, že sa k tomu ešte vraciam, ale:
je mi jasné, že je to zdanitelný príjem,
dotacia vsak nema ovplyvnit vysku danovej povinnosti,co sa dosiahne upravou zakladu dane podla §17
nie je to však prijem z podnikania podla §6 a nemal by mat podla mna vplyv na vysku odvodov.
Je to skratka dotacia, ktora sice nie je oslobodena od dane, ale ani jej vysku nema nejakym sposobom ovplyvnovat a preco by teda mala mat vplyv na vysku odvodov?