Maja75
24.02.08,14:22
Pekný deň, chcem poprosiť o radu. Som FO, ktorá podáva DP typ B, vypĺňa VI.oddiel - tabuľku č. 1., riadok 2 vyplní na základe účtovania v PD. Zároveň musím vyplniť aj r. 10 - prenájom nehnuteľností ( som vlastníkom nehnuteľností, kt. nie je zapísaná v majetku firmy a prenajímam ju inému podnikateľovi ako nebytové priestory ). Môžem si v DP uplatniť skutočné výdavky r.2 a zároveň aj paušálne výdavky r.10 ? Môžem si uplatniť nezdaniteľ.čiastku na daňovníka a zároveň aj v paušál. výdavkoch päťnásobok život.minima ?
JuKaS
24.02.08,13:24
Áno.
Doplním do výšky 5-násobku životného minima je príjem oslobodený t.j. do výšky 24900.- Sk a ešte si môžeš z prenájmu uplatniť výdavky 40%
Maja75
25.02.08,07:52
Dík za radu, veľmi ma potešila hneď v pondelok ráno !
cloe
26.03.08,22:36
Prosím o radu. Nie je mi jasná jedna vec.
Ak FO - nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť, ak si chce uplatniť výdavky v preukázateľnej výške, musí ich tiež rozdeliť na výdavky, ktoré majú charakter opravy a výdavky, ktoré majú charakter technického zhodnotenia? Ak áno, môže v nasledujúcich obdobiach uplatniť odpisy tohto tech. zhodnotenia?
Totižto, jedná sa o to, že FO kúpila budovu, ktorú kompletne v minulom roku opravila a prenajímať začala až koncom roka.
Takže náklady na opravy vrátane nového kúrenia, vybavenia kuchyne atď budú cca 2 mil. a príjmy len asi 200 tis.
Ako to urobiť, aby časť tých nákladov mohla uplatniť v bud. obdobiach vo forme odpisov?
Veľmi ďakujem ochotníkovi, ktorý si nájde v tomto "hustom" období čas:)
cloe
27.03.08,11:27
posúvam...
cloe
30.03.08,17:34
Prosím Vás, ak mi môže niekto pomôcť. Sedím nad posledným DP a je to práve z prenájmu, ktorý robím prvý krát. Môže byť strata z prenájmu, ak uvádzam príjmy a výdavky na r. 10 tabuľky č. 1? Môže sa táto strata umorovať v bud. obdobiach. Vopred veľké ďakujem!
vale46
31.03.08,12:02
Ahojte, potreboval by som vedieť, či môžem dať do výdavkov aj splátky hypotéky, prípadne úrok z hypotéky...