mata11
24.02.08,14:03
Pekný deň prajem! Chcem poprosiť o informáciu.Otvorila som si živnosť na prípravu jedál čo sme potrebovali pre naše súkr.jasle, ale stravu sme nakoniec doriešili cez škol.jedáleň.Pri živnosti som nahlásila zodpovednú vedúcu kedže nie som vyučená v obore.Ako sa dá teraz riešiť tá zodp.vedúca kedže ju nebudeme potrebovať? Treba ju tiež hlásiť na úradoch,ked nebude u nás pracovať?Túto živnosť vlastne nebudem ani využívať ked to všetko pôjde cez škol.jed. a na výdaj stravy má živnosť môj spolumajiteľ.Dakujem!!!
Zita5
24.02.08,13:48
Pekný deň prajem! Chcem poprosiť o informáciu.Otvorila som si živnosť na prípravu jedál čo sme potrebovali pre naše súkr.jasle, ale stravu sme nakoniec doriešili cez škol.jedáleň.Pri živnosti som nahlásila zodpovednú vedúcu kedže nie som vyučená v obore.Ako sa dá teraz riešiť tá zodp.vedúca kedže ju nebudeme potrebovať? Treba ju tiež hlásiť na úradoch,ked nebude u nás pracovať?Túto živnosť vlastne nebudem ani využívať ked to všetko pôjde cez škol.jed. a na výdaj stravy má živnosť môj spolumajiteľ.Dakujem!!!

Živnostenský zákon .
§ 11
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).
(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt podľa osobitného predpisu. 28ab)
(4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.


Odporúčam , zrušiť predmet podnikania , na ktorý bol ustanovený zodpovedný zástupca z dôvodu nevykonávania predmetnej činnosti , pokiaľ je Vašim zamestnancom ,riadne s ním ukončiť pracovný pomer a splniť si ohlasovaciu povinnosť na ZP,SP a DÚ.
mata11
24.02.08,14:03
stačilo by zatiaľ zrušiť len zodpov.vedúcu a ponechať si danú živnosť ak by bola potrebná neskôr?
Zita5
24.02.08,14:06
stačilo by zatiaľ zrušiť len zodpov.vedúcu a ponechať si danú živnosť ak by bola potrebná neskôr?


Ak zrušíte zodpovedného zástupcu , tak predmet činnosti na ktorý bol ustanovený zodp.zást. Vám nenechajú , nakoľko na ten predmet nespĺňate odbornú spôsobilosť .
zalobaba
24.02.08,19:41
Ak zrušíte zodpovedného zástupcu , tak predmet činnosti na ktorý bol ustanovený zodp.zást. Vám nenechajú , nakoľko na ten predmet nespĺňate odbornú spôsobilosť .

Ale môže uvedený predmet podnikania pozastaviť, práve z toho dôvodu, že nemá k dispozícii zodpovedného zástupcu.... ;)
Ludula
05.03.08,11:25
Ale môže uvedený predmet podnikania pozastaviť, práve z toho dôvodu, že nemá k dispozícii zodpovedného zástupcu.... ;)
Stále to platí, že ak vykonávame činnosť na akú nemáme spôsobilosť musíme mať zodpovedného zástupcu.
My máme zodpovedného zástupcu na živnosť - staviteľ: vykonávanie stavieb.
Mne šef tvrdí že od 1.1.2008 to už neplatí.
Aká je pravda.
Ludula
palinka
05.03.08,12:43
Niekedy sa stáva(skoro na 99,9 percent), že šéf nemá pravdu.Je to i v tomto prípade, nech si prečíta §11 živnozákona, ktorý platí.